10 خاصیت اثبات شده ماهی برای سلامتی

به گزارش مجله پزشکی، ماهی یکی از سالم ترین مواد غذاییِ روی کره زمین است. این ماده غذایی سرشار از مواد مغذی مهم، مانند پروتئین و ویتامین D بوده و از بهترین منابع اسیدهای چرب امگا 3 هم هست، که برای سلامت بدن و تقویت مغز فوق العاده مهم هستند.

10 خاصیت اثبات شده ماهی برای سلامتی

1. ماهی سرشار از مواد غذایی مهم است

همه انواع ماهی برای سلامت انسان مفید هستند. ماهی ها سرشار از مواد مغذی فراوانی هستند که بیشتر مردم به اندازه کافی از آنها استفاده نمی کنند. مواد مغذی ای همچون پروتئین با کیفیت بالا، یُد، انواع ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن در ماهی وجود دارند.

با این حال، بعضی از ماهی ها از بقیه بهتر هستند؛ انواع ماهی های چرب، به عنوان سالم ترین نوع ماهی مطرح شده اند. به همین دلیل ماهی های چرب، مانند سالمون، قزل آلا، ساردین، تُن و خالی مخالی حاوی چربی فراوانی هستند. ویتامین D محلول در چربی ماده ای مغذی است که بیشتر مردم در معرض کمبود آن هستند. این ویتامین مانند هورمون استروئیدی در بدن عمل می کند.

ماهی چرب اندازه زیادی اسیدهای چرب امگا 3 دارد. این اسیدهای چرب برای عملکرد مطلوب بدن و مغز بسیار حیاتی هستند و ریسک ابتلا به بسکمک از بیماری ها را تا حد زیادی کاهش می دهند. برای تأمین امگا 3، خوردن ماهی حداقل یک یا دو بار در هفته توصیه می شود.

خلاصه اینکه، ماهی حاوی بسکمک از مواد مغذی مهم، از جمله پروتئین با کیفیت بالا، یُد، انواع ویتامین و مواد معدنی است. انواع ماهی های چرب اندازه زیادی اسیدهای چرب امگا 3 و ویتامین D دارند.

2. ماهی خطر ابتلا به حمله ی قلبی و سکته های مغزی را کاهش می دهدحمله قلبی و سکته مغزی شایع ترین علت مرگ زودرس در دنیا هستند. اما نگران نباشید! یکی از بهترین غذاهایی که می توانید برای سلامت قلب بخورید، ماهی است.

جای تعجب نیست که مطالعات فراوانی نشان می دهند افرادی که به طور مرتب ماهی می خورند، کمتر در معرض خطر حمله های قلبی، سکته های مغزی و مرگ ناشی از بیماری های قلبی هستند.

مطالعه ای درباره بیش از 40 هزار نفر از مردان فعال در حوزه سلامت در ایالات متحده آمریکا نشان داد، احتمال ابتلا به بیماری قلبی میان کسانی که به طور مرتب یک بار یا بیشتر در هفته ماهی مصرف می کنند، تا 15 درصد کاهش می یابد.

محققان بر این باورند که انواع ماهی های چرب به علت اندازه بالای اسیدهای چرب امگا 3 برای سلامت قلب مفیدتر هستند.

خلاصه اینکه، خوردن حداقل یک بار ماهی در هفته خطر ابتلا به حمله های قلبی و سکته های مغزی، دو عامل بزرگ مرگ در دنیا را کاهش می دهد.

3. ماهی حاوی مواد مغذی است که برای رشد بدن حیاتی استاسیدهای چرب امگا 3 برای رشد و نمو بدن بسیار ضروری هستند. اسید دوکوزاهگزائنوئیک (DHA) یکی از انواع اسید چرب امگا 3 است که بسیار اهمیت دارد، چون در سلول های در حال رشد مغز و چشم جمع می شود. به همین دلیل، اغلب توصیه می شود مادران باردار و شیرده به اندازه کافی اسیدهای چرب امگا 3 مصرف کنند.

اما در مورد بعضی ماهی هایی که اندازه زیادی جیوه دارند باید احتیاط شود، زیرا به طرز عجیبی با مسائل رشد مغز در ارتباط هستند. برای همین به زنانی که در دوره بارداری هستند توصیه می شود ماهی های که کمتر در چرخه غذایی هستند، مثل سالمون، ساردین و قزل آلا را، آن هم تا 340 گرم در هفته مصرف کنند.

زنان باردار هم باید از ماهی های خام و نپخته مثل سوشی اجتناب کنند، زیرا ممکن است حاوی میکروارگانیسم هایی باشند که به جنین آسیب وارد کنند.

خلاصه اینکه، ماهی دارای اسیدهای چرب امگا 3 است که برای رشد مغز و چشم ضروری است. توصیه می شود مادران باردار و شیرده به اندازه کافی امگا 3 مصرف کنند.

4. ماهی می تواند ماده خاکستری در مغز را افزایش دهد و از زوال عقل در اثر کهولت سن جلوگیری کندیکی از عواقب پیری، فرسوده شدن عملکرد مغز است که به صورت کاهش عقل در رابطه با سن معرفی شده است. این موضوع در بسکمک موارد طبیعی است، اما پس از آن هم بیماری های جدی عصبی مانند بیماری آلزایمر به وجود می آیند.

جالب توجه اینکه بسکمک از مطالعات حاکی از آن هستند، افرادی که بیشتر ماهی می خورند، اندازه کمتری زوال عقل دارند. این مکانیسم ممکن است با ماده خاکستری در مغز مرتبط باشد. ماده خاکستری بافت عملکردیِ مهم در مغز، شامل نورون هایی است که اطلاعات را پردازش، خاطرات را ذخیره و در کل انسان را تبدیل به این چیزی می کنند که هست!

مطالعات نشان می دهند افرادی که هر هفته ماهی مصرف می کنند، ماده خاکستری بیشتری در مراکز مغزی دارند که احساسات و خاطرات را تنظیم می کنند.

خلاصه اینکه، مصرف ماهی با کاهش زوال عقل و عملکرد مغز در سالمندان در ارتباط است. افرادی که به صورت منظم ماهی می خورند، ماده خاکستری بیشتری در مراکز مغز دارند. ماده خاکستری مسئول کنترل احساسات و حافظه است.

5. ماهی به پیشگیری و درمان افسردگی کمک و شما را شادتر می کندافسردگی اختلال روانی جدی و بسیار شایعی است. افسردگی با احساس ناخوشی، غم، کاهش انرژی، از دست دادن علاقه به زندگی و فعالیت های روزمره توصیف می شود. اگرچه به اندازه بیماری قلبی یا چاقی از آن صحبت نشده، اما در حال حاضر یکی از بزرگ ترین مسائل حوزه سلامتی در دنیاست.

مطالعات نشان داده اند احتمال افسردگی در افرادی که به طور مرتب ماهی می خورند، کمتر است. آزمایش های کنترل شده متعددی هم نشان داده اند که اسیدهای چرب امگا 3 برای افسردگی مفید هستند، و به اندازه چشمگیری اثر داروهای ضدافسردگی را افزایش می دهند.

ماهی به معنای واقعی کلمه در افزایش شادی و هم افزایش کیفیت زندگی مؤثر است. ماهی و اسیدهای چرب امگا 3 به پیشگیری از دیگر اختلالات روانی مانند اختلال دوقطبی هم کمک می کنند.

خلاصه اینکه، اسیدهای چرب امگا 3 چه به صورت تنها و چه همراه داروهای ضدافسردگی مصرف شوند، می توانند برای بهبود افسردگی مفید باشند.

6. ماهی تنها منبع خوب ویتامین D استدر سال های اخیر به ویتامین D توجه زیادی شده است. این ویتامین مهم در واقع عملکردی شبیه هورمون استروئید در بدن دارد. بیش از 41/6 درصد جمعیت مردم ایالات متحده کمبود ویتامین D دارند. این عدد در ایران حدود 80 درصد برآورد شده است.

ماهی و فرآورده های آن بهترین منابع غذایی ویتامین D هستند. ماهی های چرب مانند سالمون و شاه ماهی دارای بیشترین اندازه ویتامین D هستند. یک وعده غذایی شامل 113 گرم ماهی سالمون پخته حدود 100 واحد نیاز به این ویتامین را تأمین می کند.

بعضی روغن های ماهی مانند روغن کبد ماهی ویتامین D فراوانی دارند و یک قاشق غذاخوری از آن بیش از 200 درصد نیاز بدن را تأمین می کند. اگر هم کمتر آفتاب می گیرید و به طور منظم ماهی چرب نمی خورید، باید از مکمل های غذایی ویتامین D استفاده کنید.

خلاصه اینکه، ماهی چرب منبع عالی ویتامین D، ماده غذایی مهمی است که بسکمک مردم با کمبود آن روبرو هستند.

7. مصرف ماهی با کاهش خطر ابتلا به بیماری های خودایمنی، از جمله دیابت نوع یک ارتباط داردبیماری های خودایمنی زمانی اتفاق می افتند که سیستم ایمنی بدن اشتباها به بافت های سالم بدن حمله می کند و آنها را از بین می برد. مثال مهم آن، دیابت نوع 1 است که سیستم ایمنی بدن به سلول های تولیدکننده انسولین در پانکراس حمله می کند.

مطالعات متعدد نشان داده اند که مصرف امگا 3 یا روغن ماهی با کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع یک در بچه ها و همین طور نوعی دیابت خودایمنی در بزرگسالان مرتبط است. نتایج ابتدایی است، اما محققان بر این باورند که این امر می تواند به علت وجود اسیدهای چرب امگا 3 و ویتامین D در ماهی و روغن ماهی باشد.

بعضی معتقدند که مصرف ماهی می تواند خطر ابتلا به آرتریت روماتوئید (رماتیسم مفصلی) و ام اس را هم کاهش دهد، اما شواهد چندانی در این زمینه وجود ندارند.

خلاصه اینکه، خوردن ماهی با کاهش خطر ابتلا به بیماری دیابت نوع یک و چندین بیماری خودایمنی در ارتباط است.

8. ماهی به پیشگیری از آسم در بچه ها کمک می کندآسم بیماری شایعی است که با التهاب شدید در مجرای تنفسی تعیین می شود. متأسفانه اندازه ابتلا به آسم طی چند دهه اخیر به طور چشمگیری افزایش یافته است.

مطالعات نشان می دهند پیشگیری از آسم در بچه ها، یکی از خواص ماهی است. مصرف منظم ماهی 24 درصد خطر ابتلا به آسم را در بچه ها کاهش می دهد، اما تأثیر چندانی در بزرگسالان دیده نشده است.

خلاصه اینکه، بعضی مطالعات نشان داده اند خطر ابتلا به آسم در بچه های که بیشتر ماهی می خورند، کمتر است.

9. مصرف ماهی می تواند از بینایی تان در دوران پیری محافظت کندبیماری ای به نام تباهی لکه زرد وجود دارد که منجر به اختلال بینایی و نابینایی می شود، و اکثرا افراد سالمند را تهدید می کند. اما شواهدی وجود دارند که نشان می دهند ماهی و اسیدهای چرب امگا 3 می توانند از این بیمای پیشگیری کنند.

در مطالعه ای نشان داده شد مصرف منظم ماهی خطر ابتلا به تباهی لکه زرد را در زنان تا 42 درصد کاهش می دهد.

مطالعه دیگری نشان داد که خوردن ماهی های چرب یک بار در هفته خطر ابتلا به نوعی تباهی لکه زرد را تا 53 درصد کاهش می دهد.

خلاصه اینکه، خطر ابتلا به تباهی لکه زرد که علت اصلیِ اختلال بینایی و نابینایی است، در افرادی که بیشتر ماهی می خورند، بسیار کاهش می یابد.

10. ماهی می تواند کیفیت خواب را بهبود ببخشدبهبود کیفیت خواب، یکی دیگر از خواص ماهی است. اختلالات خواب به طور چشمگیری در سراسر دنیا شایع شده است. دلایل مختلفی مانند افزایش انتشار نور آبی برای این اختلال وجود دارند، اما بعضی محققان معتقدند کمبود ویتامین D هم ممکن است در این زمینه نقش داشته باشد.

مطالعه ای شش ماهه که روی 95 مرد میان سال انجام شد، نشان داد مصرف ماهی سالمون به اندازه 3 بار در هفته باعث بهبود خواب و عملکرد روزانه می شود. محققان بر این باور بودند که این امر به علت وجود ویتامین D در ماهی سالمون است.

خلاصه اینکه، شواهد اولیه نشان می دهند که خوردن ماهی چرب مانند سالمون باعث بهبود خواب می شود.

ماهی غذایی خوشمزه با پخت آسان استنکته آخر در مورد خواص ماهی برای سلامتی نیست، اما بسیار مهم است. واقعیت این است که ماهی غذایی خوشمزه است و پخت و آماده سازی آن آسان است. به همین دلیل باید ماهی را در رژیم غذایی قرار داد. به نظر می رسد خوردن یک تا دو بار ماهی در هفته برای رسیدن به فواید بی شمار آن کافی است.

در صورت امکان، به جای ماهی پرورشی از ماهی آزاد استفاده کنید. ماهی های آزاد اسید چرب امگا 3 بیشتری دارند و احتمال آلوده بودن آنها کمتر است. البته گفته می شود حتی مصرف ماهی های پرورشی هم فواید بیشتری نسبت به خطرات آن دارد. پس همه انواع ماهی برای شما مناسب هستند و نباید از خواص ماهی غافل شوید.

منبع: سایت چطور

منبع: راسخون
انتشار: 13 آبان 1400 بروزرسانی: 13 آبان 1400 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 1261

به "10 خاصیت اثبات شده ماهی برای سلامتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 خاصیت اثبات شده ماهی برای سلامتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید