تاثیر کرونا در بیماران مبتلا به آپنه خواب خطرناک تر است

به گزارش مجله پزشکی، پژوهشگران انگلیسی در آنالیز جدید خود دریافتند که بیماری کووید 19 می تواند پیامدهای شدیدتری را برای بیماران مبتلا به آپنه انسدادی خواب به همراه داشته باشد.

تاثیر کرونا در بیماران مبتلا به آپنه خواب خطرناک تر است

به گزارش خبرنگاران از ایسنا، پژوهش جدیدی که در دانشگاه وارویک انگلستان اجرا شده است، نشان می دهد که شاید افراد مبتلا به آپنه انسدادی خواب (OSA)، بیشتر در معرض خطر ابتلا به پیامدهای شدید کووید 19 قرار داشته باشند.

نتایج این پژوهش، از مرور آنالیز هایی به دست آمده است که پیامدهای ابتلا به کووید 19 را در بیمارانی که هم به کووید 19 و هم به آپنه خواب مبتلا بودند، گزارش داده اند.

این پژوهش نشان می دهد که باید آنالیز های بیشتری در خصوص تاثیر ویروس بر افراد مبتلا به مسائل مربوط به خواب و شناسایی بهتر افرادی که ابتلای آنها در حال حاضر تشخیص داده نشده است، صورت بگیرد.

آپنه انسدادی خواب، شرایطی است که با انسداد کامل یا نسبی مجاری تنفسی در هنگام خواب و هنگامی که عضلات در این ناحیه ضعیف می شوند، تعیین می گردد.

این بیماری معمولا در افرادی که خروپف می نمایند یا به نظر می رسد که وقفه تنفسی دارند و یا هنگام خواب، صداهایی شبیه به خفگی ایجاد می نمایند، تشخیص داده می گردد و به ویژه کسانی که اضافه وزن دارند، بیشتر ممکن است که این شرایط را تجربه نمایند.

بسیاری از عوامل خطرناک و بیماری های مرتبط با آپنه خواب مانند دیابت، اضافه وزن و فشار خون، به عوامل مرتبط با کووید 19 خفیف شباهت دارند. پژوهشگران تصمیم گرفتند تا امکان ابتلا به آپنه خواب را با افزایش خطر بروز این عوامل مورد آنالیز قرار دهند.

پژوهشگران در این پروژه، 18 آنالیز را که تا ماه ژوئن 2020 در خصوص ارتباط میان آپنه خواب و کووید 19 اجرا شده بود، مرور کردند.

اگرچه در این بازه زمانی، پژوهش های کمی در خصوص تاثیر آپنه انسدادی خواب بر کووید 19 اجرا شده اند اما شواهدی در این مورد وجود دارند که نشان می دهند بسیاری از بیمارانی که تحت مراقبت های ویژه قرار گرفته اند، به آپنه انسدادی خواب مبتلا بوده اند و این مشکل در بیماران مبتلا به دیابت ممکن است، یک عامل افزایش خطر مستقل از عوامل دیگر باشد.

پژوهش بزرگی که در خصوص بیماران مبتلا به دیابت که به خاطر ابتلا به کووید 19 در بیمارستان بستری شده بودند، صورت گرفت ، تعیین شد که افراد مبتلا به آپنه خواب، 2.8 برابر بیشتر در معرض خطر مرگ قرار دارند.

مرور این پژوهش ها نشان داد که همه گیری کووید 19، تاثیراتی بر تشخیص، مدیریت و درمان بیماران مبتلا به مسائل خواب داشته است. کشف روش های جدید برای تشخیص و درمان این افراد، موضوعی ضروری به نظر می رسد.

دکتر میشل میلر، سرپرست این پژوهش گفت: بدون دانستن تعداد بیماران مبتلا به آپنه انسدادی خواب، تشخیص اینکه چه تعداد از این بیماران ممکن است آپنه انسدادی خواب را تجربه نمایند، سخت خواهد بود. ما باید داده های بیشتری به دست بیاوریم تا تشخیص دهیم که آیا باید نگران این موضوع باشیم یا خیر.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 6 آبان 1399 بروزرسانی: 6 آبان 1399 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 625

به "تاثیر کرونا در بیماران مبتلا به آپنه خواب خطرناک تر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر کرونا در بیماران مبتلا به آپنه خواب خطرناک تر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید