خبرنگاران افزایش امیدواری برای مهار موج چهارم شیوع کرونا در استان اردبیل

به گزارش مجله پزشکی، اردبیل - خبرنگاران - موج چهارم شیوع کرونا در استان اردبیل که از حدود چهار هفته پیش آغاز شده بود، در روزهای اخیر با کاهش نسبی تعداد مبتلایان و شمار جان باختگان، فروکش کرده است.

خبرنگاران افزایش امیدواری برای مهار موج چهارم شیوع کرونا در استان اردبیل

به گزارش خبرنگاران، ابتلای جدید به کرونا در استان اردبیل نیز با 51 نفر کاهش نسبت به 2 هفته قبل فرایند کاهشی داشته و با کاهش تعداد جان باختگان از 17 نفر به چهار نفر و شمار بستری ها از 633 نفر به 545 نفر، امیدواری برای مهار بیماری کووید.19 در این استان افزایش یافته است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل روز شنبه در مصاحبه با خبرنگار خبرنگاران گفت: فرایند کاهشی موج چهارم شیوع کرونا در این استان که از چند روز پیش شروع شده، همچنان ادامه دارد و بر همین اساس، طی روزهای اخیر شمار مبتلایان بستری جدید، آمار مجموع بستری ها و تعداد فوتی ها در حال کاهش است.

دکتر شهرام حبیب زاده اضافه کرد: شمار افراد بستری مبتلا به ویروس کرونا در این استان چند روز پیش با ثبت رکورد به 633 نفر رسیده بود ولی این آمار در شبانه روز گذشته به 545 نفر افت کرد.

وی با اشاره به بستری شدن 70 بیمار جدید مبتلا به ویروس کرونا در شبانه روز گذشته در این استان اعلام نمود: در ادامه فرایند نزولی شیوع کرونا در این استان، شمار مبتلایان جدید 51 نفر نسبت به بالاترین آمار ثبت شده در 2 هفته پیش کاهش یافته است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل اضافه کرد: طی شبانه روز گذشته چهار نفر از افراد مبتلا به کووید.19 جان باختند و مجموع فوتی های کرونا در این استان نیز به یک هزار و 649 نفر رسید.

وی افزایش شمار مبتلایان به ویروس کرونای بستری در بخش مراقبت های ویژه مراکز درمانی استان اردبیل به 78 نفر را نگران کننده خواند و گفت: در شبانه روز گذشته 65 نفر از مبتلایان بستری در مراکز درمانی این استان ترخیص شدند.

دکتر حبیب زاده، همچنین با اشاره به کم شدن بار بیماران کرونایی در چند روز اخیر اضافه کرد: بخش های بیمارستان امام خمینی (ره)، یک بخش بیمارستان فاطمی و تمام ظرفیت بیمارستان امام رضا (ع) اردبیل برای بستری بیماران مبتلا به کرونا اختصاص یافته است.

وی، سرعت و سطح موج چهارم شیوع کرونا در این استان را نسبت به موج های اول، دوم و سوم بسیار زیاد اعلام کرد و گفت: در هفته های اخیر آمار مبتلایان جدید و شمار بستری همزمان افراد مبتلا به کرونا در این استان بیش از چهار برابر شده و رکوردهای جدیدی به ثبت رسید.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل، بستری شدن 2 برابری و سرعت انتقال و سرایت بالا را شاخصه اصلی ویروس کرونای انگلیسی شایع شده در استان اردبیل عنوان و اظهار کرد: هم اکنون حدود 50 درصد تخت های بیمارستانی استان اردبیل در بخش دولتی و خصوصی به بستری بیماران مبتلا به کرونا اختصاص یافته است.

بنا به اعلام وی، شرایط شیوع کرونا در استان اردبیل همچنان شکننده بوده و در صورت بی توجهی شهفرایندان به رعایت دستورالعمل های بهداشتی، احتمال صعودی شدن دوباره شیوع کرونا وجود دارد.

دکتر حبیب زاده با تاکید بر ادامه استفاده از ماسک حتی با انجام واکسیناسیون سراسری، به افراد مبتلا به کرونا که دارای علایم حاد نبوده و در منزل حضور دارند، توصیه کرد که شرایط قرنطینه در منزل را با شدت بیشتر رعایت کرده و از تردد در سطح جامعه خودداری کنند تا دوره انتقال پذیری بیماری طی شود.

وی، خواستار تعطیلی همه دورهمی ها مانند مراسم افطاری جمعی ماه مبارک رمضان شد و گفت: برای مهار این بیماری، رعایت پروتکل های بهداشتی به صورت سفت و سخت ضروری است و هر تجمع ضروری حتما باید با زمان بسیار کم و رعایت فاصله 2 تا سه متری برگزار شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل برگزاری هر گونه تجمع را موجب افزایش مبتلایان کرونا عنوان و اضافه کرد: مهمترین خطر در روزهای آینده، برگزاری مراسم عزاداری و عروسی است و باید این مساله فرهنگ سازی و اطلاع رسانی شود.

وی، رعایت دقیق محدودیت های وضع شده، در خانه ماندن، عمل به شیوه نامه های بهداشتی بویژه استفاده از ماسک، پرهیز از حضور در تجمعات و هر گونه دورهمی، تعطیلی مجالس عروسی و ترحیم را تنها راه برون رفت و گذر از شرایط بحرانی موجود ذکر کرد.

دکتر حبیب زاده با تقدیر از همکاری اصناف و مردم در رعایت محدودیت های اعلام شده از سوی ستاد مدیریت کرونای استان، افزایش تخت های بیمارستانی در استان اردبیل را نتیجه مدیریت داخلی در روزهای بحران دانست و اظهارکرد: از بابت اکسیژن و تخت بیمارستانی کمبودی در استان وجود ندارد.

به گزارش خبرنگاران، کارشناسان بهداشت و درمان استان از شهفرایندان خواسته اند به محض مشاهده علایم اولیه ابتلای به کرونا از جمله سردرد و بدن درد شدید و نیز ناراحتی های تنفسی، به سرعت به مراکز 16 ساعته بهداشت و درمان مراجعه کرده و نسبت به اقدامات تشخیصی و درمان اقدام کنند.

با بهبود شرایط نسبی شیوع کرونا در استان اردبیل، هم اکنون شهرستان های کوثر، نیر، سرعین، نمین و اصلاندوز در شرایط زرد، شهرستان های خلخال، مشگین شهر و پارس آباد در شرایط قرمز و شرایط شهرستان اردبیل و گرمی و بیله سوار در شرایط نارنجی شیوع کرونا قرار دارند.

بالاترین آمار مربوط به فوت بیماران مبتلا به کرونا در استان اردبیل در هشتم آذرماه با 22 فوتی، بالاترین آمار بستری روزانه مبتلایان کرونا با 121 نفر در روز 27 فروردین ماه امسال و نیز بالاترین رکورد بستری همزمان بیماران کرونا با 633 نفر در روز پنجم اردیبهشت ماه 1400 به ثبت رسیده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 1 تیر 1400 بروزرسانی: 1 تیر 1400 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 1076

به "خبرنگاران افزایش امیدواری برای مهار موج چهارم شیوع کرونا در استان اردبیل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران افزایش امیدواری برای مهار موج چهارم شیوع کرونا در استان اردبیل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید