استیضاح ترامپ شکست خورد

به گزارش مجله پزشکی، طرح استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به دلیل تحریک به شورش با کسب کمتر از دوسوم آرای نمایندگان مجلس سنای آمریکا شکست خورد.

استیضاح ترامپ شکست خورد

به گزارش ان بی سی، در رأی گیری بر سر تنها بند استیضاح ترامپ (تحریک به شورش) 57 نماینده سنا به گناهکار بودن ترامپ رأی دادند که این تعداد رأی کمتر از حدنصاب موردنیاز برای استیضاح (67 رأی) است.

در حالی که دموکرات ها به عنوان طراحان استیضاح ترامپ، برای محکوم کردن رئیس جمهور سابق آمریکا علاوه بر آرای موافق تمامی نمایندگان خود در سنا (48 نماینده دموکرات+2 نماینده مستقل نزدیک به دموکرات ها) به آرای موافق دست کم 17 نماینده جمهوری خواه نیاز داشتند، تنها 7 نماینده جمهوری خواه حاضر شدند که به استیضاح هم حزبی خود، دونالد ترامپ، رأی موافق بدهند.

در پی سخنرانی آتشین دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا در روز ششم ژانویه [17 دی ماه]که به حمله هوادارانش به کنگره آمریکا و کشته شدن دست کم 5 نفر از جمله یک نیروی پلیس منجر شد، نمایندگان ارشد حزب دموکرات در مجلس نمایندگان و سنای آمریکا خواستار برکناری ترامپ توسط مایک پنس معاون رئیس جمهور و اعضای کابینه وی از طریق فعال سازی متمم بیست و پنجم قانون اساسی آمریکا شدند و تهدید کردند که اگر این کار انجام نشود، ترامپ را استیضاح خواهند کرد.

با وجود درخواست های مکرر دموکرات ها برای برکناری ترامپ از طریق متمم بیست وپنجم قانون اساسی آمریکا مایک پنس و اعضای کابینه ترامپ تمایلی به این کار نشان ندادند و در نهایت مجلس نمایندگان آمریکا درست یک هفته پس از حمله به کنگره طرح استیضاح ترامپ که تنها بند آن تحریک آشوبگران برای حمله به کنگره بود را تصویب کرد.

با وجود تصویب طرح استیضاح ترامپ در مجلس نمایندگان آمریکا، این طرح در دوران ریاست جمهوری ترامپ به سنا ارسال نشد و دونالد ترامپ روز چهارشنبه 20 ژانویه (اول بهمن) قدرت را به رئیس جمهور بعدی یعنی جو بایدن تحویل داد.

حدود یک هفته پس از سرانجام دوران ریاست جمهوری ترامپ، مجلس نمایندگان آمریکا سرانجام طرح استیضاح ترامپ را به سنا تحویل داد و چاک شومر رهبر دموکرات های سنا که به تازگی اکثریت سنا را در اختیار گرفته اند، تأکید کرد که استیضاح ترامپ در سنا علی رغم اینکه وی دیگر رئیس جمهور آمریکا نیست، قطعاً انجام خواهد شد.

استیضاح ترامپ پس از سرانجام دوران ریاست جمهوری اش از این لحاظ حائز اهمیت بود که می توانست مانع نامزدی وی در انتخابات ریاست جمهوری آینده شود.

منبع: فرارو
انتشار: 27 اسفند 1399 بروزرسانی: 27 اسفند 1399 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 909

به "استیضاح ترامپ شکست خورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استیضاح ترامپ شکست خورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید