اندیشکده، دولت ترامپ قادر به مقابله با کرونا و اثرات آن بر بازار انرژی نبوده است

به گزارش مجله پزشکی، یک اندیشکده آمریکایی با اشاره به تأثیرات عمیق گسترش ویروس کرونا بر بازار انرژی جهان و ناتوانی دولت ترامپ در سرپا نگهداشتن این بازار، نوشت که به سبب ارتباطی که جهانی مدرن به هم دارد، دیوار بستن راه جلوگیری از این ویروس و اثرات آن نیست.

اندیشکده، دولت ترامپ قادر به مقابله با کرونا و اثرات آن بر بازار انرژی نبوده است

در گزارشی که به قلم مورگان بازیلین، مدیر اندیشکده پاین و استاد سیاست عمومی دانشکده کلرادو و سامانتا گراس عضو اندیشکده بروکینگز و کارشناس سیاست خارجی و امنیت انرژی، در وبسایت این اندیشکده منتشر شده آمده است: گسترش ویروس کرونا و بیماری ناشی از آن یعنی کووید-19 یک فاجعه برای اقتصاد بود و نقاظ ضعف سامانه های بهداشت عمومی را نشان داد و جان هزاران نفر را در سراسر دنیا گرفت. این بیماری همچنین نشان داد دنیای نوین تا چه اندازه به هم مرتبط است.

این گزارش می افزاید: دیوار بستن برای جلوگیری از جابجایی سریع این ویروس در سراسر دنیا ناکارآمد است.

این اندیشکده در ادامه به ناکامی اوپک برای رسیدن به توافقی درباره کاهش فراوریات در نشست اخیر این سازمان در وین، نوشت: این ناکامی موجب سقوط قیمت ها شد و بازار نفت را از یک دوره ثبات به بی ثباتی کشاند و این نکته نیز به خودی خود نشان از مرتبط بودن دنیا به وسیله بازار دنیای دارد.

جنگ نفتی که هفته گذشته میان عربستان و روسیه رخ داد به اندازه کافی بر شرکت های نفتی و شرکت های خدمات میادین نفتی و کارکنان، سرمایه گذاران و جامعه محلی این بخش تأثیر گذاشته است. بسیاری از شرکت های فعال در زمینه انرژی به شدت تحت فشار قرار گرفته اند و توانایی کسب درآمد کافی را ندارند و این امر به کاهش سرمایه و شغل در بازار منجر شده است. تاچند وقت پیش امیدواری هایی وجود داشت اما طی یک هفته این امیدواری ها سرانجام یافت.

بنا بر تاکید این اندیشکده: کارشناسان بازار نفت می گویند که سقوط قیمت نفت در هفته گذشته امری متفاوت با رکودهایی است که پیش از این تجربه شده است. بلکه ترکیبی از ادامه عرضه با نبود شدید تقاضا است. از این رو، هیچ سابقه ای درباره این امر وجود ندارد که چگونه باید با آن روبرو شد. شکست نشست اوپک پلاس معانی منفی برای این کارتل نفتی و نفوذش به همراه دارد.

در این گزارش آمده است: سقوط قیمت همچنین تأثیر منفی بر اقتصاد آمریکا خواهد داشت و نه تنها به شرکت های انرژی آسیب خواهد رساند بلکه به همه شرکت های خدماتی و همه جوامعی که درآمدهای نفتی چه به صورت مستقیم یا به وسیله مالیات ها، از آنها حمایت می نمایند، ضرر می رساند.

در ادامه این گزارش با اشاره به تأثیر این نوسانات بر نظر رای دهندگان آمریکایی که قرار است نوامبر امسال میلادی برای انتخاب رئیس جمهور جدید آمریکا پای صندوق های رای بروند، آمده است: هر چند پیش بینی توازن میان عوامل مثبت و منفی بر کلیت اقتصاد سخت است اما بسیاری از رای دهندگان دیدگاه کلی بر مسائل ندارند و تنها برایشان مهم است که پرکردن باک خودروهایشان برایشان چقدر هزینه دارد.

بنا بر این گزارش، ترامپ و دولت وی قادر نبوده اند که با ویروس کرونا مقابله نموده یا بازار انرژی را روی پا نگهدارند. به همان اندازه مردمان ایالت های مختلف آمریکا نیز نمی توانند درک نمایند بازار دنیای تا چه اندازه بر آنها و خانواده و جامعه آنها اثر می گذراد. تصمیماتی که در پایتخت های کشورهای دوردست اتخاذ می شوند، می توانند بر زندگی روزمره آمریکایی ها نیز اثر بگذارد و ویروس کرونا این امر را به خوبی نشان داده است.

انقلاب فراوری نفت شیل همانطور که موجب تقویت نفوذ ژئوپلتیکی آمریکا شد اما به دلیل همین ارتباطات دنیای تبدیل شدن آمریکا به یک ابرقدرت انرژی آسیب پذیری برای این کشور به همراه داشته است. شنمایندگی و نااطمینانی در بازار انرژی فرصتی برای بازتعریف امنیت انرژی برای دنیا چندقطبی و به هم پیوسته کنونی به شمار می رود.

در انتهای این گزارش آمده است: تا به امروز واکنش دولت آمریکا به ویروس بر ممنوعیت سفر و خارجی خواندن این ویروس متمرکز بوده و این واکنش دلگرم نماینده ای نیست. اما بحران ها می توانند موجب تقویت همکاری شده و بازار انرژی به هم پیوسته می تواند موجب تشویق بازار انرژی باثبات و به دور از سوخت های فسیلی گردد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 14 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 268

به "اندیشکده، دولت ترامپ قادر به مقابله با کرونا و اثرات آن بر بازار انرژی نبوده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اندیشکده، دولت ترامپ قادر به مقابله با کرونا و اثرات آن بر بازار انرژی نبوده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید