آیا غذاهای دریایی برای مغز مفید هستند؟

به گزارش مجله پزشکی، تهران (پانا) - بسیاری از متخصصین تغذیه بر اهمیت مصرف ماهی و سایر غذاهای دریایی تاکید نموده و پژوهش های متعددی نشان داده است که مصرف این غذاها برای بدن مفید هستند. در این میان گفته می گردد این غذاها تاثیری مضاعف بر مغز و سیستم اعصاب بدن دارند.

آیا غذاهای دریایی برای مغز مفید هستند؟

به گزارش آخرین خبر، حتما تا به امروز با اخبار و گزارش های زیادی مبنی بر مفید بودن ماهی و سایر غذاهای دریایی برای قلب و عروق رو به رو شده اید و البته بسیاری از ما خوانده یا شنیده ایم که خوردن ماهی برای مغز نیز مفید است. در واقع، نتایج یک پژوهش گسترده در سال 2008 خبرساز شده و سبب جلب توجهات بیشتری به این ماده غذایی شده است. نتایج این مطالعات نشان می دهد که خوردن ماهی های روغنی می تواند ضایعات مضر مغزی را که با بیماری آلزایمر مرتبط هستند، کاهش دهد.

این موضوع مطابق با باورهای فرهنگی بسیاری از افراد در سراسر دنیا بوده و به همین دلیل مورد استقبال قرار گرفته است اما پژوهشگران اعلام کردند نتایج این مطالعه، محدود و غیر قابل اثبات بوده و برای آنالیز این موضوع باید آنالیز های بیشتری انجام گردد.به همین دلیل تیمی از پژوهشگران مرکز مطالعاتی Cochrane Review که به طور مستقل تمام شواهد موجود را برای آنالیز و مراقبت های بهداشتی تجزیه و تحلیل می نماید به این موضوع ورود کردند. نتایج به دست آمده نشان می دهد شواهد مربوط به نقش ماهی های روغنی در سیستم اعصاب و تأثیر آن روی مغز قانع نماینده نیست. به عنوان مثال، نتایج یک آنالیز در سال 2012 میلادی نشان داد که مصرف روغن ماهی تاثیری در جلوگیری از زوال عقل ندارد.

در یک مطالعه مشابه در سال 2016 نیز معین شد که روغن ماهی برای افرادی که قبلاً به بیماری آلزایمر مبتلا بوده اند، تفاوتی ایجاد نمی نماید. پژوهشگران این تیم مطالعاتی در سرانجام آنالیز های خود اعلام کردند، در خصوص تاثیر مصرف ماهی های روغنی در بروز افسردگی نیز مدارک بیشتری مورد احتیاج است.

بنابراین به نظر می رسد که شواهد کمی وجود دارد که نشان دهد مصرف ماهی های روغنی عملکرد شناختی را بهبود بخشیده و از بیماری هایی مانند زوال عقل جلوگیری نموده یا مانع بروز افسردگی می گردد.البته باید به این مسئله نیز اذعان داشت که بعضی مطالعات فوایدی را در این حوزه روی موش ها نشان داده اند، بنابراین شاید تحقیقات بیشتری در حوزه تاثیرات انسانی لازم باشد.

با این وجود، کارشناسان توصیه می نمایند مصرف ماهی های روغنی را به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم در رژیم غذایی خود بگنجانید زیرا این مواد غذایی بعضی از مزایای سلامتی از جمله کاهش خطر بیماری های قلبی را در بر دارند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 3 خرداد 1400 بروزرسانی: 3 خرداد 1400 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 1035

به "آیا غذاهای دریایی برای مغز مفید هستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا غذاهای دریایی برای مغز مفید هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید