تور عمان: سرمایه گذاری ایرانی ها در عمان ، صادرات مجدد کالاهای ایرانی به وسیله عمان

به گزارش مجله پزشکی، به گزارش خبرنگاران، هر چند روابط سیاسی ایران و عمان در طول سال های گذشته همیشه روندی مطلوب داشته اما هرگز اندازه همکاری های تجاری میان دو طرف به سقف برنامه ریزی انجام شده نزدیک نشده است. از این رو با موضوع اتاق بازرگانی ایران، نمایشگاه مجازی همکاری های دو کشور شروع به کار نموده تا مقدمات افزایش تجارت مشترک را فراهم کند.

تور عمان: سرمایه گذاری ایرانی ها در عمان ، صادرات مجدد کالاهای ایرانی به وسیله عمان

با تور عمان از سفری عالی برای کسب آرامش لذت ببرید و با شهرهای زیبای صلاله و مسقط عمان آشنا شوید.

غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران، در افتتاحیه اولین نمایشگاه مجازی ایران و عمان گفت: برگزاری این نمایشگاه به مدد بهره گیری از فناوری های نوین در شرایط کرونایی که متاسفانه فعالیت های تجاری و کسب وکارهای خرد و کلان را تحت تاثیر قرار داده نشان گر عزم پایدار اتاق های بازرگانی ایران و عمان جهت توسعه مناسبات تجاری و صنعتی بین دو کشور است.

او با اشاره به ملاقات وبیناری شش ماه پیش خود با رضا آدینه رئیس اتاق بازرگانی عمان بیان نمود: در این ملاقات جنبه های مختلف همکاری های اقتصادی و تجاری بین دوکشور از جمله چالش های به وجود آمده از اپیدمی کرونا و احتیاج به بازنگری در روابط و نحوه تعاملات و حرکت به سمت برگزاری جلسات و نمایشگاه های مجازی، ضرورت توسعه همکاری های ترانزیتی میان ایران و عمان، مرتفع کردن موانع بانکی و ایجاد سازوکاری برای مبادلات اقتصادی و پولی با هدف بهره گیری از توان بخش خصوصی در کشور و بهره گیری از مکانیسم تهاتر در مبادلات تجاری دو کشور مورد بحث و گفتگو نهاده شد. این نمایشگاه یکی از نتایج آن ملاقات است که امروز شاهد افتتاح آن هستیم.

شافعی با بیان اینکه نمایشگاه فرصتی برای معرفی توانمندی ها و جدیدترین محصولات تکنولوژی ها و ابتکارات به کار رفته در زمینه های صنعتی و تولیدی دو کشور است ادامه داد: غرفه داران باید از این فرصت به برترین شکل استفاده نمایند. نباید هدف فقط خرید و فروش کالا باشد. بلکه ایجاد فضایی برای گفتگوات و افکار جدیدی با رویکرد خلق ایده های بدیع در زمینه سرمایه گذاری های مشترک و ایجاد روابط بلندمدت اقتصادی با نگاه به ظرفیت ها و امکانات طبیعی در دو کشور ایران و عمان باید مد نظر قرار گیرد.

او با دعوت از شرکت ها و غرفه داران عمانی حاضر در نمایشگاه و فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران عمان برای بازدید و آشنایی با توانمندی ها و امکانات موجود در ایران گفت: ایران ظرفیت های بالایی برای سرمایه گذاری های صنعتی و تجاری دارد. بازار ایران در منطقه بازاری ممتاز و منحصر به فرد است. از این رو معتقدم بخش های خصوصی دو کشور در زمینه همکاری ای اقتصادی می توانند نقش مکمل همدیگر را ایفا نمایند.

شافعی با بیان نکاتی برای پیشبرد روابط اقتصادی میان ایران و عمان ادامه داد: شرکت های ایرانی می توانند در حوزه همکاری های تجاری و مبادلات کالایی بخشی از محصولات وارداتی مورد احتیاج عمان از جمله مشتقات نفتی و قیر، محصولات پتروشیمی، مواد غذایی و محصولات کشاورزی و همینطور مصالح ساختمانی را تامین نمایند. شرکت های عمانی هم می توانند بخشی از احتیاجهای بازار ایران در زمینه تامین مواد اولیه، ماشین آلات مورد احتیاج صنایع، تجهیزات صنعتی و الکترونیکی را فراهم نمایند.

او اضافه نمود: بخش های خصوصی دو کشور می توانند در چارچوب همکاری های چندجانبه و منطقه ای در اجرای پروژه های فنی و مهندسی در کشورهای ثالث منطقه به صورت مشترک سرمایه گذاری و فعالیت نمایند. بعلاوه سرمایه گذاری های مشترک بخش های خصوصی ایران و عمان در هر دو کشور یکی از مباحث مهم همکاری است که به جهت ایجاد روابط پایدار و بلندمدت اقتصادی مورد توجه ویژه است.

رئیس اتاق ایران ادامه داد: در این زمینه پیشنهاد می کنم اتاق های مشترک دو کشور با ایجاد یک کمیته سرمایه گذاری نسبت به شناسایی پروژه های دارای مزیت نسبی و آنالیز جزییات و عملیاتی شدن آن پروژه ها برنامه ریزی نمایند.

به گفته او موضوع صادرات مجدد کالاهای ایرانی به وسیله عمان و توسعه همکاری های ترانزیتی و بندری یکی از موارد مهم همکاری های دوجانبه است.

رضا بن صالح رئیس اتاق بازرگانی عمان در این نشست با اشاره به اینکه حجم مبادلات ایران و عمان در سال گذشته نزدیک به 400 میلیون دلار بوده است تاکید نمود: سلطنت عمان کوشش می نماید روابط دو کشور در زمینه های مختلف توسعه یابد. بر این اساس سلطنت عمان تفاهم نامه هایی ازجمله در زمینه حمل ونقل هوایی با ایران به امضا رسانده است. برگزاری این نمایشگاه مجازی هم با توجه به روابط تاریخی و برادرانه دو کشور در راستای توسعه روابط و زمینه های همکاری دوجانبه خواهد بود. بر این اساس تسهیل سازوکارهای تبادل اقتصادی و تجاری و توسعه اقتصادی و توسعه خدمات دو کشور در دستور کار اتاق های بازرگانی ایران و عمان است.

او ادامه داد: سلطنت عمان فعالان اقتصادی ایران را برای ورود به بازار این کشور تشویق نموده و کوشش می نماید محیط متنوع خوبی به لحاظ اقتصادی برای بخش خصوصی ایجاد نموده و زمینه انتقال تجارب دو کشور را فراهم کند.

بن صالح با تاکید بر اینکه همه باید برای اجرای پروژه های مشترک دو کشور کوشش کنیم اضافه نمود: ما از حضور شرکت های ایرانی برای سرمایه گذاری در عمان و از اجرای پروژه های مشترک استقبال می کنیم. چراکه سلطنت عمان در پی رشد روابط اقتصادی و جذب سرمایه شرکت های مختلف خارجی است. لذا از هر پیشنهادی برای سرمایه گذاری در عمان استقبال می کنیم. بعلاوه شهروندان عمانی هم تمایل به سرمایه گذاری در ایران و سایر کشورهای خارجی دارند. در پی این هستیم تا زمینه ای فراهم کنیم که سرمایه گذاران ایرانی در عمان اقامت داشته باشند و امیدواریم از فرصت های موجود دو کشور استفاده کنیم.

منبع: ایسنا

آخرین اخبار حوزه صادرات و واردات را در صفحه خدمات و بازرگانی خبرنگاران بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 31 شهریور 1400 بروزرسانی: 31 شهریور 1400 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 1214

به "تور عمان: سرمایه گذاری ایرانی ها در عمان ، صادرات مجدد کالاهای ایرانی به وسیله عمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور عمان: سرمایه گذاری ایرانی ها در عمان ، صادرات مجدد کالاهای ایرانی به وسیله عمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید