نانوسیستمی که عفونت های قارچی را هدف قرار می دهد

به گزارش مجله پزشکی، محققان نانوسیستمی ارائه کردند که می تواند عفونت های قارچی را هدف قرار داده و آن ها را از بین ببرد، این سامانه به انتقال موثر دارو به سلول ها یاری می نماید.

نانوسیستمی که عفونت های قارچی را هدف قرار می دهد

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، کریپتوکوکوز نئوفورمانز (Cryptococcus neoformans) به عنوان یک قارچ بیماری زای رایج انسانی، یک پاتوژن قارچی مهاجم و تهدیدکننده زندگی است که در سراسر دنیا دیده شده و سالانه باعث مرگ حدود 700000 نفر می گردد. کریپتوکوکوز نئوفورمانز فقط یک عفونت با درگیری چند اندام نیست، بقای داخل سلولی و تکثیر خارج سلولی قارچ نیز نقش مهمی در عفونت زایی دارد. از آنجایی که تجمع کافی دارو در اندام ها و سلول های هدف هنوز سخت است، برای درمان این عفونت ها به یک راهبرد مؤثر انتقال دارو احتیاج است.

محققان به تازگی یک سیستم جوابگوی زیستی میکرو به نانو (MTN) را گزارش کردند که به طور موثر کریپتوکوکوز نئوفورمانز را از داخل بدن پاک می نماید. این راهبرد بر اساس مطالعه نو محققان ابداع شده است مطالعه ای که در آن بیان بیش از حد ماتریکس متالوپروتئیناز 3 (MMP-3) در ریزمحیط های عفونی (IMEs) و پروتئین ترشح شده اسیدی و غنی از سیستئین (SPARC) در چندین سلول هدف دیده شده است. در این سیستم MTN، از آلبومین سرم گاوی (BSA) که یک لیگاند طبیعی SPARC است، برای تهیه نانوذرات (NPs) استفاده شد و سپس با ترکیب یک پیوند دهنده ویژه (لینکر) که عمدتاً از یک پپتید متصل به BSA تشکیل شده بود با یک پپتید پاسخ دهنده به MMP-3 این میکروکره هایی ساخته شد. این سیستم MTN پس از تزریق داخل وریدی به وسیله کوچکترین مویرگ های ریه به صورت مکانیکی جذب می شوند. این نانوذرات بر اساس بیان بیش از حد SPARC، بافت ریه، مغز و ماکروفاژ های آلوده را هدف قرار دادند، به اهداف متعدد رسیدند و به درمان کارآمد دست یافتند.

محققان در این پروژه یک راهبرد قابل تنظیم ایجاد نموده اند که در آن میکروکره ها به صورت نانوذرات در IME ها در می آیند و ممکن است به ویژه در مبارزه با عفونت های قارچی پیچیده موثر باشند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 15 آذر 1400 بروزرسانی: 15 آذر 1400 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 1291

به "نانوسیستمی که عفونت های قارچی را هدف قرار می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نانوسیستمی که عفونت های قارچی را هدف قرار می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید