تقویت سلامتی با حمام جنگلی ژاپنی

به گزارش مجله پزشکی، ژاپنی ها مدت زیادی است که به تاثیراث مثبت یکی از شیوه های متفاوت جنگل درمانی تحت عنوان حمام جنگلی (پیاده روی در جنگل) پی برده اند که تا حدودی در کاهش استرس و تقویت سیستم ایمنی بدن نقش دارد.

تقویت سلامتی با حمام جنگلی ژاپنی

زمانی که در یک جنگل انبوه نفس عمیقی می کشید، تاثیر مثبت آن را به طور محسوسی حس می کنید و حتی گاهی اوقات حس می کنید که واقعا به تنفس در چنین هوایی احتیاج دارید؛ ژاپنی ها شیوه خاصی از جنگل درمانی تحت عنوان حمام جنگلی ژاپنی ایجاد نموده اند که در زبان انگلیسی با عنوان Shinrin-yoku از آن یاد می گردد. تاثیر حمام جنگلی یا قرار گرفتن در فضای جنگل و قدم زدن در آن، برای کاهش استرس و تقویت سیستم ایمنی بدن از نظر علمی تا حدودی ثابت شده است؛ اما هنوز دلایل واضحی برای اثبات قطعی این موضوع وجود ندارد؛ البته محققان از سال 1982 به تاثیرات درمانی این شیوه منحصر به فرد پی برده اند و چندین قرن است که تاثیرات مثبت قرار گرفتن در طبیعت کاملا ثابت شده است.

در واقع حمام جنگلی غرق شدن در فضای طبیعی جنگل با استفاده از حواس پنجگانه است. این کار یکی از آیین های بسیار کهن الهام بخش در مذاهب شینتو و بودایی محسوب می گردد و وزارت جنگل ژاپن نیز در سال 1982 تاثیرات درمانی قرار گرفتن در فضای طبیعی جنگل را تایید کرد. اما قبل از آماده کردن گجت های تناسب اندام خود و تجهیزات لازم برای اقامت چند روزه در جنگل، باید نکته مهمی را در نظر بگیرید؛ برای بهره گیری از تاثیرات مثبت حمام جنگلی، تنها کافی است مدتی را با آرامش مطلق سپری کنید و اجازه دهید که زیبایی های محیط طبیعی جنگل شما را احاطه نمایند.

اقدامات علمی زیادی نیز در این زمینه اجرا شده است. دولت ژاپن از سال 2004 تا به امروز، چهار میلیون دلار بودجه برای تحقیقات مرتبط با حمام جنگلی درنظر گرفته که برای ایجاد مراکز جنگل درمانی، صرف شده است. وقتی که بازدیدنمایندگان به این مراکز مراجعه می نمایند، کارمندان با سنجش پارامترهایی مانند فشار خون، اطلاعات مختلفی را به دست آورند. این کار باعث می گردد شهروندان ژاپنی برای فرار از زندگی روزمره به سمت جنگل ها روی آورند.

البته تاثیرات مثبت جنگل درمانی تنها به کاهش استرس ختم نمی گردد. پروفسور کینگ لی از دانشگاه علوم پزشکی نیپون توکیو، سال 2009 در مطالعه ای عده ای از افراد را قبل و بعد از تجربه حمام جنگلی مورد آنالیز قرار داد و متوجه شد میزان سلول های کشنده سفید خون که بخشی از سیستم ایمنی ذاتی بدن هستند، پس از حمام جنگلی افزایش یافته است. محققان در مطالعه دیگری نیز پس از آنالیز افرادی که به مدت سی دقیقه در جنگل پیاده روی نموده اند، به نتایج مشابهی دست یافتند.

اگر احساس می کنید که دچار استرس و اضطراب شدیدی هستید، قدم زدن در یک فضای طبیعی عالی می تواند تا حدود زیادی باعث آرامش روح شما گردد. قدم زدن در پارک ها در موقع خاصی از روز (مثلا عصرها) می تواند علائم مربوط به افسردگی و استرس را تا حد زیادی در شما کاهش دهد. جالب است بدانید این کار حتی می تواند احساس کینه و نفرت را در وجودتان کاهش دهد و شما را سرزنده تر کند. بهتر است زمانی کوتاهی در روز از وسایلی مانند موبایل، کامپیوتر، هدفون و ... فاصله بگیرید، به فضای سبز نزدیک محل زندگی خود بروید و برای مدت کوتاهی غرق در سکوت و آرامش طبیعت شوید.

منبع: کجارو / curiosity.com
انتشار: 19 اسفند 1400 بروزرسانی: 19 اسفند 1400 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 1395

به "تقویت سلامتی با حمام جنگلی ژاپنی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تقویت سلامتی با حمام جنگلی ژاپنی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید