تفاوت بین لکه پوستی مادرزادی، خال و کک ومک چیست؟

به گزارش مجله پزشکی، همواره این احتمال وجود دارد که خال ها، کک ومک ها و لکه های پوستی مادرزادی شبیه به همدیگر باشند، اما این ضایعات پوستی واقعا با همدیگر تفاوت دارند.

تفاوت بین لکه پوستی مادرزادی، خال و کک ومک چیست؟

به گزارش همشهری، دکتر داوال باناسالی، متخصص پوست ومو در شهر نیویورک می گوید: به بیان ساده، کک وکک ها معمولا همان سلول های پوستی ای هستند که رنگدانه مازاد و اضافی دارند و اغلب در اثر تماس بیش از حد با نور خورشید به وجود می آیند. خال ها معمولا برجستگی دارند (البته نه در همه موارد) و از دوران کودکی به بعد هم بزرگ تر می شوند.

لکه پوستی مادرزادی هم می تواند در طیف وسیعی میان ضایعات رنگدانه ای تا ضایعات عروقی قرار بگیرد. این ضایعات معمولا به دلیل اختلال در جابه جایی سلول ها در دوران رشد و تکامل اولیه پوست به وجود می آیند.

خال چیست؟

همان طور که اشاره شد، خال ها در گروه ضایعات رنگدانه ای پوست قرار می گیرند. این ضایعات پوستی می توانند صاف و مسطح یا برجسته و برآمده باشند و بعلاوه می توانند نشان دهنده مناطقی از پوست باشند که رنگدانه ها روی همدیگر جمع شده اند.

براساس دستورالعمل های آموزشگاه درماتولوژی آمریکا (AAD)، خال ها معمولا کوچک هستند و می توانند رنگ های مختلفی داشته باشند (ازجمله صورتی و سیاه) و بعلاوه ممکن است بیضی شکل یا گرد باشند.

خال ها می توانند در هر قسمتی از پوست بدن شکل بگیرند: صورت، پوست سر، زیربغل و حتی محدودترین فضا های بین انگشتان دست و پا.

خال ها معمولا در دوران کودکی یا نوجوانی به وجود می آیند، درحالی که ممکن است بعضی از آن ها همراه با افزایش سن از بین بفرایند. البته به یاد داشته باشید که اگر همراه با ضایعات پوستی شبیه به خال متولد شوید، یعنی با یک لکه پوستی مادرزادی روبرو هستید.

کک ومک چیست؟

آیا تا حالا برایتان پیش آمده است که یک روز آفتابی را بیرون از خانه سپری کنید و پس از بازگشت به خانه با لکه های ریزی در اطراف بینی و گونه ها روبرو شوید؟ این لکه ها که معمولا قهوه ای و مسطح هستند، کک ومک نامیده می شوند. کک ومک ها به دلیل افزایش ملانین شکل می گیرند که درواقع همان رنگدانه های پوستی هستند، اما این اتفاق چگونه رخ می دهد؟

وقتی که بدن احساس می نماید که پوست در اثر تماس با پرتو های فرابنفش خورشیدی (UV) دچار آسیب دیدگی شده است، خودبه خود ملانین بیشتری برای محافظت از پوست فراوری می نماید. این فرایند می تواند به تیره شدن رنگ پوست در سراسر بدن (شبیه به برنزه شدن پوست) یا شکل گیری تکه های کوچک کک ومک در بعضی از قسمت های پوست منتهی گردد.

افراد دارای پوست روشن ذاتا بیشتر از دیگران در اثر تماس با نور خورشید به کک ومک دچار می شوند. در بعضی از موارد، کاهش تماس با نور خورشید می تواند شدت کک ومک را کاهش دهد.

لکه پوستی مادرزادی چیست؟

لکه های پوستی مادرزادی دقیقا همان چیزی هستند که نامشان می گوید: نشانه ها یا لکه هایی که هنگام تولد (یا بلافاصله پس از تولد) روی پوست شکل گرفته اند. این لکه ها می توانند از نظر شکل، میزان و رنگ بسیار متنوع و متفاوت باشند و بعلاوه ممکن است در هر قسمتی از پوست نمایان شوند.

بعضی از آن ها آن قدر کوچک و بی رنگ هستند که بدون ذره بین قطعا متوجه آن ها نخواهید شد، درحالی که بعضی دیگر از نظر ظاهری بزرگ تر و تیره تر هستند. بعضی از این لکه ها برای همواره روی پوست باقی می مانند، درحالی که بعضی از آن ها به مرور زمان محو می شوند.

علم پزشکی در خصوص دلیل شکل گیری لکه های پوستی مادرزادی هنوز به پاسخ روشنی نرسیده است. اما جنبه مثبت ماجرا این است که این لکه ها معمولا بی خطر و بی ضررند. البته اگر در خصوص آن ها نگرانی دارید، می توانید برای آنالیز دقیق تر مساله به متخصصان پوست ومو مراجعه کنید.

منبع: فرارو
انتشار: 15 تیر 1401 بروزرسانی: 15 تیر 1401 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 1494

به "تفاوت بین لکه پوستی مادرزادی، خال و کک ومک چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفاوت بین لکه پوستی مادرزادی، خال و کک ومک چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید