ساده ترین روش تیز کردن چاقو در خانه ، روش درست استفاده از چاقو تیز کن که نمی دانستید

به گزارش مجله پزشکی، چاقوها ابزارهای پرکاربرد آشپزخانه هستند پس باید همواره تیز و آماده باشند، برای این امر از چاقو تیز کن یاری می گیریم اما باید روش صحیح استفاده آن را بدانیم.

ساده ترین روش تیز کردن چاقو در خانه ، روش درست استفاده از چاقو تیز کن که نمی دانستید

به گزارش خبرنگاران، چاقو یکی از کاربردی ترین ابزار آشپزخانه محسوب می گردد اما بسیار مهم است که برای انجام دادن کارهای مهم آن را تیز نگه دارید. برترین راه برای تیز نگه داشتن چاقو استفاده از سنگ تیزکن چاقو است. آشپزان عقاید مختلفی درباره این موضوع دارند و برترین متد برای استفاده از این چاقو تیز کن ها برای آنها یکسان نیست.

بعلاوه آموزش های مختلفی در این باره وجود دارد که به وسیله آن ها، فرد بتواند لبه های چاقو را تیز کند و کل لبه چاقو به طور کامل تیز باشد؛ اما این که مثلاً برای تیز کردن چاقو باید از انتهای چاقو آغاز کرد یا از نوک چاقو، هنوز یک موضوعی است که بسیاری از آشپزها بر سر آن به توافق نرسیده اند، بعلاوه برخی از آنها عقیده دارند که باید از مواد نرم نماینده در این فرایند استفاده کرد.

برخی از متخصصان عقیده دارند که جهت ضربه چاقو به چاقو تیز کن، بسیار مهم است اما به نظر شما چگونه باید از چاقو تیزکن استفاده کرد؟

لوازم مورد احتیاج

چاقو: قطعاً چاقو باید در دسترس شما باشد تا بتوانید آن را تیز کنید. بسیاری از آشپزها اعتقاد دارند که چاقوی کند بیشتر باعث بریدگی دست می گردد زیرا شما مجبور هستید فشار بیشتری به آن وارد کنید و در نتیجه خطرناک تر است.

چاقو تیز کن: برای تیز کردن لبه های چاقو قطعاً باید چاقو تیز کن داشته باشید. یک نوع سنگ مخصوص تیز کردن چاقو است که دو طرف دارد. یک طرف آن زبر و طرف دیگر نرم تر است. اول باید از طرف زبر آغاز کنید و کار را با سمت نرم چاقو تیز کن به اتمام برسانید.

حوله: بسیار مهم است که زیر سنگ چاقو تیز کن یک حوله بیندازید تا از لیز خوردن چاقو در حین انجام کار جلوگیری کند.

روش درست استفاده از چاقو تیز کن

سنگ چاقو تیز کن را به مدت 10 الی 15 دقیقه در داخل آب نگه دارید.

حوله را روی یک سطح صاف بیندازید.

سنگ چاقو تیز کن را به صورت عمودی بالای حوله قرار دهید. به صورتی که قسمت زبر مقابل شما باشد.

انتهای چاقو را در زاویه 20 درجه در قسمت بالا و سمت چپ چاقو تیز کن بگیرید. برای این که این زاویه را بهتر بتوانید تشخیص دهید ابتدا چاقو را به صورت 90 درجه روی سنگ چاقو تیز کن قرار دهید سپس آن را به 45 درجه نگه دارید و در آخر به 20 درجه تغییر دهید. اینک شما می توانید چاقوی خود را بر روی سنگ چاقو تیزکن بکشید.

چاقو را از بالا تا پایین به روی چاقو تیزکن بکشید؛ تا جایی که نوک چاقو به قسمت سمت راست و انتهای چاقو تیز کن برسد.

سپس چاقو را برگردانید تا طرف دیگر آن را تیز کنید. این دفعه باید از نوک آغاز کنید تا بعد از کشیدن چاقو روی چاقو تیز کن، دوباره به موقعیت اول برگردید:یعنی دقیقاً قسمت بالا و سمت چپِ چاقو تیز کن. حال باید دو باره این حرکت را تکرار کنید تا چاقوی شما تیزتر گردد. بعد از این که چند ضربه زدید، سنگ را برگردانید. سپس این فرایند را برای ان طرف چاقو تیزکن هم انجام دهید. این دفعه با قسمت نرم چاقو تیز کن سر کار دارید.

نکته مهم: یکی از مهمترین عوامل برای تیز کردن چاقو این است که زاویه چاقو در هنگام تیز کردن آن 20 درجه باشد.

تکنیک هایی برای تیز کردن چاقو

از یک پارچه مرطوب و خشک برای جلوگیری از لیز خوردن چاقو تیز کن بهره ببرید.

چاقو تیز کن را با روغن یا آب درصورت احتیاج نرم کنید.

هنگام کشیدن چاقو روی سطح چاقو تیز کن، فشار کافی را به آن وارد کنید.

حین انجام کار مراقب باشید که لبه های چاقو به خودتان نزدیک نباشد.

برای هر کدام از لبه های چاقو، تعداد دفعات یکسان را برای کشیدن روی چاقو تیز کن پیاده کنید. اول از قسمت زبر آغاز به تیز کردن کنید و بعد با قسمت نرم کار را تمام کنید.

قبل از استفاده از چاقو حتماً آن را بشویید.

چاقو تیزکن های استیل

میله های استیل برای توازن لبه های چاقو مناسب هستند. استیل ها حین تیز کردن با چاقو تیز کن جابه جا نمی شوند و کیفیت تیغه های چاقوی شما را حفظ می نمایند.

چاقو تیز کن های الکتریکی

این چاقو تیز کن ها یک سطح ساینده دارند و با سرعت بالا چاقوی شما را تیز می نمایند. البته باید مراقب باشید که به خودتان آسیب نزنید اما در هر صورت ممکن است عمر چاقوی شما را بکاهند.

منبع: ایسکانیوز

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 7 آذر 1401 بروزرسانی: 7 آذر 1401 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 1580

به "ساده ترین روش تیز کردن چاقو در خانه ، روش درست استفاده از چاقو تیز کن که نمی دانستید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساده ترین روش تیز کردن چاقو در خانه ، روش درست استفاده از چاقو تیز کن که نمی دانستید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید