فردا 160 مگاوات به ظرفیت فراوری برق کشور اضافه می گردد

به گزارش مجله پزشکی، مجری طرح های نیروگاه سیکل ترکیبی شرکت برق حرارتی گفت: فردا و با دستور رئیس جمهور بخش بخار نیروگاه شیروان با ظرفیت 160 مگاوات به بهره برداری می رسد.

فردا 160 مگاوات به ظرفیت فراوری برق کشور اضافه می گردد

به گزارش خبرنگاران، علیرضا نصراللهی امروز در نشست خبری در جمع خبرنگاران با بیان اینکه این نیروگاه 1434 مگاوات ظرفیت دارد و در جنوب شرقی خراسان واقع شده و جزو نیروگاه های عظیم سیکل ترکیبی کشور است، اظهار کرد: این نیروگاه شش واحد 159 مگاواتی گاز و سه واحد بخار 160 مگاواتی دارد،بخش گاز نیروگاه اواسط دهه 80 وارد مدار شده، واحد اول بخش بخار در سال 1397، واحد دوم سال 1398 و واحد سوم فردا و به صورت ویدئوکنفرانسی توسط رئیس جمهور به بهره برداری می رسد.

وی با تاکید بر اینکه در نیروگاه سیکل ترکیبی، راندمان بالا و سوخت مصرف نمی گردد. انرژی احتراق به عنوان انرژی اولیه تحویل داده شده و در فرایندی نرمال تبدیل به انرژی الکتریکی می گردد، توضیح داد: راندمان نیروگاه 49 درصد و هزینه سه واحد بخار نیروگاه شیروان مجموعا 2300 میلیارد تومان است.

مجری طرح های نیروگاه سیکل ترکیبی برق حرارتی با بیان اینکه تمام تجهیزات ساخت این نیروگاه داخلی است، گفت: در یک فرایند انتقال تکنولوژی از تمام ظرفیت ساخت داخل استفاده شده یعنی تمامی تجهیزات عمدتا توسط متخصصان ایرانی به منصه ظهور آمده است. ابتدای دهه 80 قرارداد انتقال تکنولوژی به نیروگاه شیروان منعقد شد و ساخت، نصب و راه اندازی تماماً توسط پرسنل ایرانی انجام می گردد و تکنولوژی توربین های نیروگاه را یک مرحله قبل از تکنولوژی کلاس F است.

نصراللهی درباره فرایند فراوری و انتقال برق از این نیروگاه گفت:: برق فراوریی این نیروگاه امکان انتقال به سایر استان های همجوار و همچنین صادرات از مرزهای شرقی را دارد، نیروگاه توسط دولت سرمایه گذاری شده و به لحاظ بالانس شبکه و همچنین واقع شدن در مرز، استراتژیک است همچنین به لحاظ پایداری شبکه بسیار اهمتیت دارد.

وی درباره برنامه توسعه نیرگاه های سیکل ترکیبی در کشور گفت: نیروگاه های حرارتی سه دسته هستند بخش بخار معمولی همانند نیروگاه های شازند، سهند ورامین که حداکثر 44 درصد راندمان دارند. نیروگاه های ساده گازی 34 درصد راندمان دارند که قابلیت تبدیل به سیکل ترکیبی را دارند، امروز در جهان افزایش راندمان و تکنولوژی در نیروگاه های سیکل ترکیبی مطرح است. ما نیز وظیفه داریم هرچه می توانیم در راستای ارتقاء راندمان و فراوری کشور در نیروگاه های سیکل ترکیبی گام برداریم.

مجری طرح های نیروگاه سیکل ترکیبی برق حرارتی با بیان اینکه تمام نیروگاه های کلاس F جدید همزمان گازی و بخاری خواهند بود، توضیح داد: عمده پروژه ها سرمایه گذاری روی نیروگاه های سیکل ترکیبی و تبدیل به واحدهای بخار است تا راندمان بهتری داشته باشیم.

نصراللهی با اشاره به استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه ها گفت: در توربین های گازی و سیکل ترکیبی به هیچ عنوان اجازه استفاده از حتی یک گرم مازوت را نداریم چون فرایند احتراق در توربین ها مستقیم است بنابراین فیلترهای زیادی داریم که کوچکترین آلودگی ایجاد نگردد. در نیروگاه های بخاری حرارتی امکان سوزاندن مازوت وجود ندارد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر در نیروگاه شیروان شش واحد گازی داریم که به دلیل محدودیت سوخت دو واحد گازی آن در مدار است و فقط گازوئیل مصرف می کنیم، تاکید نمود: در نیروگاه به هیچ عنوان علاقه ای به سوزاندن سوخت مایع نیست مگر در شرایط اضطرار، استفاده از سوخت مایع علاوه بر مشکل فیلتراسیون منجر به بالا رفتن هزینه تعمیرات و پایین آمدن راندمان می گردد.

نصراللهی با اشاره به اشتغال زایی در نیروگاه شیروان گفت: از ابتدای سال 1393 که عملیات اجرایی بخش بخار اجرا شده به طور متوسط 450 تا 650 نفر در روز مشغول به کار شده اند و به صورت مستقیم نیز 80 نفر در بخش بهره برداری مشغول به کار هستند.

وی با بیان اینکه نیروگاه شیروان 100درصد دولتی است و دولتی خواهد ماند، اظهار کرد: البته اینکه نیروگاه به بخش خصوصی واگذار نگردد تابع سیاست های وزارت نیرو و اصل 44 است اما با توجه به اهمیت نیروگاه، به نظر می رسد دولتی بماند و بعید است که در لیست خصوصی سازی قرار بگیرد.

نصراللهی درباره کاربرد فیلتراسیون در نیروگاه ها گفت: نیروگاه های سیکل ترکیبی در ورودی سوخت فیلتر دارند . کوشش این است که همه نیروگاه های کشور تبدیل به نیروگاه سیکل ترکیبی شوند.

مجری طرح های نیروگاهی سیکل ترکیبی شرکت برق حرارتی با بیان اینکه راندمان متوسط شبکه نیروگاهی کشور 39 درصد است، اضافه نمود: هدفگذاری شده که در سال 1399 رقم راندمان به 40 درصد برسد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 اسفند 1399 بروزرسانی: 11 اسفند 1399 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 876

به "فردا 160 مگاوات به ظرفیت فراوری برق کشور اضافه می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فردا 160 مگاوات به ظرفیت فراوری برق کشور اضافه می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید