خطرناکترین اشتباهات دوران نامزدی کدامند؟

به گزارش مجله پزشکی، برقرار کردن رابطه جنسی، خبر دار شدن اقوام و آشنایان، دیدارهای بدون برنامه، خود برتر بینی و دروغ گفتن از اشتباهات دوران نامزدی هستند

خطرناکترین اشتباهات دوران نامزدی کدامند؟

تصور اشتباه در خصوص دروغ گفتن ممکن است شما را به این سمت سوق دهد که برای این که شما دروغ نگفته باشید، ریز و درشت زندگی شخصی تان را برای نامزدتان بازگو کنید. در حالیکه آشکار کردن این مسائل سودی به نفع نامزد شما ندارد و ممکن است تبعاتی برای نفر سوم به همراه داشته باشد. بسنجید و از بازگو کردن رازهایی که سوء تفاهم برانگیز هستند خودداری کنید. شاید علت اینگونه اشتباهات دوران نامزدی مربوط به هیجان زدگی طرفین بوده و ریشه در اشتباهات فرهنگی داشته باشد.

اشتباهات دوران نامزدی گاهی عواقبی دارد که تا آخر عمر گریبانگیر دو طرف می گردد. اشتباهاتی که خانواده ها به علت اختلاف نظر فرهنگی انجام می دهند و دوران نامزدی را در یک شرایط بلاتکلیف قرار می دهند. در ادامه به ده مورد از اشتباهات دوران نامزدی که خانواده ها و طرفین ممکن است دچار آن شوند خواهیم پرداخت.

1- محدودیت های دوران نامزدی که خانواده ها در نظر می گیرند

محدودیت هایی که خانواده ها در دوران نامزدی در نظر می گیرند در بسیاری از موارد نتیجه عکس می دهد. این محدودیت ها باعث می گردد دو طرف نتوانند نسبت به یکدیگر شناخت کافی پیدا نمایند که نتیجه آن اطلاعات ناکافی برای تصمیم گیری است. احترام به بلوغ فکری جوان ها ایجاب می نماید که خانواده ها بیشتر به آن ها اعتماد نمایند. دخالت خانواده ها در این مرحله عظیمترینِ اشتباهات دوران نامزدی است که ممکن است اتفاق بیفتد.

2- رابطه جنسی در دوران نامزدی

رابطه جنسی در دوران نامزدی به این دلیل توصیه نمی گردد که تجربه نکردن آن باعث می گردد اگر طرفین به این نتیجه رسیدند که مناسب یکدیگر نیستند و لازم شد از هم جدا شوند، این جدایی راحت تر انجام گیرد. در صورت برقراری رابطه جنسی هم پسر بیشتر احساس تعهد می نماید و هم دختر ناتوانی بیشتری برای جدایی از خود نشان می دهد. به دلایل فیزیولوژیکی، معمولا پسرها تمایل دارند رابطه جنسی را سریع تر با نامزدشان برقرار نمایند. از طرف دیگر دخترها به دلیل احساسات قوی ترشان با برقراری رابطه جنسی، وابستگی شدیدی به نامزدشان پیدا می نمایند که در صورت قرار دریافت در شرایط طلاق کار برایشان مشکل می گردد.

3- رابطه نامزدی را جار نزنید

یادتان باشد که هر چه رابطه نامزدی پنهانتر باشد و افراد کمتری از اقوام و آشنایان شما یا همسرتان از آن خبر داشته باشند، در صورت لزوم راحت تر می توان از یکدیگر جدا شد. هر چه این رابطه بیشتر در چشم باشد، شما تعهد ناخواسته بیشتری به ادامه دادن آن دارید؛ مخصوصا در فرهنگ ما من اجتماعی پررنگ تر از من فردی است. این تعهد ناخواسته و پیچیده را همه شما احتمالا در موارد دیگری مثل انتخاب شغل، انتخاب رشته دانشگاهی یا هر تصمیم مهم دیگر زندگی که دیگران زود از آن خبر شده اند احساس نموده اید. در مهمترین تصمیم زندگی یعنی ازدواج، شما هر چه بیشتر رابطه را داد بزنید، بیشتر در آن گیر می کنید.

4- دیدارهای بدون برنامه و مکرر نداشته باشید

برای دیدارهایتان برنامه معین و منسجمی داشته باشید. قرار است شما در دوران نامزدی یک زندگی مشترک واقعی را شبیه سازی کنید و شما در زندگی مشترک آنقدری برای رابطه وقت می گذارید که زندگی و کار شما مختل نگردد. پس واقعی رفتار و برنامه ریزی کنید. ضمناًً رفت و آمدهای زیاد و بی مورد موجب زحمت خانواده ها می گردد.

5- تنها نقاط قوت طرف مقابلتان را نبینید

از جمله اشتباهات دوران نامزدی که ممکن است مرتکب آن شوید، عظیمنمایی طرف مقابل است. طبیعتا در وجود هر انسانی نقاط ضعف و قوت وجود دارد و هیچ انسانی بی عیب و نقص نیست. پس از طرف مقابل تان شاهزاده یا بت درست نکنید. این باعث کاهش اعتماد به نفس در شما می گردد. بی عیب و نقص دیدن طرف مقابل ممکن است دلایل روانی در شما داشته باشد که باعث می گردد شما طرق مقابل تان را به رخ خود بکشید. اگر اینگونه هستید با یک مشاور صحبت کنید.

6- عشق و علاقه خود نسبت به طرف مقابل را به او تحمیل نکنید

اشتباهات دوران نامزدی و اختلال شخصیت نمایشی: انسان ها ناخواسته از کسی که قصد تحمیل کردن خودش را دارد فرار می نمایند. عادی و منطقی رفتار کنید، نه بی اعتنا و نه احساسی مطلق، منطق توام با احساس؛ اجازه دهید گذر زمان عشق را بین شما بوجود آورد. معمولا کسانی که اختلال شخصیت نمایشی دارند اینگونه رفتار می نمایند و باعث رنجش اطرافیانشان می شوند. اینگونه افراد دوست دارند همواره احساسشان دیده گردد و اغراق در صحبت و رفتارشان مشهود است. اگر نامزد شما اینگونه است باید به روانشناس مراجعه کنید. گاه این قضیه درون مایه فرهنگی دارد و مشکل روانی نیست. در برخی فرهنگ ها بیان شدید احساسات در دوران نامزدی یک ارزش به شمار می آید.

7- از خود راضی نباشید

نقطه مقابل عظیم نمایی طرف مقابل در اشتباهات دوران نامزدی، خود برتر بینی است. اطمینان و اعتماد بیش از حد به خود، بین نامزدها فاصله می اندازد و نمی گذارد احساسات یکدیگر را درک نمایند. از طرفی گاهی وقتی دچار خودعظیم بینی می شویم، نمی توانیم یا بهتر بگوییم، عمدا نمی خواهیم احساساتمان را به طرف مقابل نشان بدهیم و همین فاصله به تدریج باعث دوری و سپس جدایی می گردد. این قضیه هم می تواند به دلیل همان باورهای غلط فرهنگی باشد ناز کردن باعث عزیز شدن می گردد. در واقع اینگونه نیست. لااقل در قرن بیست و یکم دیگر اینگونه نیست! خودعظیم بینی حتی اگر به قصد ناز کردن باشد، باعث می گردد که فضایی فراهم گردد که همه چیز حول خودمحوری شما می چرخد. اینگونه دیگر نه فرصت شناخت عمیق پیش می آید و نه رابطه عاطفی سالم شکل می گیرد.

8- اشتباهات دوران نامزدی و دروغ گفتن

اساس زندگی مشترک پیروز بر پایه صداقت است. دروغ گفتن بی فایده است و در نهایت طرف مقابل احساس شما را می فهمد. اگر صداقت باعث شکست رابطه شما در دوران نامزدی گردد شاید بهتر از آن باشد که شما بعد از ازدواج رسمی مجبور به این کار شوید. هر چه بتوانید خود وافعی تان را بیشتر در معرض نمایش قرار دهید جذابیت بیشتری برای طرف مقابل تان پیدا خواهید کرد و به عنوان یک شریک قابل اعتماد تلقی خواهید شد.

9- رازهای شخصی تان را افشا نکنید

یکی از اشتباهات دوران نامزدی که افراد مرتکب آن می شوند این است که خیال می نمایند ضروری است راجع به رابطه های قبلی خود صحبت نمایند و در خصوص رابطه های قبلی طرف مقابل سوال نمایند. با این کار رابطه بیشتر متشنج می گردد. سوالی که بسیاری از نامزدها از روانشناسان خانواده می پرسند این است که آیا ما باید در خصوص روابط قبلی خودمان همه چیز را به نامزدمان بگوییم. جواب روانشناسان یک نه با شرط و شروط است. آن ها می گویند که لازم نیست از تمام جزییات رابطه قبلی شما خبردار گردد. اگر او سوالی پرسید می توانید بگویید که کسانی بوده اند اما مهم این است که الان تو در زندگی من هستی و من به تو متعهدم. در واقع ما در زندگی گذشته تعهدی به هم نداشته ایم که حالا بخواهیم رابطه هامان را برای هم رو کنیم.

10- نامزدتان را با دیگران مقایسه نکنید

یکی از عظیمترین اشتباهات دوران نامزدی این است که زندگی خود را با زندگی دیگران مقایسه کنید و حاصل این مقایسه انتظارات خاص از طرف مقابل باشد. شرایط زندگی و روابط هر زوجی با زوج دیگر متفاوت است. متاسفانه مقایسه کردن ها باعث تیرگی و اثر منفی در ذهن طرف مقابل تان می گردد. به عنوان مثال کسی که از نامزد شاغلش می خواهد که وقت بیشتری برایش بگذارد به این دلیل که فلان کس وقت بیشتری برای نامزدش می گذارد، شاید نشان دهنده این باشد که او نمی تواند شرایط شغلی، شرایط اقتصادی، شرایط تحصیلی و شرایط فرهنگی طرف مقابل حود را درک کند و این بر تصمیم گیری طرف مقابلتان بشدت تاثیر منفی می گذارد. پس از این اشتباهات در دوران نامزدی مطلع باشید و صحیح و منطقی برخورد کنید.

منبع: میگنا

منبع: setare.com
انتشار: 4 بهمن 1399 بروزرسانی: 4 بهمن 1399 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 801

به "خطرناکترین اشتباهات دوران نامزدی کدامند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطرناکترین اشتباهات دوران نامزدی کدامند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید