قانون جدید مدیریت بحران در مورد کلانشهرها 40 سال عقب است

به گزارش مجله پزشکی، رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران گفت: قانون جدید مدیریت بحران در مورد کلانشهرها تقریباً 40 سال عقب است، یعنی با توجه به این که کلانشهرها تغییرات بسیاری داشته اند ولی این موضوع در قانون جدید لحاظ نشده است.

قانون جدید مدیریت بحران در مورد کلانشهرها 40 سال عقب است

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری خبرنگاران از سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، رضا کرمی محمدی در مورد قانون جدید مدیریت بحران اضافه نمود: از زمان تصویب قانون جدید مدیریت بحران 6 ماه فرصت بوده که آئین نامه ها معین گردد که تا کنون فقط یک سند راهبرد ملی به تصویب رسیده و هیچکدام از جلساتی که باید بر اساس این قانون برگزار می شده تشکیل نشده است.

وی اضافه نمود: شهرداری در شهر تهران به طور ویژه بر روی مدیریت بحران کار نموده و اقدامات مثبتی اجرا شده است. اما از زمان تصویب قانون جدید همه بلاتکلیف هستند چرا که آئین نامه های قانون جدید تا کنون تصویب نشده است .

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با بیان این که قانون جدید مدیریت بحران به طور کلی خوب است توضیح داد: این قانون در مورد کلانشهرها تقریباً 40 سال عقب است، یعنی با توجه به این که کلانشهرها تغییرات بسیاری داشته اند و مدیریت آنها متفاوت است اما در قانون جدید لحاظ نشده است.

کرمی محمدی اضافه نمود: شهر تهران مستعد بروز یک زلزله قوی است و باید به صورت جدی این موضوع را مد نظر قرار دهیم اما در قانون جدید این اتفاق نیافتاده و کاملاً معین است که زلزله را جدی نگرفته ایم.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران ادامه داد: مسئله ای که در قانون جدید مدیریت بحران وجود دارد حذف شورای هماهنگی مدیریت بحران است. در حالی که در قانون قبلی 14 کارگروه در شورای هماهنگی مدیریت بحران تشکیل و وظایفشان معین شده بود مثل سازمان آب، گاز و ... و اقدامات خوبی هم انجام می شد. اما با تصویب قانون جدید، شورای هماهنگی مدیریت بحران و کارگروه ها حذف شدند در نتیجه هماهنگ کننده نهایی معین نیست و جایگزینی برای آن در نظر گرفته نشده است.

وی با بیان این که تنها با تصویب قانون مدیریت بحران، بحران ها مدیریت نمی شوند بلکه احتیاج به هماهنگی و تمرین وجود دارد، توضیح داد: در قانون قبلی هر 3 ماه یک بار 70 سازمان تخصصی و عملیاتی کنار هم جمع می شدند و اقدامات اجرا شده را گزارش می دادند و با هم در ارتباط بودند اما یک سال و 2 ماه است که هیچ هماهنگی بین سازمان های دخیل در امر مدیریت بحران وجود ندارد و فقط یک جلسه برگزار گردیده است.

کرمی محمدی بیان نمود: بعد از زلزله 5.1 ریشتری اردیبهشت ماه در تهران یک جلسه برگزار گردید که خروجی آن شهردار محترم تهران به عنوان فرمانده حادثه در سطح محلی معین شدند. اما این کافی نیست و باید جزئیات آن بیشتر معین گردد. به عنوان مثال اگر زلزله 5.5 ریشتری رخ بدهد و در مناطقی از تهران 50 ساختمان فرو بریزد باید معین گردد آیا این بحران محلی است یا ملی؟

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با بیان این که پیش بینی زمان وقوع زلزله ممکن نیست اما زلزله بزرگی در انتظار تهران است، اضافه نمود: با توجه به گسل هایی که در تهران وجود دارد ممکن است زلزله 5 تا 7.3 ریشتری در تهران رخ بدهد. زلزله 5.5 ریشتری قابل کنترل و مدیریت است اما اگر زلزله به بالای 6 ریشتر رخ بدهد مشکل جدی برای تهران و یا حتی کشور ایجاد خواهد نمود. در حالی که تمام این مسائل قابل برنامه ریزی و بهبود است.

وی با اشاره به این که بافت فرسوده یکی از مسائل جدی در تهران است بیان نمود: در بافت فرسوده اگر زلزله بالای 5 یا 6 ریشتری در تهران رخ دهد دچار مسائل جدی می شویم و دسترسی برای امدادرسانی وجود نخواهد داشت بنابراین در درجه اول مردم باید آموزش ببینند و چنانچه ساختمان محل سکونتشان احتیاج به انجام طرح بهسازی نسبی لرزه ای ساختمان ها را دارد آن را انجام دهند. اجرای این طرح موجب می گردد حداقل آوار بر سرشان فرو نریزد و این طرح از سوی شهرداری تهران در حال پیگیری است و البته احتیاج به حمایت و یاری دولت نیز دارد.

4105

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 14 آبان 1399 بروزرسانی: 14 آبان 1399 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 643

به "قانون جدید مدیریت بحران در مورد کلانشهرها 40 سال عقب است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قانون جدید مدیریت بحران در مورد کلانشهرها 40 سال عقب است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید