کمپ های گردشگری در مناطق عشایری آذربایجان شرقی ایجاد می گردد

به گزارش مجله پزشکی، استاندار آذربایجان شرقی با تأکید بر توسعه و ایجاد کمپ های گردشگری در مناطق عشایری استان در راستای توسعه گردشگری گفت: در هر منطقه عشایری باید آلاچیق های عشایری احداث گردد.

کمپ های گردشگری در مناطق عشایری آذربایجان شرقی ایجاد می گردد

بهترین تجربه سفر را به سفر به کانادا تجربه کنید و با مجری مستقیم تورهای کانادا بهترین برنامه سفر را برای خود انتخاب کنید.

به گزارش خبرنگاران از تبریز، به نقل از روابط عمومی استانداری آذربایجان شرقی، اسماعیل جبارزاده در ملاقات با معتمدین و عشایر نمونه این استان با اشاره به صندلی و اهمیت نقش عشایر در سخنان بزرگان انقلاب گفت: حضرت امام(ره) عشایر را ذخایر انقلاب می دانستند و امروز صفا و صمیمیت و اخلاص در عشایر جمع شده است.

وی با اشاره به علاقه عشایر استان به اهل بیت(ع) و نقش عشایر در تاریخ کشور گفت: باید نام و یاد عشایر حفظ گردد چرا که عشایر، بار تاریخی و معنای فرهنگی استان هستند.

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به خصوصیاتی که در ابتدای ملاقات توسط عشایر نمونه تعریف شد، گفت: با توجه به نعمت هایی که عشایر از آن برخوردارند جزو خوشبخت ترین افراد هستند که در استان زندگی می نمایند و متأسفانه مردم در شهرها از این نعمت ها بی بهره هستند.

جبارزاده اضافه کرد: باید به نوعی برنامه ریزی گردد که جمعیت عشایری با حفظ ساختار اصلی خود افزایش یافته و در این راستا امکانات بر اساس بافت و شرایط زندگی عشایری توسعه داده گردد نه اینکه عشایر را روستانشین کنیم.

استاندار آذربایجان شرقی با تأکید بر توسعه و ایجاد کمپ های توریستی در مناطق عشایری استان در راستای توسعه توریستی گفت: در هر منطقه عشایری باید آلاچیق های عشایری احداث شده تا توریستان بتوانند در کنار استفاده از طبیعت و زیبایی های مناطق عشایری و آشنایی با زندگی عشایر، از محصولات و فراوریات عشایر نیز خریداری نمایند.

وی با بیان اینکه 20 درصد فراوریات پروتئینی استان را عشایر فراوری می نمایند، گفت: با توجه به این امر هر چادر عشایر یک کارگاه فراوریی کوچک محسوب می گردد که انواع محصولات را فراوری نموده و این کارگاه ها باید توسعه یافته و تعداد چادرهای عشایری بر اساس برنامه ریزی مناسب افزایش یابند.

جبارزاده با بیان اینکه عشایر مرزبانان اصلی استان هستند، اضافه کرد: نوعاً بخش های ییلاقی و قشلاقی عشایر در مناطق مرزی قرار دارند بنابراین حضور عشایر در این مناطق اطمینان خاطری برای استان بوده و هر چادر عشایری یک پاسگاه و سنگر مقاومتی در برابر خطرات احتمالی دشمنان محسوب می گردد.

وی با اشاره به نقش و اهمیت مسابقات اسب سواری عشایری اعلام کرد: در کنار مسابقات عشایری با توجه به توصیه پیامبر اکرم اسلام (ص) در زمینه یادگیری چند ورزش اساسی در کنار مسابقات اسب سواری عشایر بایستی مسابقات تیراندازی نیز برگزار گردد، به طوری که هر یک از عشایر ما در هر حالت باید تیراندازان ماهری باشند.

استاندار آذربایجان شرقی اضافه کرد: در کنار مسابقات عشایری، دیگر مسابقاتی که با فرهنگ عشایری همخوانی داشته و همچنین جزو فرهنگ عشایری باید برگزار گردد تا تجربیات نسل گذشته به نسل حاضر عشایر انتقال یابد.

وی با بیان اینکه در هر فعالیت مالی و کشاورزی و دامداری اولویت با ساکنان بومی منطقه است، گفت: بایستی در چندین نقطه از استان شرکت های متعدد تعاونی تشکیل گردد که در این تعاونی ها عشایر عضو باشند چراکه در این صورت بیشتر می توانیم اراضی را در راستای بهره وری مناسب توسعه دهیم.

جبارزاده اعلام نمود: هدف از ساخت سدها علاوه بر امور فنی و عمرانی به علت اشتغال جوانان در منطقه است چراکه این امر سبب توسعه توریست شده و جوانان بهتر می توانند فراوریات خود را عرضه نمایند و با استمرار حمایت از جامعه عشایری شاهد فراوری پایدار خواهیم بود.

جبارزاده با اشاره به روی آوردن عشایر به فراوریات آبی اضافه کرد: از فراوریات آبی به ویژه فراوری ماهی در قفس حمایت می کنیم که اگر عشایر در این زمینه وارد عمل شوند می توانند درآمد خود را افزایش دهند.

وی با تأکید بر توسعه و ایجاد کمپ های توریستی عشایری در مناطق عشایری در راستای توسعه توریستی گفت: در هر منطقه عشایری باید آلاچیق های عشایری احداث شده و در اختیار توریستان قرار گرفته گردد تا در کنار بحث استفاده توریستان از طبیعت و زیبایی های مناطق عشایری و آشنایی با زندگی عشایر بتوانند از محصولات و فراوریات عشایر نیز خریداری نمایند.

استاندار آذربایجان شرقی در خصوص افزایش پنل های خورشیدی در مناطق عشایری اعلام کرد: آماده یاری در راستای افزایش پنل های خورشیدی هستیم تا آسایش عشایر عزیزمان را فراهم کنیم.

در ادامه این ملاقات استاندار آذربایجان شرقی به نمایندگی از عشایر استان با اهدای لوح قدردانی از دو نفر از عشایر نمونه استان تجلیل نمود.

منبع: تسنیم
انتشار: 13 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 399

به "کمپ های گردشگری در مناطق عشایری آذربایجان شرقی ایجاد می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمپ های گردشگری در مناطق عشایری آذربایجان شرقی ایجاد می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید