تحلیل رویترز از دلیل تغییر لحن محمد بن سلمان در قبال ایران

به گزارش مجله پزشکی، رویترز در تحلیلی به نقل از کارشناسان، چند دلیل را در ارتباط با تغییر لحن ولی عهد سعودی در قبال ایران برشمرد.

تحلیل رویترز از دلیل تغییر لحن محمد بن سلمان در قبال ایران

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، ولی عهد سعودی شامگاه سه شنبه در مصاحبه با العربیه گفت که ایران کشوری در همسایگی عربستان سعودی است و امیدوار است کشورش بتواند با آن رابطه خوبی داشته باشد.

خبرگزاری رویترز در تحلیل سخنان وی نوشت: محمد بن سلمان ولی عهد سعودی موضع علنی آشتی جویانه تری را نسبت به ایران اتخاذ نموده و سعی دارد خصومت دیرینه را با توجه به ملاحظات مالی متعادل و اختلافات با واشگتن درباره چگونگی مقابله با رفتارهای منطقه ای تهران را کمتر کند.

به نوشته رویترز، تنش ها بین ریاض و تهران بر سر جنگ یمن افزایش داشته و انصارالله یمن حملات علیه عربستان سعودی را در زمانی که سعودی در کوشش برای جذب سرمایه گذاری خارجی است، تشدید نموده است.

طبق این گزارش، تنش ها بین دو قدرت منطقه ای بعد از حملات سال 2019 به تاسیسات نفتی سعودی که ریاض ایران را مقصر آن می داند، شدت بیشتری پیدا کرد. این در حالی است که تهران چنین ادعایی را رد نموده است.

محمد بن سلمان سه شنبه شب در مصاحبه ای با بیان این که ریاض با رفتار منفی ایران مشکل دارد، اضافه نمود، این کشور می خواهد روابط خوبی با ایران داشته باشد.

وی گفت: ما نمی خواهیم ایران در شرایط سختی باشد، برعکس، می خواهیم ایران در رفاه باشد و رشد کند. ما منافعی در ایران داریم و آن ها هم در پادشاهی (سعودی) منافع خود را دارند تا منطقه و دنیا را به سمت رشد و شکوفایی سوق دهیم.

اظهاراتی که به نوشته این خبرگزاری، با سخنان او در سال 2017، بعد از ولی عهد شدن وی در تضاد است و یا با صحبت های پیشتر او که گفته بود هر رقابتی برای نفوذ بین دو کشور باید داخل ایران رخ دهد، نه داخل عربستان.

در ادامه این مطلب به نقل از دیپلمات ها آمده است: با اتخاذ موضع سختگیرانه تر در زمینه سوابق حقوق بشری عربستان سعودی از سوی دولت جدید آمریکا و فشار بر سعودی برای خاتمه دادن به جنگ یمن، ولی عهد کوشش می نماید نشان دهد شریک با ارزشی برای آمریکا است که می تواند به ثبات منطقه یاری کند.

به ادعای این گزارش، مقامات سعودی و ایرانی در ماه میلادی جاری مذاکرات مستقیمی را شش سال بعد از قطع روابط دیپلماتیک، درباره یمن و توافق هسته ای سال 2015 داشتند.

الیزبات کندال محقق ارشد مطالعات عربی و اسلامی در کالج پمبروک آکسفورد، در همین خصوص گفت: عربستان سعودی به شدت احتیاج دارد راهی برای خارج شدن از جنگ یمن که هم بدنام و هم غیر قابل بُرد است، بیابد.

در ادامه این گزارش به مواضع زیاده خواهانه ریاض اشاره و ذکر شده عربستان سعودی در عین حال از قدرت های دنیای خواسته کوشش نمایند هم ایران و هم آمریکا را به تعهد کامل به برجام بازگردانند تا به توافقی محکم تر و طولانی تر در گفت وگوهای وین برسند.

مداوی الرشید استاد مدعو مرکز تحقیقاتی LSE Middle East معتقد است یکی از دلایل تغییر گفتمان تقابل از سوی بن سلمان، متاثر کردن بایدن است.

به نوشته رویترز، ولی عهد سعودی که در سال 2015 و شروع جنگ یمن، وعده داده بود انصارالله یمن را له خواهد نمود، لحنش در قبال این جنبش را هم که با موشک و هواپیماهای بدون سرنشین پاسخ حملات ائتلاف سعودی را می دهد، نرم نموده است.

ولی عهد سعودی در مصاحبه اخیر خود حوثی ها را دارای خوی و رویکرد عربی و یمنی دانست و از لزوم گفت وگو سخن گفت. (جزئیات بیشتر)

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 29 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 29 اردیبهشت 1400 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 1027

به "تحلیل رویترز از دلیل تغییر لحن محمد بن سلمان در قبال ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحلیل رویترز از دلیل تغییر لحن محمد بن سلمان در قبال ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید