این بیماری جزو 10 عامل مرگ ومیر در دنیا است

به گزارش مجله پزشکی، نتایج یک گزارش تازه نشان دهنده رشد نگران کننده پاندمی بیماری دیابت در جهان است.

این بیماری جزو 10 عامل مرگ ومیر در دنیا است

به گزارش ایسنا، بیماری دیابت با سرعت هشدار دهنده ای رو به توسعه است. یک نفر از هر 10 فرد بزرگسال در جهان- حدود 537 میلیون نفر- اکنون به بیماری دیابت دچار هستند.

این رقم بیش از ابتلای 463 میلیون بزرگسال به بیماری دیابت در سال 2019 است و حاکی از چالش جدی جهانی در حوزه سلامت فردی، خانوادگی و اجتماعی است.

اکنون بیماری دیابت در میان 10 عامل اصلی مرگ و میر جهانی واقع شده است که موجب مرگ حدود 6.7 میلیون انسان در سال 2021 بوده است. آفریقا شش درصد از این مرگ و میر ها را به خود اختصاص داده و از هر 22 فرد بزرگسال در آفریقا یک نفر (24 میلیون) به دیابت مبتلاست.

پیش بینی ها حاکی از آن است که تا سال 2045 حدود 783 میلیون بزرگسال در جهان به بیماری دیابت مبتلا باشند. با چنین افزایش شدیدی که انتظار می رود در شیوع جهانی این بیماری ببینیم واضح است که دیابت از کنترل خارج می شود و دیگر نمی توان آن را نادیده گرفت.

امسال صدمین سالگرد کشف انسولین است. انسولین هورمونی است که سطح گلوکز خون را کاهش می دهد. از این رو هرگز زمان مناسب تری برای انعکاس تاثیر دیابت و تاکید بر نیاز فوری به منظور بهبود دسترسی به مراقبت از میلیون ها بیمار مبتلا به دیابت وجود نداشته است.

این فوریت اکنون بیشتر احساس می شود، زیرا بیماری کووید-19 بار اضافی را بر افراد مبتلا به دیابت تحمیل کرده است و آن ها را در معرض بدترین عوارض قرار می دهد.

هنوز تاثیر قرنطینه، استفاده از ماسک و خطر بالقوه دیابت ناشی از کووید-19 بر سلامت افراد مشاهده نشده است و این نگرانی وجود دارد که همه گیری ممکن است باعث افزایش بیشتر شیوع دیابت و عوارض آن باشد که در سال های آینده آشکار خواهد شد.

منبع: فرارو
انتشار: 26 دی 1400 بروزرسانی: 26 دی 1400 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 1337

به "این بیماری جزو 10 عامل مرگ ومیر در دنیا است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این بیماری جزو 10 عامل مرگ ومیر در دنیا است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید