میدان نقش دنیا اصفهان به عنوان ثروت میراث فرهنگی در دنیا ثبت شد

به گزارش مجله پزشکی، میدان نقش دنیا اصفهان (میدان امام) در قالب طرحی تحقیقاتی به عنوان ثروت میراث فرهنگی دنیا ثبت و معرفی گشت.

میدان نقش دنیا اصفهان به عنوان ثروت میراث فرهنگی در دنیا ثبت شد

در قالب یک طرح تحقیقاتی، میدان نقش دنیا اصفهان به عنوان ثروت (دارایی) میراث فرهنگی در دنیا ثبت و معرفی گشت تا زمینه جذب سرمایه گذاری بیشتر برای استفاده بهینه از آن فراهم شود.

مدیر دفتر همکاری های علمی بین المللی دانشگاه اصفهان، امروز جمعه با اعلام این خبر گفت:

میدان امام اصفهان با توجه به ویژگی های منحصربه فرد میراثی، تاریخی، اقتصادی و شهری که دارد در طرح تحقیقاتی که از طریق اتحادیه اروپا انجام شد، به عنوان ثروت میراث فرهنگی برای معرفی به سازمان های بین المللی انتخاب و معرفی گشت.

به گفته سید کمیل طیبی، این طرح تحقیقاتی با عنوان زنجیره جذب سرمایه گذاری برای تعریف کاربری های تازه از میراث فرهنگی شهرهای مهم دنیا در قالب اَبَر پروژه افق 2020 اتحادیه اروپا اجرا شد و میدان امام اصفهان نیز از طرف اتحادیه اروپا در این طرح تحقیقاتی ثبت شد.

افق 2020 طرحی پژوهشی است که از سال 2016 از طریق اتحادیه در زمینه های مختلف مانند توسعه پایدار، محیط زیست، انرژی پاک و میراث فرهنگی و با همکاری موسسه ها و دانشگاه های مختلف اجرای آن آغاز شد.

به گفته طیبی، اصفهان از دو سال گذشته در این طرح مشارکت داشته است. وی در ادامه افزود:

این طرح با هدف مقایسه عملکرد استفاده مجدد از میراث فرهنگی و تنظیم سیستم نظارتی برای دارایی های میراث فرهنگی اجرا شد به گونه ای که در قالب آن میراث فرهنگی شهرهایی مانند اصفهان، آمستردام، بخارست، لندن، پاریس، بارسلونا، استکهلم، میلان، عمان و کازان مورد بررسی و مطالعه قرار گرفت.

هدف نهایی این طرح این است که ضمن معرفی ثروت های میراث فرهنگی به دنیا از روش های مختلف، بتوان برای سرمایه گذاری و استفاده بهینه از این دارایی ها تصمیم های مناسبی گرفت.

این مقام مسئول افزود:

در این طرح، اصفهان به عنوان یکی از 6 شهر دارای الگوی بین المللی در زمینه دارایی میراث فرهنگی در کنار شهرهایی مانند مونترال، عمان، سن خوزه و تیرانا معرفی گشت.

این اثر تاریخی دارای امکانات و کاربری های فراوان مانند کسب و کار، مذهبی، هنری، فرهنگی، صنایع دستی و ورزشی است و می توان کاربری های تازه در کنار این امکانات با هدف جذب سرمایه گذاری و کسب و کار بیشتر تعریف کرد.

به گفته وی ما تا به امروز در زمینه تبلیغات و معرفی جاذبه های میراثی کشورمان ضعیف عمل کرده ایم و از این فرصت باید به بهترین نحو برای دوران پساکرونا استفاده کنیم.

میدان نقش دنیا اصفهان در زمان صفویه و حدود 400 سال قبل بنا شد. این اثر تاریخی در چهار طرف شامل بناهای مهمی شامل عالی قاپو، مسجد امام، مسجد شیخ لطف الله و سردرقیصریه است.

میدان امام اصفهان در بهمن سال 1313 ثبت ملی و در اردیبهشت 1358 در فهرست یونسکو ثبت شده بود.

منبع: کجارو / ایرنا
انتشار: 6 فروردین 1401 بروزرسانی: 6 فروردین 1401 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 1412

به "میدان نقش دنیا اصفهان به عنوان ثروت میراث فرهنگی در دنیا ثبت شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میدان نقش دنیا اصفهان به عنوان ثروت میراث فرهنگی در دنیا ثبت شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید