شازده کوچولو واقعا برگشته بود؟

به گزارش مجله پزشکی، به گزارش خبرنگار خبرنگاران در اصفهان، کتاب شازده کوچولو برگشته بود نوشته پیروز انتخابی و با تصویرگری نسیم صلاحی را انتشارات نفش مانای اصفهان در هزار جلد منتشر کرده است. خواندن این کتاب در روزهایی که تازه آب زنده رود بسته شده و ماهی ها زنده زنده در حال مرگ هستند، شاید برای ما بزرگترها گزینه خوبی برای یادآوری مراقبت از طبیعت باشد.

شازده کوچولو واقعا برگشته بود؟

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

کتاب شازده کوچولو برگشته بود در قالب نامه به آنتوان دو سنت اگزوپری نویسنده کتاب شازده کوچولو درباره بازگشت قهرمان داستان او به زمین و موضوع کلی آن در ستایش از محیط زیست، صلح و فرهنگ، دغدغه زمین و صیانت از آن در برابر جنگ و خشونت است.

کتاب پیروز انتخابی پر از نصیحت هایی با زبان بچگانه است. در آن می گوید دعوا نکنید، چیزی را منفجر نکنید و... اگر این کتاب را در کودکی بخوانید، برایتان جذاب است، اگر در سی سالگی این کتاب را بخوانید، باز هم کارکرد خودش را برایتان دارد. همه ما می توانیم با خواندن این کتاب شازده کوچولوی خودمان را پیدا کنیم؛ درون هر کدام از ما یک شازده کوچولو وجود دارد که باید آن را کشف کنیم. کاری که پیروز انتخابی در کتابش کرده، این است که شازده کوچولو را به سیاره های جدیدی فرستاده است.

در بخش نخست کتاب به قلم پیروز انتخابی می خوانیم:

ده، یازده ساله بودم که پدرم کتاب شازده کوچولو را به من داد تا بخوانم. شاهزاده ای از یک سیاره دیگر با موهای طلایی و شالی برگردنش که به همان اندازه کودکی هایم زیبا و دلنشین بود. صفحه اول کتاب نقاشی با مزه ای از مار بوآیی بود که فیلی را درسته خورده بود، در صفحه بعد فیل را درون شکم مار بوآ کشیده بود، برای آدم بزرگ هایی که فکر کرده بودند نقاشی اول یک کلاه است اما چطور متوجه چشمان کوچک و خسته مار نشده بودند. بزرگ تر که شدم، یادم هست یک بار کتاب را گوشه کتابخانه دیدم، پاک از یاد برد ه بودمش. بازش کردم. در صفحه اول تصویر یک کلاه بود، یکی دو جمله اش را خواندم تا باز به یاد آورم! کلاه نبود! ناراحتی من را درک می کنید که چقدر نگران خودم شدم.

شهریار کوچولو یا شاهزاده کوچولو نخستین بار در سپتامبر سال 1943 در نیویورک منتشر شد. این کتاب به بیش از 300 زبان و گویش ترجمه شده است و با فروش بیش از 200 میلیون نسخه، یکی از پرفروش ترین کتاب های تاریخ محسوب می شود.

کتاب شازده کوچولو، پرفروش ترین کتاب فرانسوی زبان جهان است و به عنوان بهترین کتاب قرن بیستم در فرانسه نیز انتخاب شده است. کتاب مانند شازده کوچولوی اگزوپری در مورد صلح است. صلح جهانی و صلح درونی. اگر کسی با خود به صلح برسد جهان هم به صلح می رسد. برای همین است که کتاب شازده کوچولو اگزوپری پرفروش ترین کتاب بعد از کتاب های مقدس در سراسر جهان است و همه با هر ملیتی آن را دوست دارند.

پیروز انتخابی، نویسنده کتاب شازده کوچولو برگشته بود در مراسم رونمایی آن در سال 98 کتاب را به خانواده اش تقدیم کرد که از فعالان حوزه محیط زیست اصفهان هستند و همین طور هم در مقدمه کتاب نوشته است:

از پدر و مادرم تشکر می کنم که هدیه زندگی و طبیعت به من هستند و این کتاب کوچک ترین هدیه برای تشکر از آن هاست. تقدیم کردن این کتاب برای من بسیار ساده بود اما نوشتنش در چند جمله کوتاه بسی سخت. تقدیم می کنم به پدر و مادرم که هر دو کتاب های باشکوهی هستند از زندگی، در تلفیق شگفت انگیزی با فرهنگ، صلح و طبیعت.

او در صفحات نخست کتاب درباره آشنایی اش با شازده کوچولو می گوید:

شخصیت شازده کوچولوی اصلی برای همه افراد در هر سنی مناسب است؛ خواندن این کتاب در هر سنی تجربه ای مناسب همان سن را به خواننده می دهد. زمان نوشتن شازده کوچولو، دوران گذار در ادبیات مولد کتاب ها و شخصیت هایی بود که اگرچه به ظاهر برای بچه ها مناسب است اما در باطن مفاهیم مهمی را به همه سنین منتقل می کنند و کتاب شازده کوچولو برگشته بود به نوعی گویا شازده را به دوران ما می آورد.

مطالعه این کتاب برای آن هایی که علاقه مند به داستان نویسی هستند، نیز بسیار جذاب است. استفاده هوشمندانه نویسنده از عدد هفت در داستان و خود هفت بخشی بودن داستان برای خواننده ای که تجربه خواندن داستان به صورت حرفه ای را دارد نیز آشناست.

ماهیت کلی طراحی و فضاسازی و ترکیب بندی این کتاب، به خواست نویسنده، دنباله تصاویر کتاب شازده کوچولو از آنتوان دوست اگزوپری است.

قطع کتاب، کمک شایانی به ایجاد علاقه برای خواندن کتاب کرده است؛ اساساً قطع خشتی و مربع برای کتاب های خردسال و کودک انتخاب می شود. اما در اینجا قطع کتاب، خواننده را تشویق به ورق زدن می کند. حمل آن آسان است و هر جایی می توانآن را باز کرد و خواند.

کتابی با شش تصویر جدید از شازده کوچولو

نسیم صلاحی نیز درباره تصویرسازی کتاب شازده کوچولو برگشته بود به خبرنگار ایبنا گفت: کتاب شازده کوچولو برگشته بود از معدود کتاب هایی است که در آن همکاری خوبی بین نویسنده و تصویرگر برقرار شد؛ بیشتر مواقع تصویرگر با مدیر هنری یا مدیر انتشارات سروکار دارد و از ذهنیات نویسنده دور می ماند. اما پیروز انتخابی، نویسنده کتاب از ابتدا تصورات و ذهنیات خود را درباره تصاویر کتاب با من در میان گذاشت و بعد از جلسات متعدد به تصاویر نهایی این کتاب منجر شد.

وی با اشاره به اینکه درنهایت 13 تصویر برای این کتاب در نظر گرفته شد که با فن آبرنگ اجرا شد، اضافه نمود: از لحاظ داستانی یک تصویر سیاره شازده کوچولو، 6 تصویر سفر شازده به 6 سیاره جدید با ویژگی های خاص خودشان، 3 تصویر از سفر شازده به زمین و دیدار او با انسان ها و در آخر 3 تصویر به صحنه هایی که شازده کوچولو با خود و مسئله رفتن درگیر می شود، اختصاص داده شده است.

نویسنده در سرانجام کتاب نوشته است:

محبت کنید و اگر روزی میان نوشته های من گم شدید (مثل من که در نوشته های آنتوان گم شدم) و اگر خواستید تکرار نقش نوشته های من را بازی کنید ،اگر تنها شدید... جایی که آدم بزرگ ها نباشند، فرقی هم نمی کند هواپیماهای شما خراب بشود یا قایقتان غرق شود؛ کافی است از حصارهای بلند شهر بیرون بروید هرجایی که تنهایی چشم دلتان را باز کند...

اگر کودکی سمت شما آمد، اگر خندید، اگر موهای طلایی داشت و اگر به سؤال آدم جواب نمی داد، لابد حدس خواهید زد که او کیست. او تنها کسی است که راهش را می داند. از او بپرسید که چطور می شود بائوباب ها را از ریشه درآورد و می دانم این تنها سؤالی است که به سرعت جوابش را می دهد. نگذارید من نگران بمانم، زود برایم بنویسید، برای همه بنویسید. قبل از اینکه با این غفلت برای سیاره مان زمین خیلی دیر بشود.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 17 آبان 1399 بروزرسانی: 17 آبان 1399 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 649

به "شازده کوچولو واقعا برگشته بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شازده کوچولو واقعا برگشته بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید