راهکاری برای افزایش مهارت گفتاری بچه ها

به گزارش مجله پزشکی، نوزادان هنگام تعامل با اشیاء ساخته شده به وسیله انسان، بیشتر از زمانی صحبت می نمایند که با وسایل طبیعی بازی می نمایند. این اطلاعات جالب از یک مطالعه نو دانشگاه پورتسموث بریتانیا به دست آمده است.

راهکاری برای افزایش مهارت گفتاری بچه ها

به گزارش ایسنا، وقتی نوزادان صحبت، غرغر، سر و صدا و سایر صداهای پیش از گفتار را فراوری می نمایند، زمینه را برای رشد زبان فراهم خواهند کرد اما آیا می دانستید که اشیاء اطرافشان می توانند بر مقدار حرف زدن آنان تأثیر بگذارند.

نوزادان با صداهایی مانند جیغ، غرغر یا صداهای کوتاه کلمه مانند مثل دا، آگا و با حرف می زنند. این صداها ممکن است به نظر ارزشمند نرسند اما اجزای سازنده گفتار هستند. آنها در نهایت به کلمات و جملات واقعی تبدیل می شوند.

محققان دریافتند که این صداهای اندک، بیشتر هنگام بازی نوزادان با اسباب بازی ها یا وسایل روزمره اتفاق می افتد. نوزادان هنگام دست زدن به وسایل طبیعی مانند چوب، برگ، سنگ یا پر پرندگان صدای کمتری فراوری می کردند.

محققان بعلاوه متوجه شدند که نوزادان بیشتر به وسایل خانه تا اشیاء طبیعی علاقه مند هستند. آنان بیشتر ترجیح می دهند با لیوان، کفش و اتوماتیک تا با گل یا درخت بازی نمایند. یافته ها نشان می دهد که ویژگی های اشیاء بر نحوه ارتباط بچه ها خردسال تأثیر دارد. اشیاء طبیعی کمتر باعث تشویق نوزادان به فراوری صداها می شوند.

دکتر ویولت گیبسون، محقق این آنالیز اظهار کرد که وسایل خانه طوری طراحی شده اند که به روش های خاصی مورد استفاده قرار گیرند. از سوی دیگر، اسباب بازی ها برای جلب توجه کودک ساخته شده اند. این ویژگی ها ممکن است علتی باشد که نوزادان آنها را ترجیح می دهند. این اشیاء بعلاوه می توانند در چگونگی پیدایش زبان انسان نقش داشته باشند.

در این تحقیق، بچه ها در هنگام بازی با وسایل طبیعی به مادرشان توجه بیشتری داشتند و این نگاه اجتماعی بخش مهمی از ارتباطات اولیه است. محققان تفاوت هایی را در رفتارهای ظاهری نوزادان بین این دو نوع شی پیدا کردند.

گیبسون شرح داد که نوزادان در این مطالعه زمانی که از اشیاء طبیعی استفاده می کردند بیشتر به مادرشان نگاه می کردند. وی می گوید: ممکن است به این علت باشد که آنها به اشیاء طبیعی بسیار کمتر علاقه دارند و به والدین خود نگاه می نمایند تا ارزش آنها را ارزیابی نمایند.

دکتر مارینا داویلا راس، روانشناس در دانشگاه پورتسموث گفت که نتایج نشان دادند که چگونه اشیاء تأثیر زیادی بر مهارت های ارتباطی دارند.

منبع: فرارو
انتشار: 12 تیر 1402 بروزرسانی: 12 تیر 1402 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 1676

به "راهکاری برای افزایش مهارت گفتاری بچه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهکاری برای افزایش مهارت گفتاری بچه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید