نحوه برخورد ادبیات کودک و نوجوان ایران با تغییر ذائقه جهانی چگونه است؟، سردرگم در میان هزاران کتاب و اثر

به گزارش مجله پزشکی، به گزارش خبرنگاران آنا نوشت: دنیای بچه ها و نوجوانان دنیای پر رمز و راز، رنگارنگ و پر از خیال هاست؛ دنیایی که با کتاب های مناسب می تواند در جهت درست رشد کند. نوشتن و خلق اثر برای بچه ها و نوجوانان به سختی کشف دنیای آن هاست؛ با این حال آثار بسیاری در حوزه کودک و نوجوان تولید می شود. خبرگزاری آنا در پرونده کتاب کودک در بوته نقد در گفتگو با نویسندگان، شاعران و صاحب نظران این حوزه به بررسی شرایط ادبیات کودک و نوجوان می پردازد.

نحوه برخورد ادبیات کودک و نوجوان ایران با تغییر ذائقه جهانی چگونه است؟، سردرگم در میان هزاران کتاب و اثر

تفاوت نوشتن آثار برای بچه ها و نوجوانان با بزرگسالان

نوشتن برای بچه ها و نوجوانان با ظرافت و حساسیت های بسکمک همراه است و با نگارش ویژه مخاطبان بزرگسال تفاوتی به میزان دغدغه ها و خیال بی انتهای بچه ها و نوجوانان دارد. در زمینه این تفاوت یوسف قوجق، نویسنده کودک و نوجوان به خبرنگار خبرگزاری آنا می گوید: نوشتن برای بچه ها و نوجوانان سخت است و تبحر ویژه ای لازم دارد؛ چون آنها دنیای متفاوتی دارند و نویسنده نوجوان نویس باید آن دنیا را بشناسد. نویسنده باید به سراغ دنیای کودکی خودش برود و از آن کمک و الهام بگیرد. دایره لغات زیاد و متفاوت و واژگان دقیق، ملموس و آشنایی برای بچه ها در ذهنش داشته باشد.

حسن بیگی: هیچ کس دوست ندارد ویروس یا میکروبی که روح و روان کودک را آلوده می کند، وارد جامعه شود. پدر و مادرها، مراکز آموزشی و دولت بایستی بر کتاب ها نظارت داشته باشند. در کنار این اقدامات باید دانش تشخیص آثار خوب در خانواده ها بالا برود.

ابراهیم حسن بیگی دیگر نویسنده مطرح در مصاحبه با آنا ضمن بیان اینکه نویسنده می تواند هم زمان در نوشتن آثار بزرگسال و کودک و نوجوان پیروز باشد، بیان می کند: قطعاً منِ نویسنده که در هر دو زمینه کار می کنم، از قبل به این می اندیشم و به ساختارهایی که باید ادبیات کودک داشته باشد فکر می کنم و نسبتاً شناختی که نسبت به این ادبیات داریم. بحث نثر، فهم، درک و موضوعی که برای بچه ها قابل فهم باشد و نیز تکراری نباشد.

چه چیزی برای بچه ها نوشته شود؟

در کنار تفاوت ظاهری آثار و تفاوت در نگارش برای کودک و نوجوانان با بزرگسالان، این نکته که چه موضوعاتی باید برای این مخاطب دستمایه آفرینش ادبی باشد، اولویت محتوا چه باید باشد و نویسندگان باید به چیزهایی بپردازند؟ همیشه از مطالب مهمی بود که در این حوزه باید مورد توجه قرار گیرد.

فرهاد حسن زاده، نویسنده کودک و نوجوان که بسکمک از داستان ها و شخصیت ها را وارد دنیای بچه ها و نوجوانان کرده است در این باره به خبرنگار آنا می گوید: وجه سرگرم کنندگی آثار ادبی برای کودک و نوجوان خیلی مهم است و شاید بتوان گفت 60 تا 70 درصد یک اثر خوب بچه هاه باید برای مخاطب جذابیت داشته و سرگرم کننده باشد. پیام یا محتوایی که در داستان وجود دارد هم باید به دغدغه های بچه ها مثل ترس ها و علاقه های آنها و یک سری مفاهیمی که انسانی هستند، بپردازد.

این نویسنده کودک و نوجوان درباره محتوای کتاب های کودک و نوجوان نیز اضافه می کند: مفاهیم انسانی کتاب های کودک و نوجوان فراتر از اینکه منطقه ای باشند ممکن است اصلاً دنیای باشند، مثل صلح، دوستی، مهر، محبت، خانواده، اهمیت خانواده، راستی، قبح دروغ و بدی ها. منتهی قرار نیست اینها در چیزی که نویسنده می نویسد، نقش اصلی را داشته باشد و باید به گونه ای در بطن داستان تنیده شده باشند.

تغییر ذائقه دنیای بچه ها و نوجوانان

در سال های گذشته ادبیات کودک و نوجوان دچار تغییر و تحول شده و ژانرها و موضوعات جدیدی به دنیای کودک و نوجوان وارد شده و ذائقه های آنان تغییر کرده است. متناسب با این تغییر ذائقه نویسندگان و ناشران تلاش می کنند آثاری منتشر کنند.

فرهاد حسن زاده در مورد تغییر ذائقه نوجوانان و نحوه برخورد ادبیات داستانی ایران با این مسئله به خبرنگار آنا می گوید: این یک تغییر ذائقه دنیای است و به این طرف هم سرایت می کند و ادبیات ملی ما را هم تحت تأثیر قرار می دهد. به نظرم هیچ اشکالی ندارد و بچه ها نیاز دارند و باید در این ژانرها به این نیاز پاسخ داده شود. اما نکته مهم در پرداختن به ژانرها و مسائل جدید این است که نویسنده ها آثار برجسته و شاخص ادبیات فانتزی و این ژانرهای جدید را بشناسند و کاری فراتر از آن کارها انجام دهند، نه آنکه بخواهند همان کارها را تکرار کنند.

انتخاب مناسب از بین هزاران کتاب کودک و نوجوان

هر ساله هزاران عنوان کتاب برای بچه ها و نوجوانان نوشته می شود و در این بین مسلما همه آثار در یک سطح نیستند. گاهی اوقات هر کودک و نوجوان شعر و داستانی متناسب با روحیه خود را می طلبد. از طرفی شرایط اقتصادی مردم به گونه ای است که باید در انتخاب کتاب برای فرزندان خود با دقت عمل کنند.

حسن بیگی کمیّت و کیفیت آثار حوزه ادبیات کودک و نوجوان را ناهم خوان دانسته و به خبرنگار آنا می گوید: مربیان و پدر و مادرها به تربیت فرزندان خود اهمیت می دهند و هیچ کس دوست ندارد ویروس یا میکروبی که روح و روان کودک را آلوده می کند، وارد جامعه شود. ما پدر و مادرها، مراکز آموزشی و دولت بایستی در امور فرهنگی نظارت داشته باشند. در کنار این اقدامات باید دانش تشخیص آثار خوب در خانواده ها بالا برود.

سرگرم کنندگی اولین شاخصه آثار کودک و نوجوان و مفاهیم انسانی مهم ترین محتوای این آثار است که مفاهیمی منطقه ای و دنیای هستند.

کتاب فروشی ها و کتاب فروش ها به عنوان آخرین حلقه در حوزه تولید و نشر کتاب و به دلیل ارتباط مستقیم و مستمر نقش مهمی مشاوره به مخاطبان کتاب دارند. بهار اصل طلب، کتاب فروش حوزه کودک و نوجوان در مصاحبه با خبرنگار آنا بیان می کند: کتاب فروش کودک و نوجوان باید راجع به جنس کتاب ها و نویسنده و نوع نگارش آنها شناخت داشته باشد. یک کتاب ممکن است کودک را برای همیشه از کتاب دور کرده و زده و خسته کند. باید بدانیم که حتی کودک چه فونتی را دوست دارد، چه موضوعاتی را دوست دارد و بیشتر دوست دارد سمت کدام کتاب ها برود.

ادبیات حوزه کودک و نوجوان فارسی در طول سالیان بسیار آثار ماندگار و خوبی خلق کرده و با وجود بسکمک از مسائل تلاش کرده است تا روبه جلو حرکت کند. با این حال همچنان از مرحله شکل گیری ایده در ذهن نویسنده تا تولید و انتشار و رسیدن کتاب به دست کودک و نوجوان ایرانی نواقصی وجود دارد که باید هر بخش از این چرخه همت خود را صرف حل آنها کرده تا کودک و نوجوان امروز که جوان و بزرگسال فرداست با آثار ادبی مناسب رشد کند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 11 مهر 1399 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 573

به "نحوه برخورد ادبیات کودک و نوجوان ایران با تغییر ذائقه جهانی چگونه است؟، سردرگم در میان هزاران کتاب و اثر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه برخورد ادبیات کودک و نوجوان ایران با تغییر ذائقه جهانی چگونه است؟، سردرگم در میان هزاران کتاب و اثر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید