کشف جمجمه انسان یک میلیون ساله در چین

به گزارش مجله پزشکی، در حالی که پیش از این بار ها استخوان های فسیل شده از انسان های باستانی یافت شده بود، اما این کامل ترین جمجمه باستانی انسان است که کشف شده است و قدمت آن به زمان بسیار دور باز می شود.

کشف جمجمه انسان یک میلیون ساله در چین

باستان شنان در چین جمجمه ای را کشف کردند که متعلق به انسانی بوده که حدود یک میلیون سال پیش زندگی می نموده است. به گفته باستان شناسان، این جمجمه فوق العاده کمیاب و ارزشمند است.

به گزارش سی ان ان، در حین انجام کاوش در استان مرکزی هوبی (چین)، تیمی از محققان وابسته به مؤسسه بقایای فرهنگی و باستان شناسی استان هوبی، جمجمه کاملی را پیدا کردند که تشخیص دادند متعلق به انسانی باستانی بوده که تقریباً یک میلیون سال پیش، در دوران پلیستوسن میانه زندگی می نموده است.

در حالی که پیش از این بار ها استخوان های فسیل شده از انسان های باستانی یافت شده بود، اما این کامل ترین جمجمه باستانی انسان است که کشف شده است و قدمت آن به زمان بسیار دور باز می شود.

روزنامه محلی چین گزارش داده که این جمجمه فسیل شده در محوطه باستانی Xuetang Liangzi در شهر شیان حفاری شده و این جمجمه متعلق به گونه ای از انسان تباران به نام هومو ارکتوس (راست قامتان) است که برای اولین بار حدود دو میلیون سال پیش روی زمین ظاهر شدند.

پیش از این، دو جمجمه از انسان های راست قامت در یک محوطه در سال های 1989 و 1990 میلادی کشف شده بود، اما این جمجمه ها تحت تاثیر فشار ناشی از فرآیند فسیل شدن آسیب جدی دیده بود.

باستان شناسانی که این جمجمه باستانی را کشف نموده اند با دقت مشغول کارند که به این فسیل فوق العاده کمیاب و ارزشمند آسیب نرسانند و تا کنون به مقدار ای حفر نموده اند تا نیمه بالایی سر ظاهر شده و انتظار می رود که حفاری تا ماه نوامبر برای خارج کردن کامل جمجمه از زمین ادامه یابد واز آنجایی که جمجمه کامل و به خوبی حفظ شده است، دانشمندان امیدوارند بتوانند درباره تاریخچه تکاملی راست قامتان در شرق آسیا اطلاعات بیشتری کسب نمایند.

چهره شبیه سازی شده یک انسان راست قامت (هومو ارکتوس)

بعلاوه این جمجمه می تواند داده های بسیار خوبی در خصوص حجم مغز این انسان تبار های منقرض شده و تغییرات منطقه ای بین نسخه های مختلف این گونه (به وسیله مقایسه با فسیل های هومو ارکتوس یافت شده در سایر نقاط دنیا) در اختیار محققان قرار دهد.

منبع: فرادید
انتشار: 25 آذر 1401 بروزرسانی: 25 آذر 1401 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 1586

به "کشف جمجمه انسان یک میلیون ساله در چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف جمجمه انسان یک میلیون ساله در چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید