یک ششم ایرانی ها گرفتار درد مزمن هستند

به گزارش مجله پزشکی، دبیر انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران، گفت: از هر 6 ایرانی، یک نفر مبتلا به درد مزمن است.

یک ششم ایرانی ها گرفتار درد مزمن هستند

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری مهر، احمد رئیس السادات، در آستانه برگزاری بیست و سومین کنگره سراسری طب فیزیکی و توانبخشی ایران، افزود: پیشرفت ها در ارائه روش های کاهش درد، هنوز حدود ده تا بیست درصد مردم دچار درجاتی از درد مزمن هستند که این آمار با توجه به افزایش امید به زندگی و جمعیت سالمند در کشور در حال بیشتر شدن است.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، گفت: همکاری های بین رشته ای و به کارگیری روش های مناسب فیزیکی و دارویی سبب کاهش مؤثر درد و بهبود کیفیت زندگی بیماران می شود.

وی ادامه داد: یکی از اهداف طب فیزیکی پیشگیری از مزمن شدن دردهای حاد عصبی، اسکلتی و عضلانی در دراز مدت است و این مهم با همکاری با آموزش صحیح بیماران و در برخی موارد کمک دریافت از سایر رشته های پزشکی و پیراپزشکی از جمله متخصصین ارتوپدی، جراحی اعصاب، نورولوژی، روماتولوژی، درد، روانپزشکی، طب ورزشی و نیز همکاران روانشناس، فیزیوتراپیست، کار درمانگر و کارشناسان ارتز و پروتز و پرستاری تسهیل می شود.

دبیر انجمن طب فیزیکی در ادامه گفت: به دلیل ناشناخته بودن نام رشته در بین مردم و حتی برخی پزشکان، از بسکمک از توانمندی و قابلیت های تخصصی توانبخشی در مدیریت درد استفاده نشده است. در حالی که طب فیزیکی با رویکرد چند جانبه گری قابلیت منحصر به فردی برای کاهش درد و مداخلات مربوط به آن دارد.

کشف پروتئین عامل دردهای مزمن

به گفته رئیس السادات، در بسکمک موارد الگو و هدایت بالینی بومی شده در رویکرد به دردهای مختلف وجود ندارد این مساله در کنار نبود پوشش بیمه ای مناسب برای انجام برخی مداخلات مربوط به کنترل درد سبب تجویزهای بعضاً نا مناسب و یا تحمیل هزینه های قابل توجه برای مردم دردمند و خانواده هایشان می شود.

وی در خاتمه ابراز امیدواری کرد با افزایش روز افزون ورود متخصصان طب فیزیکی و توانبخشی به حیطه های کنترل درد و بهره مندی از روش های جدید درمانی همچون مدالیتی های فیزیکی جدید و به کارگیری تزریقات تحت هدایت تصویربرداری از جمله سونوگرافی ارائه خدمات جامع به بیماران با دقت و کیفیت بیشتری انجام شود.

بیست و سومین کنگره سراسری طب فیزیکی و توانبخشی 11 تا 13 دی 98 در سالن همایش های رازی برگزار خواهد شد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 4 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 128

به "یک ششم ایرانی ها گرفتار درد مزمن هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک ششم ایرانی ها گرفتار درد مزمن هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید