شاهکار بزرگ ناسا، گربه ای که با لیزر از فضا به زمین رسید

به گزارش مجله پزشکی، ایسنا نوشت: آزمایش ارتباط لیزری ناسا، ویدئویی از یک گربه را به زمین فرستاده و به یک نقطه عطف بزرگ دست یافته است.

شاهکار بزرگ ناسا، گربه ای که با لیزر از فضا به زمین رسید

یک آزمایش ارتباط لیزری که در ماموریت سایکی(Psyche) ناسا پرواز می نماید، ویدئویی را از فاصله نزدیک به 31 میلیون کیلومتری به زمین فرستاده است. در این ویدئوی کوتاه، گربه ای به نام تاترز(Taters) دیده می گردد. این اولین بار است که ناسا ویدیویی را از اعماق فضا با استفاده از لیزر پخش می نماید.

در این ویدیو که کیفیت فوق العاده ای دارد، گربه نارنجی بازیگوش در حالی که روی مبل حرکت می نماید، نقطه قرمز رنگ ساطع شده از یک نشانگر لیزری را تحت تعقیب قرار می دهد.

ویدئوی گربه به عنوان بخشی از آزمایش ارتباطات نوری فضای عمیق(DSOC)، از یک گیرنده لیزری به زمین مخابره شد. این فناوری را روزی می توان برای انتقال سریع داده ها، تصاویر و ویدئوها استفاده کرد زیرا انسانها با جسارت خود در رفتن به مکان هایی مانند مریخ، محدودیت های اکتشاف فضایی را کنار می زنند.

  • چرا ناسا جرات نمی نماید در این ظرف را باز کند؟

این ویدئوی 15 ثانیه ای در یک لیزر فروسرخ نزدیک رمزگذاری شد و از فضاپیمای سایکی به تلسکوپ هیل(Hale Telescope) در رصدخانه پالومار(Palomar Observatory) تحت نظر مؤسسه فناوری کالیفرنیا(CalTech) انتقال یافت. این ویدئو روز 11 دسامبر در رصدخانه بارگیری شد و هر فریم به صورت زنده در آزمایشگاه پیش رانش جت ناسا پخش شد.

فاصله فضاپیمای سایکی و تلسکوپ هیل در زمان ارسال ویدئو، 80 برابر فاصله زمین و ماه بود. تنها 101 ثانیه طول کشید تا لیزر به زمین برسد.

این لیزر می تواند داده ها را با سرعت 10 تا 100 برابر سرعت سیستم های امواج رادیویی سنتی که ناسا در ماموریت های دیگر استفاده می نماید، بفرستد. این نسخه نمایشی فناوری به عنوان دورترین آزمایش ناسا در زمینه ارتباطات لیزری با پهنای باند بالا طراحی شده است که ارسال و دریافت داده به زمین و از زمین را با استفاده از یک لیزر فروسرخ نزدیک نامرئی آزمایش می نماید.

پم ملروی(Pam Melroy) معاون ناسا گفت: این دستاورد بر تعهد ما به پیشبرد ارتباطات نوری به عنوان یک عنصر کلیدی برای برآوردن احتیاج به انتقال داده های آینده تأکید می نماید. افزایش پهنای باند برای دستیابی به اهداف اکتشافی و علمی آینده ما لازم است و ما مشتاقانه منتظر پیشرفت مداوم این فناوری و تغییر یافتن نحوه ارتباط در طول ماموریت های میان سیاره ای آینده هستیم.

ارتباطات لیزری در اعماق فضا

ماموریت سایکی که در اواسط اکتبر به فضا پرتاب شد، در حال حاضر در مسیر محقق کردن اولین نگاه بشر به یک سیارک فلزی بین مدارهای مریخ و مشتری است. این فضاپیما شش سال آینده را صرف طی کردن مسافت 3.6 میلیارد کیلومتر خواهد نمود تا به سیارک هم نام خود در قسمت بیرونی کمربند اصلی سیارک ها برسد.

آزمایش ارتباطات نوری فضای عمیق، ماموریت خود را در دو سال اول سفر انجام می دهد. بیل کلیپستین(Bill Klipstein) مدیر پروژه DSOC در آزمایشگاه پیش رانش جت گفت: یکی از اهداف ما این است که توانایی انتقال ویدئوی پهن باند را در طول میلیون ها مایل نشان دهیم. هیچ چیز در سایکی، داده های ویدئویی فراوری نمی نماید. بنابراین، ما معمولا بسته هایی از داده های آزمایشی را ارسال می کنیم که به طور تصادفی فراوری شده اند اما برای اینکه این رویداد مهم به یادماندنی تر گردد، تصمیم گرفتیم با طراحان آزمایشگاه پیش رانش جت همکاری داشته باشیم تا یک ویدیوی سرگرم نماینده ایجاد کنیم که ماهیت نسخه نمایشی را به عنوان بخشی از ماموریت سایکی نشان می دهد.

همه تاترز را دوست دارند

گروه DSOC هنگام معین کردن اینکه می خواهند کدام ویدیو را در اعماق فضا آزمایش نمایند، با سازندگان در آزمایشگاه داخلی دیزاین لب(DesignLab) همکاری کردند.

این ویدئو شامل یک پوشش گرافیکی است که مسیر مداری سایکی، ساختار گنبدی رصدخانه پالومار و رنگ، نژاد و ضربان قلب تاترز را به نمایش می گذارد.

رایان روگالین(Ryan Rogalin) سرپرست بخش الکترونیک گیرنده DSOC در آزمایشگاه پیش رانش جت گفت: ویدئو به رغم فرستاده شدن از میلیون ها مایل دورتر، سریع تر از بیشتر اتصالات اینترنت پهن باند بود. در واقع، ویدیو پس از دریافت شدن در رصدخانه پالومار، به صورت اینترنتی به آزمایشگاه پیش رانش جت فرستاده شد و این اتصال کندتر از سیگنال دریافتی از اعماق فضا بود. آزمایشگاه دیزاین لب کار شگفت انگیزی انجام داد و به ما یاری کرد تا این فناوری را به نمایش بگذاریم. همه تاترز را دوست دارند.

نقطه عطف بزرگ

تازهترین آزمایش پیروزیت آمیز لیزر، پس از پیروزیت DSOC در 14 نوامبر انجام شد که به آنچه مهندسان نور اول نامیدند، یعنی پیروزیت ارسال و دریافت اولین داده ها دست یافت.

از آن موقع، نسخه نمایشی فناوری بهبود یافته است و قابلیت هایی مانند دقت تقویت شده را به نمایش می گذارد که هنگام ارسال پیغام های لیزری از فضا به زمین بسیار لازم است.

سرعت انتقال داده های سریع لیزر با اینترنت پهن باند قابل مقایسه است و گروه DSOC اخیرا 1.3 ترابیت داده را در یک شب دانلود نموده اند. این میزان با 1.2 ترابیت فرستاده شده به وسیله مأموریت ماژلان(Magellan) ناسا طی چهار سال فعالیت در دهه 1990 قابل مقایسه است.

کن اندروز(Ken Andrews) سرپرست عملیات پرواز پروژه در آزمایشگاه پیش رانش جت گفت: وقتی به نور اول رسیدیم، هیجان زده بودیم اما احتیاط کردیم. این یک فناوری تازه است و ما در حال آزمایش نحوه کارکرد آن هستیم اما اکنون با یاری همکاران خود در پروژه سایکی، به کار کردن با این سیستم عادت نموده ایم و می توانیم روی فضاپیما و پایانه های زمینی برای مدت طولانی تری نسبت به گذشته تمرکز کنیم. ما در طول هر فعالیت، نکات تازهی را یاد می گیریم.

  • اَبَرسربازهای چینی با تجهیزات مایکروسافت/ عکس

  • شروع تغییری بزرگ در گوشی های شیائومی

  • گورستان بزرگ تانک های صدام حسین / عکس

  • احتمال فوران آتش فشانی که هزاران سال خاموش بوده

  • آزمایش پیروز سیستم موشک فریب لاکهید مارتین

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 29 آذر 1402 بروزرسانی: 29 آذر 1402 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 1714

به "شاهکار بزرگ ناسا، گربه ای که با لیزر از فضا به زمین رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شاهکار بزرگ ناسا، گربه ای که با لیزر از فضا به زمین رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید