عبدالله امیدوار، از اولین جهانگردان ایرانی درگذشت

به گزارش مجله پزشکی، عبدالله امیدوار، از اولین جهانگردان ایرانی در سن 89 سالگی در کشور شیلی درگذشت.

عبدالله امیدوار، از اولین جهانگردان ایرانی درگذشت

به گزارش ایسنا، عبدالله امیدوار درحالی که یکی از پیشگامان جهانگردی معاصر در ایران است، در شیلی، کشوری که سال ها در آن زندگی می کرد، به عنوان نمادی از سینمای شیلی معرفی شده است. مرکز فرهنگی لاموندا در سانتیاگو شیلی که عبدالله امیدوار یکی از پایه گذاران و همکاران آن بوده است، با تایید خبر درگذشت او، گفت که شیلی با یکی از نماد های سینمای خود خداحافظی کرد.

در بیانیه این مرکز فرهنگی که بامداد جمعه 24 تیرماه 1401 به وقت تهران، منتشر کرده، آمده است: عبدالله امیدوار (2022 - 1932) تهیده کننده و فیلمسازی بود که به بیش از 100 کشور جهان سفر کرد و بیش از 120 فیلم مستند ساخت. او در 89 سالگی درگذشت و ما امروز با نمادی از سینمای شیلی خداحافظی می کنیم.

عبدالله امیدوار، حدود 68 سال پیش، همراه برادرش عیسی به سرزمین های ناشناخته در قاره آمریکا، آفریقا و قطب جنوب و شمال قدم گذاشت. سفر کم نظیر این دوبرادر ماجراجو از سال 1333 خورشیدی آغاز شد. آن ها نخست یک سفر هفت ساله با موتورسیکلت ماچلس انگلیسی به قدرت cc 500 که روی گلگیر چرخ جلوی آن شعار همه متفاوت، همه خویشاوند نوشته شده بود، داشتند و بعد هم یک سفر سه ساله را با اتومبیل سیتروئن دو سیلندر که هنگام بازگشت از سفر اول، شرکت سیتروئن فرانسه آن را هدیه داد، انجام دادند.

عبدالله امیدوار در انتها این ماجراجویی کاوشگرایانۀ 10 ساله در قاره سیاه، جنوبگان (قطب جنوب)، آسیا، قطب شمال، اروپا، آمریکا و استرالیا، در کشور شیلی ساکن شد و به حرفه سینما پرداخت، اکنون از او به عنوان یکی از نماد های سینمای شیلی یاد می شود. عیسی امیدوار پس از انتها آن سفر ها به ایران برگشت و همین جا ماندگار شد. در کاخ سعدآباد موزه ای به برادران امیدوار اختصاص داده شده که داشته های و یادگاری های خود از ماجراجویی 10 ساله را به نمایش گذاشته اند و ماجرای این سفر ها در کتابی به نام سفرنامه برادران امیدوار به قلم عیسی و عبدالله منتشر شده است.

برادران امیدوار، پیشگامان جهانگردی معاصر و همچنین از اولین جهانگردان ایرانی شناخته می شوند.

منبع: فرارو
انتشار: 4 مرداد 1401 بروزرسانی: 4 مرداد 1401 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 1513

به "عبدالله امیدوار، از اولین جهانگردان ایرانی درگذشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عبدالله امیدوار، از اولین جهانگردان ایرانی درگذشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید