اعتراض انجمن هنرمندان مجسمه سازایران به آسیب حوض روغن

به گزارش مجله پزشکی، تهران (پانا) - انجمن هنرمندان مجسمه ساز ایران، با انتشار بیانیه ای نسبت به تعرض و خدشه واردکردن به حوض روغن اثر نوری وکی هاراگوچی هنرمند ژاپنی اعتراض کرد و حفاظت از آثار که جز سرمایه های ملی به شمار می فرایند را کمترین کاری دانست که مدیران موزه ملزم به رعایت آن هستند.

اعتراض انجمن هنرمندان مجسمه سازایران به آسیب حوض روغن

به گزارش روابط عمومی انجمن هنرمندان مجسمه ساز ایران؛این بیانیه به توضیح زیر است.

بیانیه انجمن هنرمندان مجسمه ساز ایران در مورد اجرای پرفورمنس و آسیب به مجسمه ماده و فکر، نوریوکی هاراگوچی در موزه هنرهای معاصرتهران

مجسمه ماده وفکر(حوض روغن) اثر نوریوکی هاراگوچی مجسمه ساز ژاپنی سال 1976 مقارن با افتتاح موزه هنرهای معاصر تهران؛ در محل موزه به صورت دائمی نصب شده است، این اثر مهرماه 1396 با حضور هنرمند بازسازی و بازسازی شد. اکنون بعد از گذشت چهار سال و در فقدان هنرمند (درگذشت 1399) ، این اثر طی برنامه پنج گنج ، بزرگداشت حکیم نظامی ، روز شنبه 21 اسفند با اجرای پرفورمنس پرنده ماهی ، دچار آسیب شده و به حریم اثر تجاوز شده است.

انجمن هنرمندان مجسمه ساز ایران با ابراز تأسف شدید از این اتفاق غیرمسئولانه ، موضع خود را به توضیح ذیل اعلام می دارد.

یک. هرچند در بیانیه و توضیحات موزه به اجرای آثار تعاملی با آثار هنری اشاره شده ، اما تعرض به حریم و خدشه به اصل اثر به هیچ عنوان قابل توجیه نیست و مسئولیت سهل انگاری در برنامه ریزی و انتخاب اثر با مسئولین برگزاری است.

دو. گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران، جزو سرمایه ملی است؛ حفاظت از آثار و رعایت اصول حرفه ای حفاظت؛ کمترین کاری است که مدیران موزه ملزم به رعایت آن هستند.

سه. انتخاب موزه هنرهای معاصر تهران و اجرای آثار تعاملی در محل موزه با گنجینه منحصربه فرد آن، احتیاج به فرایند مطالعاتی و تحقیقاتی و حساسیت های حرفه ای دارد.

لذا انجمن هنرمندان مجسمه ساز ایران قویاً از مسئولین موزه و عوامل برگزاری رویداد درخواست دارد جهت روشن شدن موضوع و تنویر افکار عمومی، مستندات فرایند مطالعاتی اجرای اثر و پیش بینی های اجرا شده از طرف موزه را ارائه فرمایند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 19 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 19 اردیبهشت 1401 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 1448

به "اعتراض انجمن هنرمندان مجسمه سازایران به آسیب حوض روغن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتراض انجمن هنرمندان مجسمه سازایران به آسیب حوض روغن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید