تنش آبی در 8 شهر بزرگ کشور

به گزارش مجله پزشکی، به گزارش خبرنگاران، علی اکبر محرابیان سه شنبه 27 مهرماه در شورای هماهنگی مدیران صنعت آب و برق استان همدان، اظهار کرد: سال گذشته آبی که 27 روز است از آن عبور نموده ایم، خشک ترین سال در 52 سال گذشته بوده و شرایط سختی را تجربه کردیم.

تنش آبی در 8 شهر بزرگ کشور

محرابیان توضیح داد: نسبت به 50 سال گذشته 37 درصد کاهش بارش داشتیم و در حالیکه امکان ذخیره سازی 50 میلیارد متر مکعب آب را در سدهای کشور داریم در حال حاضر فقط 18 میلیارد متر مکعب آب، در سدهای کشور ذخیره شده است.

وی با بیان اینکه در این شرایط باید آب در بخش های مختلف به نحو مطلوب تامین گردد، ادامه داد: 90 درصد آب در مصارف کشاورزی است که اگر با رعایت الگوی کشت و الگوی فصل، اقدام به کشت محصولاتی با مصرف کم آب داشته باشیم، می توانیم مسائل را حل کنیم.

وزیر نیرو اعلام کرد: در 20 سال گذشته مصرف آب سالانه از 78 میلیارد متر مکعب به 100 میلیارد متر مکعب رسیده و در حال حاضر، هشت شهر بزرگ، دارای تنش شدید آبی هستند که همدان نیز جزو این هشت شهر است.

محرابیان ادامه داد: برای حل مشکل آب در همدان با همکاری قرارگاه خاتم، در دو فاز آب سد تالوار را به همدان، منتقل خواهیم بعلاوه استفاده از منابعی که به صورت اضطراری در همدان، شروع شده باید تا قبل از فصل گرما، قطع گردد.

وی خاطرنشان کذد: شاخص برخورداری استان همدان از آب شرب و فاضلاب، بیش تر از میانگین کشوری است و در موضوع فاضلاب، همدان باید الگویی برای سایر شهرها گردد و حتی می توان از گاز متان خروجی تصفیه خانه با استفاده از توربین، برق فراوری کرد.

وزیر نیرو با بیان اینکه فراوری و مصرف برق در استان همدان، تراز است، گفت: ظرفیت خوبی در همدان وجود دارد و پیشنهاد من این است که همدان در حوزه انرژی تجدیدپذیر پیشرو گردد.

منبع: ایسنا

مهم ترین اخبار حوزه اجتماعی و سیاسی را در صفحه جامعه خبرنگاران بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 24 آبان 1400 بروزرسانی: 24 آبان 1400 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 1272

به "تنش آبی در 8 شهر بزرگ کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنش آبی در 8 شهر بزرگ کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید