خبرنگاران کرونا، صنعت خرمای خوزستان را متضرر کرد

به گزارش مجله پزشکی، اهواز- خبرنگاران- عضو هیات مدیره و دبیر اتحادیه صادرکنندگان خشکبار ایران در شعبه خوزستان با اشاره به تاثیر منفی کرونا بر صنعت خرمای صادراتی اظهارداشت: این بخش از فعالیت اقتصادی نیز مانند سایر کسب وکارها، متاثر از ویروس کرونا، دچار مشکلاتی است که خسارت های اقتصادی و معنوی زیادی را به دست اندرکاران و فعالان آن تحمیل نموده است.

خبرنگاران کرونا، صنعت خرمای خوزستان را متضرر کرد

امیررضا منصوری سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار مجله پزشکیافزود:محموله های خرما که قبل از همه گیری کرونا ، فراوری و به مرز حمل شده بود به دلیل بسته شدن مرزها، متوقف شدند و باعت تحمیل خسارت حق توقف کامیون ها پشت مرزها به صادرنمایندگان شد.

وی ادامه داد: به دلیل بسته شدن مرزها همچنین محموله هایی که فراوری شده و تمام هزینه های فراوری آن پرداخت شده در کارخانه ها معطل مانده و حمل نشدند که این امر باعث مسائل زیادی در چرخه صادرات کالا محسوب می گردد.

عضو هیات مدیره و دبیر اتحادیه صادرنمایندگان خشکبار ایران در خوزستان افزود: این درحالی است که محموله های خرمای حمل شده به کشورهای خارجی قبل از شیوع و همه گیری ویروس کرونا، با پرداخت هزینه های بسیار زیاد بعد از کنترل بهداشتی و ضدعفونی اجازه ورود به کشور مقصد را پیدا کردند اما بخاطر تعطیلی کانال های غیر بانکی انتقال وجه در مقصد و ایران، وجوه آنها هنوز پرداخت نشده است.

منصوری با بیان اینکه این شرایط باعث شده تا گردش مالی فراوری نماینده، بسته بندی نماینده و صادر نماینده را تحت تاثیر قرار دهد، گفت: در این بین به شدت نقدینگی برای واحدهای صادر نماینده خرما کاهش یافته و سایر بخش های مرتبط نیز تحت تاثیر قرار گرفته اند.

وی با اشاره به شروع فصل گرما در استان خوزستان بیان داشت: علاوه بر این بعضی محصولات هنوز بسته بندی نشده و در انبارها متوقف هستند که احتمال فسادپذیری آنها وجود دارد.

دبیر اتحادیه صادرنمایندگان خشکبار ایران در خوزستان به تعطیلی کارخانه ها نیز اشاره نمود و گفت: این کارخانه ها باید حقوق، دستمزد و حق بیمه کارکنان را پرداخت نمایند و ادامه این فرایند باعث مختل شدن گردش مالی و تحمیل هزینه های متعدد برای فعالان صنعت خرما شده است.

بر اساس آمار اعلام شده 50 درصد از سهم صادرات کشور متعلق به خرمای خوزستان است که به کشورهای مختلف از جمله امارات، قزاقستان، روسیه، استرالیا، ترکیه، تاجیکستان، چک، لهستان، سنگاپور، رومانی و کانادا صادر می گردد.

صادرات خرما در سال حدود 400 میلیون دلار برای کشور ارزآوری دارد.

منصوری در ادامه با بیان اینکه از ابتدای شیوع کرونا، از جمله بخش هایی که بر اثر شیوع این ویروس تحت تاثیر قرار گرفته اند بخش تجارت خارجی و بخصوص صادرات بوده است گفت: در ایام تعطیلی کارگاه ها تسهیلات بانکی شامل جرایم و وجه التزام هستند، قطعا در ماه های آینده ، خسارتهای نهان و اساسی وارده بر پیکر تجارت خارجی و بخصوص بخش خرما که ناشی از عواقب این چرخه معیوب است؛ نمایان خواهد شد.

وی با اشاره به مسائل ایجاد شده در صادرات کالا و واحدهای فراوریی استان خوزستان گفت: انتظار می رود که دولت و مجلس با قانونگذاری این امکان را برای بخشش پرداختی های تکلیفی صاحبان کسب و کار فراهم نمایند. اثرات مالی به وجود آمده در دراز مدت آشکار می گردد اما در این بین انتظار داریم تصمیم گیران مربوطه برای برون رفت و عبور کم هزینه تر از این بحران، چاره اندیشی نمایند.

این فعال مالی یکی از روش های پیش رو برای کاهش فشارهای مالی بر واحدهای فراوریی و کسب و کارها را تعویق پرداخت های تکلیفی مطرح کرد و گفت: روش دیگر ارائه بسته های مالی از جمله تسهیلات بانکی است که دولت با انتخاب راه چاره دوم میخواهد با ارائه سبد حمایتی با پرداخت تسهیلات و ارائه فرجه های زمانی برای پرداخت های تکلیفی مثل بیمه و مالیات از کسب و کارهای آسیب دیده حمایت کند. این راه چاره در ایام خشکسالی قبلا آزموده شده و نتیجه آن، به وجود آمدن تعداد زیادی واحدهای فراوریی و تجاری بدهکار، تسهیلات بانکی معوق شده و بدهی های انباشته است که هنوز اقتصاد و بخش کسب و کار از این شیوه حمایت، دچار گرفتاری هستند.

وی بیان داشت: فعالان مالی برای برون رفت از این شرایط بخشش پرداخت های تکلیفی مثل بیمه، مالیات، حذف سودهای بانکی و حقوق کارکنان در ایامی که بحران کسب و کارهای را به تعطیلی کشانده است را پیشنهاد می نمایند که امیدواریم دولت به آن توجه کند.

منبع: ایرنا
انتشار: 10 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 329

به "خبرنگاران کرونا، صنعت خرمای خوزستان را متضرر کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران کرونا، صنعت خرمای خوزستان را متضرر کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید