طرح توسعه 5میلیون پورت اینترنت پرسرعت قابل اجرا است

به گزارش مجله پزشکی، به گزارش خبرنگاران به نقل از اداره کل ارتباطات و امور بین الملل شرکت مخابرات ایران، مجید سلطانی اضافه کرد: در برنامه توسعه ای شرکت مخابرات ایران، سالیانه ایجاد یک میلیون پورت اینترنت پرسرعت با استفاده از منابع داخلی و درآمدهای حاصله، پیش بینی شده است و در صورتی که حمایت های لازم برای تامین منابع مالی و خریداری تجهیزات انجام شود، این شرکت ظرفیت اجرای طرح توسعه پنج میلیون پورت در مدت یک سال را نیز دارد.

طرح توسعه 5میلیون پورت اینترنت پرسرعت قابل اجرا است

وی در خصوص تاکید وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بر توسعه متوازن شبکه ارتباطات سیار و ثابت شرح داد: حرکت در راستا توسعه ارتباطات سیار از جمله سیاست گذاری های اجرا شده در سال های گذشته است اما با توجه به نیاز دوسویه بخش ارتباطات سیار و ثابت، لازم است توسعه هر 2 بخش به صورت متوازن ادامه یابد.

سلطانی، عقب ماندگی بخش ارتباطات ثابت را مربوط به ارائه خدمات مستقیم به مشترکین دانست و یادآور شد: واگذاری پورت اینترنت پرسرعت از طریق فیبرنوری در برخی منطقه ها نیازمند سرمایه گذاری کلان است و اگر اجرای برنامه های جهشی در این حوزه در اولویت واقع شده است باید شیوه سرمایه گذاری در این راستا از روال معمول خارج گردد و ارائه حمایت مالی از اپراتورها در دستور کار قرار گیرد.

مدیرعامل شرکت مخابرات با بیان اینکه تا به امروز 170 هزار کیلومتر شبکه فیبرنوری از طریق این شرکت اجرا شده است، گفت: لازم است برای رسیدن به حد مطلوب در این زمینه با همراهی مجلس شورای اسلامی و هیات دولت تصمیم گیری های مشخصی برای ایجاد توازن میان درآمدها و هزینه ها صورت گیرد.

وی با تاکید بر منطقی شدن درآمد اپراتورها در بخش های ارتباطات سیار و ثابت و برقراری توازن میان درآمدها و هزینه های بخش توسعه زیرساختی و نگهداری و پشتیبانی شبکه افزود: این موضوع از اولویت های اصلی حوزه ICT کشور است چرا که در صورت متضرر شدن بخش ارتباطات ثابت، ارتباطات بخش سیار نیز دچار اختلال خواهد شد.

هزینه نگهداری شبکه ارتباطی موجود در شرکت مخابرات سالیانه افزون بر یک هزار و 500 میلیارد تومان است

سلطانی در ادامه با اشاره به اینکه بخش عمده ای از نارضایتی مردم از خدمات شرکت مخابرات به موضوع نگهداری شبکه ارتباطی موجود باز می گردد، شرح داد: علاوه بر مسائل پیش روی بخش توسعه، به دلیل کاهش درآمدها، هزینه بالای نگهداری و پشتیبانی از شبکه های ارتباطی موجود نیز مسائل دیگری را برای این شرکت به وجود آورده است.

وی پیشنهاد این شرکت برای برون رفت از این مسائل را اعمال حمایت های حاکمیتی از حوزه ICT بر اساس مدل کشورهای پیشرفته در این حوزه اعلام نمود.

10 هزار سایت مخابراتی همراه اول باید به خدمات اینترنت 4G ارتقا یابد

سلطانی همچنین درباره برنامه های این شرکت برای بهبود خدمات اینترنت و راه اندازی سایت های 5G گفت: آنچه در حال حاضر به عنوان استاندارد سرعت اینترنت در کشور مطرح می گردد خدمات مربوط به 4G است و اگر تمامی سایت های شهری، روستایی و بین شهری موجود به این سطح از خدمات مجهز شوند بخش مهمی از مسائل مردم در این مورد برطرف می گردد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر 10 هزار سایت مخابراتی همراه اول در کشور خدمات 2G ارائه می کنند، افزود: 20هزار میلیارد تومان اعتبار برای تبدیل و ارتقا این تعداد سایت به 4G نیاز است که با توجه به سطح درآمدها، در حال حاضر تامین و هزینه این مقدار اعتبار امکان پذیر نیست.

مدیرعامل شرکت مخابرات به دیدار مجموعه مدیریتی این شرکت با وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت سیزدهم اشاره کرد و یادآور شد: در این نشست طرح پیشنهادی برای تامین اعتبار از طریق ارائه تسهیلات ویژه به اپراتورها و در نظر گرفتن امکان بازپرداخت طولانی مدت بیان شد که امید می رود با تغییر رویکردها این امر محقق گردد چرا که ورود، نصب و راه اندازی تکنولوژی نیازمند سرمایه گذاری است که این امر در شرایط کنونی و با شرایط درآمدی شرکت های ارتباطی زمان بر است.

تغییر تازهی در تعرفه های تلفن ثابت صورت نخواهد گرفت

سلطانی در ادامه با اشاره به اینکه الگوی تازه نگهداری خط تلفن ثابت در شورای رقابت مصوب شده است، افزود: با برگزاری کمیسیون های مربوطه در سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به زودی این الگو عددگذاری خواهد شد و در حال حاضر بحث تغییر تعرفه های تلفن ثابت مطرح نیست.

وی گفت: عددگذاری این الگو بر اساس بهای تمام شده، صورت های مالی و هزینه ها و با توجه به درآمدهای حاصله انجام خواهد شد.

مدیرعامل شرکت مخابرات تعداد مشترکین خط ثابت را حدود 28 میلیون مشترک برآورد و شرح داد: در صورت به نتیجه رسیدن الگوی تازه در این بخش می توان علاوه بر ارتقای سرعت خطوط برای بخش توسعه ای نیز برنامه ریزی مطلوب تری را انجام داد.

وی یادآور شد: هزینه ای که در این بخش پیشنهاد شده است بین پنج تا 20 هزار تومان در هر ماه است که با توجه به تورم موجود چندان تأثیری در سبد خانوارها نخواهد داشت اما اثرگذاری آن در توسعه زیرساخت ها و نگهداری و ارائه خدمات این شرکت در آینده قابل توجه است.

ضریب نفوذ تلفن ثابت در چهارمحال و بختیاری پایین است

سلطانی در بخش پایانی صحبت خود با اشاره به اینکه چهارمحال و بختیاری در یک سال اخیر پیشرفت های مناسبی را در بسیاری از شاخص های ارتباطی داشته است، گفت: این استان در حال حاضر در بخش ارتباطات سیار و نگهداری و همچنین توسعه دیتای تجاری از جمله استان های قرار گرفته در ردیف های اول تا پنجم کشور است.

وی با بیان اینکه مشکل عمده این استان مربوط به پایین بودن ضریب نفوذ تلفن ثابت است، شرح داد: این مشکل نیز ناشی از اقلیم و شرایط جغرافیایی چهارمحال و بختیاری است که اجرای طرح های توسعه ای را با مشکل روبرو کرده است و شرکت مخابرات برای سرعت بخشی به تبدیل 700 کیلومتر کابل هوایی فیبرنوری به کابل زمینی در این استان، برنامه های حمایتی را در نظر دارد تا شاخص ها در این حوزه نیز ارتقا یابد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 6 آذر 1400 بروزرسانی: 6 آذر 1400 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 1283

به "طرح توسعه 5میلیون پورت اینترنت پرسرعت قابل اجرا است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح توسعه 5میلیون پورت اینترنت پرسرعت قابل اجرا است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید