سرآغاز فروپاشی محور عربی سعودی پس از آشتی نیمه کاره با قطر

به گزارش مجله پزشکی، تصمیم ناگهانی عربستان برای آشتی مصلحتی با قطر که مورد استقبال امارات و مصر قرار نگرفت، محور چهارجانبه عربی ضددوحه را در معرض فروپاشی قرار داده است.

سرآغاز فروپاشی محور عربی سعودی پس از آشتی نیمه کاره با قطر

همراه ما باشید و با تور ارزان قطر از مروارید خلیج فارس دیدن کنید و زیبایی های شهر دوحه را در خاطراتتان ثبت کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از روزنامه الاخبار هنگامی که چهار کشور عربی یعنی عربستان سعودی، مصر، امارات متحده عربی و بحرین تصمیم به قطع روابط با قطر و محاصره این کشور دریافتد تا آن را مجبور به اجرای خواسته های خودشان که مغایر با حاکمیت قطر بود، نمایند هرگز انتظار نداشتند که پس از گذشت سه سال محور چهارجانبه آنها به دو قسمت تقسیم گردد.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال اینستاگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید))

در زمان حاضر در یک سوی این محور عربی عربستان با بحرین قرار دارند و در سوی دیگر آن امارات و مصر. عربستان سعودی در این مرحله بنا به دلایلی که مهم ترین آنها تغییر دولت در ایالات متحده و تغییر سیاست های این کشور علیه ریاض است مجبور شده است برای آشتی مصلحتی با قطر اقدام کند، در این میان بحرین با حمایت از این تحرکات عربستان در کوشش برای اقناع قطر به آشتی است.

اما در طرف مقابل، امارات و مصر که رویکرد متفاوتی دارند تا به امروز واکنش رسمی به این آشتی عربی نشان نداده و سکوت نموده اند. درست است که عربستان به هیچ وجه به دنبال صلح کامل با دوحه و آنکارا که اخوان المسلمین را در خود جای داده اند نیست اما تصمیم گرفته است به بعضی محدودیت های خود در رابطه با این دو طرف سرانجام دهد، همین امر موجب عمیق تر شدن شکاف ها میان ریاض با ابوظبی و قاهره می گردد؛ به ویژه اینکه عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی را برای اعمال شرایط سخت در زمینه هرگونه اقدام به آشتی با قطر تحت فشار قرار می دهد.

علاوه بر آن پایگاه ترکیه در دوحه و روابط قطر با ایران و ترکیه دیگر مانند گذشته نقطه دشمنی ریاض با دوحه نیست؛ چرا که عربستان ترجیح می دهد در مرحله شروع کار دولت جدید آمریکا موضعی آرام تر در قبال قطر پیش بگیرد، به ویژه در شرایط پیچیده ای که خاورمیانه و منطقه عربی اکنون دچار آن شده است.

در این شرایط دونالد ترامپ رئیس جمهور کنونی آمریکا که در انتخابات این کشور مغلوب شد و در آستانه خروج از کاخ سفید قرار گرفته است، همه کوشش خود را به کار بسته است تا طرف های درگیر پرونده بحران خلیج فارس را دست کم مجبور به یک آشتی نصفه و نیمه بکند. علت این اصرار ترامپ به آشتی عربستان با قطر کسب یک دستاورد خارجی در پرونده خاورمیانه ا ست در واقع ترامپ می داند با ورود جو بایدن رئیس جمهور منتخب آمریکا به کاخ سفید عربستان مجبور به سرانجام دادن به محاصره قطر می گردد؛ بنابراین می خواهد قبل از سرانجام دوره ریاست جمهوری خود این دستاورد را به نام خودش ثبت کند، حتی اگر به قیمت هزینه های بالا برای هم پیمان سعودی اش باشد.

بر این اساس آشتی نصفه و نیمه عربستان با قطر به هیچ وجه مورد حمایت رسمی امارات و مصر نیست. سکوت دو طرف در قبال بیانیه های مثبت صادرشده توسط عربستان سعودی و قطر و کویت و ایالات متحده در زمینه حل بحران خلیج فارس بیانگر همین امر است. بعضی معتقدند که خروج یک جانبه ابوظبی از جنگ یمن که به شکل محدود رخ داد و ناامیدی عربستان از هم پیمان اماراتی خود موجب شده است بدون مشورت با آن و در نادیده دریافت منافع ابوظبی اقدام به سرانجام محاصره قطر کند.

درباره موضع مصر در آشتی عربی باید بگوییم که این کشور تمایلی به انجام سریع آشتی ندارد و از آنجایی که مصر یک کشور عربی در منطقه آفریقا محسوب می گردد تا حدود زیادی در تصمیم گیری برای ازسرگیری روابط خود با قطر یا ادامه تحریم این کشور به شکل جداگانه می تواند مستقل از شیخ نشینان خلیج فارس عمل کند.

اما مهمترین چالش در این میان مربوط به مخالفت امارات با سرانجام تحریم قطر است و سعودی ها در کوشش اند به ابوظبی اطمینان دهند که در صورت آشتی با قطر کمترین آسیب به اماراتی ها وارد گردد.

از سوی دیگر بعضی منابع گزارش می دهند که مصر و امارات منتظر شروع فعالیت دولت جدید آمریکا به ریاست جو بایدن هستند تا درباره آشتی با قطر تصمیم بگیرند؛ چرا که آنها به دنبال یک آشتی کامل با دوحه نیستند.

+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 10 دی 1399 بروزرسانی: 10 دی 1399 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 761

به "سرآغاز فروپاشی محور عربی سعودی پس از آشتی نیمه کاره با قطر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرآغاز فروپاشی محور عربی سعودی پس از آشتی نیمه کاره با قطر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید