درمان جدید سرطان پستان: تنها یک جلسه پرتونگاری

به گزارش مجله پزشکی، درمان به مدت 20 تا 30 دقیقه طول می کشد و نیاز به مراجعه مجدد به بیمارستان ندارد و در وقت بیمار صرفه جویی و به احیای سلامتش کمک می کند.

درمان جدید سرطان پستان: تنها یک جلسه پرتونگاری

درمان جدیدی برای سرطان پستان یافت شده که در عوض هفته ها رادیوتراپی تنها به یک جلسه پرتونگاری محدودمی شود. این پژوهش که توسط کارشناسان یونیورسیتی کالج لندن انجام و نتیجه آن در نشریه طبی بریتانیا (بی ام جِی) منتشر شده، در سراسر جهان در اختیار مراکز درمانی قرار می گیرد.

پژوهشگران تایید کرده اند این روش تاثیری بلندمدت در درمان سرطان سینه خواهد داشت و شامل تنها یک دوز رادیوترپی موسوم به تارگِتِت اینترا آپِراتیو (تارگیت - آی او آر تی) است. دوز اشعه بلافاصله پس از خارج کردن غده سرطانی به وسیله یک ابزار کوچک کروی در داخل سینه در محل سرطان قرار داده می شود.

درمان به مدت 20 تا 30 دقیقه طول می کشد و نیاز به مراجعه مجدد به بیمارستان ندارد و در وقت بیمار صرفه جویی و به احیای سلامتش کمک می کند. پرفسور جایانت وایدیا، صدر این برنامه پژوهشی می گوید: بیمار می تواند با استفاده از تارگیت - آی او آر تی جراحی و پرتونگاری را هم زمان کند.

این روش درمانی زمانی را که بیمار در بیمارستان سپری می کند کوتاه و بهبود او را تسریع می کند که به معنی آن است که بیمار می تواند زودتر به زندگی عادی بازشود. با انتشار این نتایج بلندمدت و مثبت اکنون روشن شده که این روش درمانی باید در دسترس بیشتری قرار گیرد. باید در اختیار کادر درمانی قرار بگیرد و هنگام برنامه ریزی برای جراحی سرطان سینه با بیمار درمیان گذاشته شود.

همه ساله حدود 55 هزار زن و 370 مرد به سرطان سینه مبتلا می شوند که یکی از رایج ترین أنواع سرطان در بریتانیاست. حدود 11500 زن و 80 مرد نیز بر اثر عوارض این بیماری جان می سپرند.

پرفسور مایکل باوم، یکی از مولفین این گزارش می گوید: نتایج این پژوهش حاوی بیشترین شواهد در تاثیر تارگیت-آی او آر تی و موید آن است که این روش درمانی از موارد مرگ ناشی از علل دیگر نیز می کاهد. خوش وقتم که بگویم این درمان به هزاران بیمار مبتلا به سرطان سینه در سراسر جهان کمک می کند.

مطالعات پیشین نشان داده بود که درمان جدید سرطان سینه عوارض جانبی کمتری ناشی از پرتونگاری دارد و در مقایسه با پرتونگاری های معمول ایجاد درد و نارحتی کمتری می کند. درمان های معمول با پرتونگاری از خارج (ای بی آر تی) شامل دوز های روزانه به تمام سینه به مدت میان سه تا شش هفته و 15 تا 30 بار مراجعه به بیمارستان است.

پرفسور جفری توبیاس، یکی دیگر از مولفان این گزارش، خاطرنشان می کند که با روش درمانی جدید بیمار مجبور به مراجعه روزانه به بیمارستان نخواهد بود.

او گفت: با روش تارگیت - آی او آر تی بسکمک از بیماران مبتلا به سرطان سینه ناچار به مراجعه روزانه به بخش پرتونگاری بیمارستان نخواهند بود. آن ها همچنین گرفتار عوارض جانبی پرتونگاری تمام سطح سینه نخواهند شد و از آن مهم تر این روش فشار روی بخش های پرتونگاری بیمارستان ها را کاهش می دهد.

در این پژوهش 2298 بیمار بالای 45 سال که قطر غده سرطانی سینه شان بیشتر از 3.5 سانتیمتر بود یا برای روش درمان با تارگیت - آی او آر تی یا درمان معمول پرتونگاری از خارج انتخاب شدند. این پژوهش بلندمدت با همکاری 32 بیمارستان و مرکز درمانی در ده کشور بریتانیا، فرانسه، ایتالیا، نروژ، لهستان، سوئیس، کانادا، استرالیا و آمریکا به اجرا گذاشته شد.

پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که با روش درمانی یک دوز پرتونگاری داخلی از هر ده بیمار هشت بیمار به پرتونگاری بیشتری نیاز نداشته و نیز احتمال بازگشت سرطان در آن ها کاهش می یابد. به همین گونه با این شیوه درمانی تعداد بسیار کمتری از بیماران از عارضه هایی جز سرطان درگذشتند.

میا روزِن بلات، از نهاد موسوم به برست کَنسِر ناو می گوید: این پژوهش جالب گواه آن است که پرتونگاری هم زمان با جراحی سینه در برخی زنان در مراحل اولیه سرطان همان نتیجه ای را دارد که پرتونگاری سنتی.

می دانیم که هم اکنون نیز پرتونگاری داخلی در برخی نواحی درمانی به کار می رود که نیاز به مراجعه به بیمارستان را محدود کرده و عوارض (پرتونگاری خارجی) را کاهش می دهد. این در شرایط چالشی کنونی می تواند تفاوت بسکمک ایجاد کند.

او گفت: بسیار مهم است که همه زنان از فواید و خطرات روش های متفاوت پرتونگاری آگاه باشند تا بتوانند (در مورد نحوه درمانشان) تصمیماتی آگاهانه اتخاذ کنند. روزن بلات افزود: بیمارانی که در مورد درمان جاری سرطان سینه شان نگرانی یا سؤالی دارند می توانند با شماره رایگان 600.800، 0808 با ما تماس بگیرند. پرستاران ما در آن سوی خط تلفن منتظرند.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 16 مهر 1399 بروزرسانی: 16 مهر 1399 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 584

به "درمان جدید سرطان پستان: تنها یک جلسه پرتونگاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان جدید سرطان پستان: تنها یک جلسه پرتونگاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید