خبرنگاران ادعای سی ان ان از خودداری پنتاگون برای ارائه گزینه نظامی علیه ایران و کره شمالی

به گزارش مجله پزشکی، تهران- خبرنگاران- شبکه خبری سی ان ان گزارش داد که در سال 2019 میلادی مقام های پنتاگون از ارایه گزینه نظامی به کاخ سفید علیه ایران و کره شمالی خودداری کرده و مقام های منطقه ای را در جریان احتمال جنگ قرار داده اند.

خبرنگاران ادعای سی ان ان از خودداری پنتاگون برای ارائه گزینه نظامی علیه ایران و کره شمالی

سی ان ان در این گزارش که آن را امروز در تارنمای خود منتشر کرد، نوشت: دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا و تیم مشاوران او پس از حوادث روی داده در خلیج فارس در سال 2019، در حال بررسی گزینه های نظامی برای واکنش به این حوادث بودند.

براساس این گزارش که به قلم جیم شوتو خبرنگار امنیت ملی شبکه سی ان ان نوشته شده، مقام های پنتاگون در آن زمان به متحدان منطقه ای واشنگتن و تهران اطلاع داده اند که آن ها نمی دانند ترامپ چگونه و چه زمانی به این حوادث واکنش نشان خواهد داد؛ و اینکه آیا اصلا واکنش نشان می دهد.

به نوشته شوتو، میک مالروی که تا سال 2019 معاون دستیار وزیر دفاع آمریکا در امور خاورمیانه بوده است، گفت: ممکن بود ترامپ تصمیمی بگیرد که به افزایش تنش منجر شده و این افزایش تنش به جنگ ختم شود؛ لذا لازم بود که این مطلب به ایران منتقل شود که حتی کارکنان ترامپ نیز نمی دانند اگر حمله دیگری در منطقه رخ دهد، چه اتفاقی خواهد افتاد.

شوتو که گفته این مطالب را در کتاب در حال انتشار خود با نام نظریه مرد دیوانه: ترامپ به جنگ جهان می رود نوشته است، اضافه نمود: در سپتامبر سال 2018 نیز وقتی که چندین خمپاره بدون تلفات و خسارت به منطقه سبز بغداد اصابت کرد، مقام های پنتاگون تماسی از شورای امنیت ملی کاخ سفید دریافت کردند. مقام های شورای امنیت ملی کاخ سفید خواستار ارایه گزینه های نظامی برای ترامپ در واکنش به این خمپاره ها در همان روز بودند، که این موضوع باعث بهت مقام های پنتاگون شد.

به گفته وی، در کنفرانسی که به صورت تلفنی میان مقام های کاخ سفید و پنتاگون برگزار می شد، ژنرال پاول سلوا معاون رییس ستاد ارتش آمریکا و جان رود معاون سیاسی وزیر دفاع نیز حضور داشتند، و سلوا خط تلفن را قطع کرده و رو به همکاران خود گفت: این یه شوخیه؟ آن ها واقعا از ما می خواهند که پیشنهاد اقدام نظامی مستقیم علیه ایران براساس این حادثه بدهیم؟

به گفته یک مقام پنتاگون که این حادثه را روایت می کند، ژنرال سلوا و رود پس از انتها مکالمه با کاخ سفید به همکاران خود به صورت قطعی گفتند که آن ها هرگز گزینه نظامی را پیشنهاد نخواهند کرد، مگر آنکه دستوری مستقیم از سوی شخص ترامپ صادر شود.

به نوشته شوتو، این اولین مورد از موارد بسیار درخواست کاخ سفید برای ارایه گزینه نظامی علیه ایران بود که بدون هشدار قبلی و بدون مشاوره میان وزارتخانه ها و نهادهای مربوطه برای بررسی عاقلانه یا غیرعاقلانه بودن این کار انجام می شد.

چاک هیگل سناتور پیشین جمهوریخواه و وزیر دفاع آمریکا در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما گفته است که در همه سال هایی که او با مسایل امنیت ملی و اطلاعاتی سروکار داشته، هرگز نشنیده که مقام های ارشد نظامی از تصمیم گیری یک رییس جمهوری چنین اظهار نگرانی کنند.

منبع: ایرنا
انتشار: 8 مهر 1399 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 567

به "خبرنگاران ادعای سی ان ان از خودداری پنتاگون برای ارائه گزینه نظامی علیه ایران و کره شمالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران ادعای سی ان ان از خودداری پنتاگون برای ارائه گزینه نظامی علیه ایران و کره شمالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید