واکاوی سفر سلطان عمان به عربستان، پروژه الدقم چیست؟

به گزارش مجله پزشکی، خبرنگاران، گروه بین الملل: کشور عمان به پایتختی مسقط با کشورهای امارات، عربستان و یمن هم مرز می باشد، دارای آب و هوای گرم و خشک و بیابانی است (به استثنای فصل باران در جنوب) و واحد پول آن ریال می باشد.

واکاوی سفر سلطان عمان به عربستان، پروژه الدقم چیست؟

با تور عمان ارزان از سفری عالی برای کسب آرامش لذت ببرید و با شهرهای زیبای صلاله و مسقط عمان آشنا شوید.

عمان 4،6 میلیون نفر جمعیت دارد (محلی و مهاجر) و زبان رسمی آن عربی است. نظام سیاسی آن پادشاهی با سلطنت هیثم بن طارق است. از نظر سیاسی مراودات محبت آمیز با کشورهای جهان دارد و به صلح طلب ترین کشور جهان معروف است. همچنین دارای دوستی دیرینه با ایران است که این رفتار خوب با ایرانیها کاملاً مشهود است و از احترام خاصی برخوردارند.

اولین سفر سلطان جدید عمان به عربستان

در بحبوحه تحولات جاری منطقه امروز یکشنبه هیثم بن طارق سلطان عمان در نخستین سفر خارجی خود بنا به دعوت سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان به این کشور می رود. این سفر پس از گذشت دو ماه از اعتراضات کم سابقه به بیکاری در عمان انجام می شود که چالشی پیش روی سلطان جدید عمان به شمار می رود.

روابط عربستان با عمان روابط همسایگی، دینی و قومیتی است. علاوه بر آن این دو کشور از مؤسسان شورای همکاری خلیج فارس در سال 1981 هستند. این دو کشور از موقعیت استراتژیک در آب های آزاد برخوردار هستند زیرا عربستان در غرب خود دریای سرخ را دارد و در شرق هم خلیج فارس و سلطان نشین عمان هم مشرف به یکی از تنگه های مهم دریایی جهان و شریان انرژی به جهان قرار گرفته است یعنی تنگه هرمز که در شمال این کشور قرار گرفته است.

این اولین سفر سلطان جدید عمان به عربستان محسوب می شود و این توجه ناظران امور را به شدت به خود مشغول نموده است.

سالم الجهوری، تحلیلگر عمانی امور بین الملل درباره این سفر گفت: عمان و عربستان از زمان به تخت نشستن سلطان هیثم با یکدیگر ارتباط نزدیکی دارند و سلمان بن عبدالعزیز به هنگام تماس برای تسلیت وفات سلطان پیشین، از وی برای سفر به ریاض دعوت رسمی به عمل آورد.

پس از چند روز از اعتراضات گروهی از مردم عمان در شهر صحار نسبت به بیکاری، پادشاه عربستان با سلطان هیثم تماس تلفنی برقرار کرد و به گفته الجهوری به نظر می رسد در این گفت وگوی تلفنی، دو طرف درباره سفر آینده به ریاض توافق کردند.

مسائل عمان به دلیل افت قیمت نفت و تبعات کرونا

اقتصاد عمان به دلیل افت بهای نفت و پیامدهای اپیدمی کرونا، با افزایش بدهی ها دست به گریبان است، به طوری که صندوق بین المللی پول پیش بینی کرد که حجم بدهی های خارجی عمان از 127 درصد فراوری ناخالص ملی در سال گذشته به 112 درصد در امسال کاهش پیدا خواهد نمود. عمان در ماه آوریل گذشته برای نخستین بار در چارچوب اصلاحات مالی، قانون مالیات بر ارزش اضافه نموده را تصویب کرد.

عبد الرحمن الملحم تحلیلگر سعودی هم در این باره گفت: شرایط سلطان کنونی عمان نسبت به پیش بسیار متفاوت است، عمان با چالش های مالی بزرگی دست به گریبان است و به عربستان به عنوان شریکی مالی نگاه می نماید و پیش بینی می شود که دو کشور در این سفر، توافقات مالی بزرگی امضا نمایند.

حجم مبادلات تجاری میان عربستان و عمان در سال گذشته به 3.36 میلیارد دلار رسید که بیشتر شامل آهن آلات، فولاد و فرآورده های شیمیایی بود.

جاده زمینی

عربستان و عمان به دنبال تکمیل پروژه ای هستند که دو کشور را به یکدیگر مرتبط می سازد و امید می رود که پس از افتتاح این پروژه حجم مبادلات تجاری و نیز سرمایه گذاری میان دو کشور، افزایش یابد این پروژه شرایط را برای عبور و مرور کالا از عربستان به عمان به وسیله زمینی فراهم خواهد نمود و به عبارتی صادرات سعودی به جهان آسان تر خواهد شد.

قرار است که جاده زمینی میان عربستان و سلطان نشین عمان افتتاح شود که این همکاری و روابط مالی و تجاری میان مسقط و ریاض را گسترش خواهد داد و این جاده راهبردی خواهد بود و این جاده مستقیمی است که از ربع الخالی به اراضی شمال عمان می رسد و جاده مذکور تحول راهبردی برای دو کشور محسوب می شود.

پروژه الدقم چیست و عربستان چرا به دنبال این پروژه است؟

الجهوری معتقد است که در این سفر، موضوعات مختلفی مورد آنالیز و مذاکره قرار خواهد گرفت از جمله مناسبات دوجانبه و روابط مالی. مسئولان دو کشور همچنین درباره ارتباط مالی و بهره برداری از تأسیسات و بنادر دو کشور به خصوص بنادر عمانی و برپایی منطقه مالی صنعتی در اراضی عمان رایزنی خواهند کرد.

الجهوری در ادامه درباره احیای پروژه خط انتقال لوله نفت از عربستان به منطقه الدقم سخن گفت و اضافه نمود: عمان در کوشش است تا الدقم را که روزی تنها روستایی برای صید ماهی بود و در فاصله 550 کیلومتری جنوب مسقط قرار گرفته است را به بندر و مرکز صنعتی مهمی در خاورمیانه تبدیل کند.

وی درباره خط لوله انتقال نفت گفت: این پروژه ای قدیمی است و به زمان جنگ ایران و عراق در دهه هشتاد میلادی باز می شود که قرار بود کویت و امارات هم در آن مشارکت داشته باشند.

الجهوری پیش بینی کرد: عربستان در حال آنالیز این پروژه برای پرهیز از مخاطرات امنیتی موجود در تنگه هرمز است.

وی اضافه نمود: دو طرف همچنین درباره فرصت های سرمایه گذاری در زمینه پتروشیمی، گردشگری و انرژی خورشیدی و اعلام زمان افتتاح راستا زمینی 800 کیلومتری هم رایزنی خواهند کرد.

الجهوری در سرانجام گفت: پادشاه عربستان و سلطان عمان همچنین درباره شورای همکاری خلیج فارس، بازار مشترک کشورهای شورای همکاری خلیج فارس، ویزا واحد، همکاری در زمینه گمرکی، امنیت کشورهای شورای همکاری پس از خروج آمریکا از افغانستان، پرونده یمن و ایران گفت وگو خواهند کرد.

بحران یمن

درباره بحران یمن سلطان نشین عمان نقش مثبتی ایفا می نماید. عمان نقش میانجی برای نزدیک کردن دیدگاه ها میان طرف های درگیر را ایفا می نماید و از نگاه ناظران امور این سفر از این حیث هم اهمیت زیادی دارد به ویژه که عربستان به دنبال خروج از باتلاقی است که در یمن به آن گرفتار شده است و به عمان به عنوان ریسمان نجات می نگرد تا بتواند از مخمصه کنونی نجات یابد به ویژه که اخیراً تنش میان ریاض و امارات در یمن هم تشدید شده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 21 تیر 1400 بروزرسانی: 21 تیر 1400 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 1115

به "واکاوی سفر سلطان عمان به عربستان، پروژه الدقم چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکاوی سفر سلطان عمان به عربستان، پروژه الدقم چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید