هر آنچه در خصوص نسل های USB 3.2 باید بدانید

به گزارش مجله پزشکی، در گذشته پیدا کردن سریع ترین پورت USB ساده بود؛ کافی بود به جای USB 2.0، به سراغ USB 3.0 بروید. اما حالا ضروری است که تفاوت بین USB 3.2 Gen 1، Gen 2 و Gen 2×2 را بدانید. در این مطلب قصد داریم به تفاوت بین نسل های مختلف استاندارد USB 3.2 بپردازیم تا در این زمینه راحت تر تصمیم گیری کنید.

هر آنچه در خصوص نسل های USB 3.2 باید بدانید

نامگذاری USB در گذشته ساده بود

روزی روزگاری فقط با دو نسخه اصلی USB 2.0 و USB 3.0 سروکار داشتیم. تنها چیزی که لازم بود بدانید این بود که 3.0 از 2.0 سریع تر است. می توانستید یک فلش مموری USB 2.0 بخرید و آن را به کامپیوتری با درگاه های USB 3.0 متصل کنید و همچنان کار می کرد؛ البته با سرعت پایین تر USB 2.0. به همین ترتیب، خرید یک فلش مموری USB 3.0 و اتصال آن به درگاه USB 2.0 نیز سرعت USB 2.0 را برای شما به همراه داشت.

اگر در پی سریع ترین سرعت ممکن بودید، یک فلش مموری USB 3.0 تهیه می کردید و آن را به یک درگاه USB 3.0 متصل می کردید. این فرآیند ساده و سرراست بود. اما همه چیز با معرفی USB 3.1 تغییر کرد.

USB 3.1 اوضاع را پیچیده کرد

سازمان توسعه دهندگان یو اس بی (USB-IF) مسئولیت نگارش و تطبیق استانداردهای USB را بر عهده دارد و بعلاوه پشت سیستم نام گذاری درج شده روی کابل ها و دستگاه های USB قرار گرفته است. زمانی که USB-IF استاندارد USB 3.1 را معرفی کرد، به جای حفظ سادگی و تمایز این نام با USB 3.0، استاندارد نو را USB 3.1 نسل 2 نام گذاری کرد. به خاطر همین تصمیم، USB 3.0 هم به USB 3.1 Gen 1 تغییر نام پیدا کرد.

برای پیچیده تر کردن موضوع، خود سرعت های انتقال نیز نام گذاری شدند. USB 3.1 نسل 1، که پیش از این با نام USB 3.0 شناخته می شد، قادر به انتقال اطلاعات با سرعت 5 گیگابیت بر ثانیه است که با عنوان SuperSpeed یا شناخته می گردد. USB 3.1 نسل 2 قادر به انتقال اطلاعات با سرعت 10 گیگابیت بر ثانیه است که SuperSpeed+ نامیده می گردد. این استاندارد به صورت فنی با استفاده از رمزگذاری 128b/132b در حالت ارتباط دوطرفه (Full-duplex) به این مهم دست می یابد. ارتباط دوطرفه هیجان انگیز است، زیرا به این معنی است که اطلاعات می توانند به طور همزمان ارسال و دریافت شوند. به همین علت است که این استاندارد سریع تر است.

تفاوت بین این دو کمی گیج نماینده بود، اما تا زمانی که به خاطر می سپردید نسل 2 نسبت به نسل 1 عملکرد بهتری دارد، مسئله ای پیش نمی آمد. برای یاری به تمایز سرعت ها، USB-IF بعلاوه لوگوهایی را نیز ارائه کرد که تولیدنمایندگان تنها با گذراندن تأییدیه و اثبات تطابق کابل با مشخصات قول داده شده، مجاز به استفاده از آن ها هستند.

USB 3.2 سریع تر شده ولی سردرگرمی را افزایش داده

در سپتامبر 2017، سازمان توسعه دهندگان USB استاندارد USB 3.2 را معرفی کرد. USB 3.2 قادر به انتقال اطلاعات با سرعت 20 گیگابیت بر ثانیه است. این سرعت، دو برابر سرعت انتقال USB 3.1 نسل 2 محسوب می گردد. اگر کنجکاو هستید که چگونه بدون تغییر در میزان یا کانکتورها، سرعت کابل ها دو برابر می گردد، پاسخ ساده است. محصولات USB با قابلیت 20 گیگابیت بر ثانیه، دارای دو کانال 10 گیگابیت بر ثانیه هستند. این موضوع را می توان به عنوان سیم کشی بیشتری در نظر گرفت که درون همان کابل جایگذاری شده است.

همچون نسخه های قبلی، این استاندارد نو نیز از نظر کاربری های اولیه با نسخه های قدیمی تر سازگار است، اما بدون سخت افزار کاملاً نو نمی توانید به سرعت بالاتر دست پیدا کنید. اگر یک هارددیسک با وعده سرعت انتقال 20 گیگابیت بر ثانیه بخرید و آن را به کامپیوتری قدیمی تر متصل نمایید، هارددیسک کار خواهد نمود، اما با سرعتی پایین تر از حداکثر سرعتی که درگاه های USB دستگاه شما می توانند ارائه دهند. برای بهره مندی از تمام مزایای نو، باید هر دو سر اتصال را به روزرسانی کنید.

در کنگره جهانی موبایل 2019، سازمان توسعه دهندگان USB سیستم برندینگ و نام گذاری برای استاندارد نو را اعلام نمود. و یک بار دیگر، نام گذاری های قبلی کنار گذاشتند. بر این اساس، چیزی که قبلاً USB 3.0 با سرعت انتقال 5 گیگابیت بر ثانیه بود، به USB 3.2 نسل 1 تبدیل شد. USB 3.1 نسل 2 با سرعت 10 گیگابیت بر ثانیه، به USB 3.2 نسل 2 تغییر نام پیدا کرد.

اما استاندارد 20 گیگابیت بر ثانیه با نام عجیب USB 3.2 نسل 2x2 شناخته شد و الگوی قابل پیش بینی قبلی را شکست. از نظر فیزیکی، این استاندارد دارای دو کانال 10 گیگابیت بر ثانیه است، بنابراین به معنای واقعی کلمه 2 در 2 است. در این نام گذاری منطقی وجود دارد، اما گیج نماینده است و برای درک منطقی بودن آن، باید از سخت افزار سررشته داشته باشید.

نام گذاری ساده تر چندان استفاده نمی گردد

از سال 2020، سازمان توسعه دهندگان USB اعلام نمود که نمی خواهد مصرف نمایندگان این اصطلاحات را ببینند. در عوض، این سازمان می خواست محصولات نسل 1 را با نام SuperSpeed USB به بازار عرضه نمایند. بعلاوه پیشنهاد شد محصولات نسل 2 با نام SuperSpeed+ USB 10 Gbps و نسل 2x2 با نام SuperSpeed+ USB 20 Gbps به فروش برسند. این یک پیشرفت بود، اما هنوز عالی نبود. خوشبختانه، سازمان توسعه دهندگان USB در سال 2022 نام گذاری پیشنهادی را برای ساده تر شدن، تنها به ذکر سرعت تغییر داد: به ترتیب USB 5 Gbps، USB 10 Gbps و USB 20 Gbps.

اما این به این معنی نیست که تولیدنمایندگان مجبورند از این نام ها استفاده نمایند. تولیدنمایندگان می توانند از نام گذاری SuperSpeed یا نسل 2.2 قدیمی استفاده نمایند؛ یا اگر زحمت شرکت در تست و انطباق را به خود ندهند، می توانند از لوگوها صرف نظر نموده و از هر نامی که دوست دارند استفاده نمایند. وقتی تولیدنمایندگان از استاندارد SuperSpeed استفاده می نمایند، مسئله نام گذاری تا حدودی سرراست است. در پی عبارت SuperSpeed در نام باشید و آنالیز کنید که آیا عددی وجود دارد یا خیر. اگر عددی نمی بینید، این کندترین نوع USB 3.2 است. اگر SuperSpeed+ و یک عدد 10 یا 20 می بینید، به معنی وعده انتقال اطلاعات با سرعت 10 یا 20 گیگابیت بر ثانیه است. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می گردد، حروف SS و عدد 10 نشان می دهند که این درگاه USB یک درگاه SuperSpeed با قابلیت انتقال اطلاعات با سرعت 10 گیگابیت بر ثانیه است. برندینگ برای استاندارد نوتر SuperSpeed+ USB 20 Gbps از همان لوگو استفاده می نماید، فقط به جای عدد 10، عدد 20 در آن قرار گرفته است. حداقل این موضوع نسبتاً سرراست است.

اگر مسائل اولیه USB-C را به خاطر بیاورید، این موضوع احتمالاً برای شما بسیار آشنا به نظر می رسد. قبل از خرید کابل، آن را با دقت مطالعه کنید و از منابع معتبر و قابل اعتماد خرید کنید.

مقایسه USB 3.2 نسل 1 در برابر نسل 2 و Gen 2×2

در صورتی که سخت افزار شما از نام گذاری نو توصیه شده به وسیله سازمان توسعه دهندگان USB استفاده نمی نماید، جدولی برای هر نسل، سرعت هایی که می تواند به آن ها دست یابد و نام های دیگری که این نسل داشته است، تهیه نموده ایم.

نام گذاری جایگزیننام گذاری رسمیسرعتنسل
USB 3.0، USB 3.1 Gen 1، SuperSpeed USB 5 GbpsUSB 5 Gbps5 گیگابیت در ثانیهUSB 3.2 Gen 1
USB 3.1 Gen 2، USB 3.2 Gen 2×1، SuperSpeed+ USB 10 GbpsUSB 10 Gbps10 گیگابیت در ثانیهUSB 3.2 Gen 2
SuperSpeed+ USB 20 GbpsUSB 20 Gbps20 گیگابیت در ثانیهUSB 3.2 Gen 2×2

علاوه بر سرعت، اگر در خصوص قابلیت انتقال نیرو نیز کنجکاو هستید، موضوع نسبتاً ساده است: صرف نظر از نسل، تمام درگاه های USB 3.x توانایی شارژ دستگاه ها با حداکثر توان 4.5 وات را دارند. این اندازه بسیار کمتر از 18 وات مورد احتیاج برای شارژ سریع تلفن شما است، اما حداقل از توان 2.5 واتی درگاه های USB 2.0 بهتر است. بنابراین، اگر برای شارژ دستگاه خود بین درگاه های USB 2.0 و 3.2 حق انتخاب دارید، همواره درگاه 3.2 را ترجیح دهید (اما انتظار زیادی از آن نداشته باشید).

تنها تفاوت قابل توجه دیگر بین این نسل ها این است که USB 20 Gbps (نسل 2x2) تنها با درگاه ها و کابل های USB Type-C سازگار است. هیچ اتصال USB Type-A یا Micro USB را با این برچسب مشاهده نخواهید کرد.

خبر خوب این است که تنو نظرها در خصوص USB 3.2 و تمام انواع آن به سرانجام رسیده است. نسل های نوتر مانند USB4 جایگزین آن ها شده اند که از نظر سرعت انتقال و توانایی انتقال نیرو، USB 3.2 را شکست می دهند. علاوه بر این، معرفی USB4 بعد از عرضه نام گذاری SuperSpeed رخ داد، بنابراین انتخاب کابل مناسب بسیار ساده تر از زمان USB 3.2 است. برای خرید انواع فلش مموری مبتنی بر استانداردهای مختلف USB، کافی است به خبرنگاران سر بزنید.

منبع: HowToGeek

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 8 خرداد 1403 بروزرسانی: 8 خرداد 1403 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 1720

به "هر آنچه در خصوص نسل های USB 3.2 باید بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هر آنچه در خصوص نسل های USB 3.2 باید بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید