شروع دوباره دوئل پورشیب - گنج زاده، فرصت طلایی برای علیپور

به گزارش مجله پزشکی، به گزارش خبرنگاران، در ماه های ابتدایی سال 2020 در حالی که برترین های کاراته جهان در کوران حضور در مسابقات مختلف برای قطعی کردن سهمیه های المپیکی خود بودند، شیوع بیماری کرونا زندگی همه مردم جهان را تحت تأثیر خود قرار داد و به دنبال آن ورزش در جهان تعطیل شد تا کاراته هم مانند همه رشته های ورزشی از حرکت در راستا المپیک متوقف گردد.

شروع دوباره دوئل پورشیب - گنج زاده، فرصت طلایی برای علیپور

همان زمان به گمان آنکه این ویروس میهمان چند روزه است، فدراسیون جهانی کاراته اقدام به انتشار لیست سهمیه های المپیک از سیستم رنکینگ نمود. اما کرونا ماند و المپیک را نیز یک سال به عقب راند. تصمیمی که مسئولان IOC بعد از مشورت با کمیته برگزاری، سازمان بهداشت جهانی و فدراسیون های المپیکی اتخاذ کردند.

اما فدراسیون جهانی کاراته پس از آنکه هفته گذشته جلسه شورای اجرایی را به صورت ویدئو کنفرانس برگزار کرد، سه روز قبل برنامه جدید مسابقات لغو شده به دلیل شیوع بیماری ویروس کرونا را اعلام نمود.

مسابقات کاراته وان مراکش در سال 2021 به جای مسابقات لغو شده 2020 و قهرمانی 2021 اروپا در گوتنبرگ به جای مسابقات لغو شده 2020 باکو، دو رویدادی است که می تواند تأثیر زیادی روی سهمیه های بعضی کشورها بخصوص ایران داشته باشد.

در زیر نگاهی داریم به سهمیه های کسب شده ایران و تأثیر برگزاری این دو رویداد بر تعداد نمایندگان کشورمان در بازی های توکیو 2021:

کاراته ایران بعد از حضور در رقابتهای سنگین و فشرده طی دو سال گذشته پیروز به کسب دو سهمیه در بخش مردان و دو سهمیه در بخش بانوان شد. بر اساس آخرین لیستی که WKF منتشر کرد، بهمن عسگری در وزن 75- کیلوگرم، سجاد گنج زاده در وزن 75+ کیلوگرم، سارا بهمنیار در وزن 55- کیلوگرم و حمیده عباسعلی در وزن 61+ کیلوگرم جواز حضور در بازی های المپیک را کسب نموده اند.

بهمن عسگری که با امتیاز 9265.5 امتیاز و اختلاف فاحش نسبت به رقبا رتبه نخست وزن خود می باشد، سهمیه ای قطعی گرفته و حتی نیازی نیست به مسابقات پیش رو اعزام گردد. همین شرایط را حمیده عباسعلی در وزن 61+ کیلوگرم دارد. وی با 6997.5 امتیاز رتبه نخست وزن خود را در اختیار دارد و با خیالی آسوده می تواند فرایند درمانی اش را طی کند.

سارا بهمنیار در وزن 55- کیلوگرم المپیکی با 5647 امتیاز کسب سهمیه نموده است. این وزن تلفیقی از دو وزن استاندارد جهانی 50- و 55- کیلوگرم است، طبق قوانین از هر وزن دو نفر پیروز به کسب سهمیه می شوند و بهمنیار به عنوان نفر دوم وزن 50- کیلوگرم سهمیه خود را تا اینجای کار قطعی نموده است. نزدیک ترین کاراته کا به نماینده ایران، بتینا پلانک کاراته کای اتریشی است که با 500 امتیاز بهمنیار را تعقیب می نماید. بهمنیار باید بتواند در رقابتهای مراکش صندلی فعلی خود را حفظ کند.

اما در بخش مردان و در وزن 75+ کیلوگرم المپیکی شرایط متفاوت است. این وزن هم تلفیقی از دو وزن 84- و 84+ کیلوگرم است که طبق اعلام قبلی فدراسیون جهانی، سجاد گنج زاده با امتیاز 8062.5 با رتبه یک رنکینگ وزن خود (84+ کیلوگرم) سهمیه گرفت و پورشیب با امتیاز 9225 از رسیدن به المپیک بازماند. در واقع دوئل این دو کاراته کای شایسته و خوب کشورمان از سر گرفته خوهد شد و نتایج رقابتهای مراکش برای هر دو کاراته کا اهمیت بالایی دارد. در کنار آن نتایج جاناتان هورنه آلمانی که تعقیب نماینده گنج زاده در جدول است و ایگور آکتاش ترکیه ای که بالای سر پورشیب در رنکینگ واقع شده است هم در مسابقات رباط و هم در قهرمانی اروپا در معادلات این وزن بسیار تأثیر گذار است. اما نکته مهم این وزن آنجاست که کاراته ایران سهمیه قطعی را در اختیار دارد و فقط نام مسافر توکیو شاید تغییر کند.

نکته با اهمیت دیگر برنامه جدید فدراسیون جهانی، بازگشت شانس برای کسب سهمیه در وزن 61- کیلوگرم توسط رزیتا علیپور است. علیپور در وزن 61- کیلوگرم با 5107.5 امتیاز رتبه ششم است و این شانس را دارد که با کسب مدال در مسابقات مراکش سهمیه حضور در بازی های المپیک را دریافت کند. در این زون پرکوویچ از صربستان با 5482.5 امیتاز به عنوان نفر چهارم سهمیه گرفته و هاوا جوما کانادایی با 5137.5 امتیاز رتبه پنجم است. فاصله زیادی بین این سه نفر نیست و نتایج مسابقات پیش رو معادلات را بدون شک تغییر خواهد داد. البته از دو کاراته کای فرانسوی که نفرات هفتم و هشتم رنکینگ هستند نیز نباید غافل بود.

در بخش مردان تیم ملی کشورمان می تواند یک نماینده خود را در وزن 67- کیلوگرم به مرحله نهایی مسابقات کسب سهمیه که قرار است فدراسیون جهانی برنامه برگزاری آن را اعلام کند، اعزام و سهمیه های خود را تکمیل کند.

به هر حال فدراسیون جهانی کاراته به دنبال برقراری عدالت در راستا کسب سهمیه است و کاراته کاهایی که به دلیل لغو دو مسابقه فوق شانس حضور در بازی های المپیک را از دست دادند، حالا می توانند همچنان برای رسیدن به این هدف دوباره کوشش نمایند. ضمن اینکه سایر مدعیان باید برای تثبیت صندلی خود به فکر باشند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 3 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 434

به "شروع دوباره دوئل پورشیب - گنج زاده، فرصت طلایی برای علیپور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع دوباره دوئل پورشیب - گنج زاده، فرصت طلایی برای علیپور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید