مراجعه 40 هزار بیمار سکته مغزی به مراکز درمانی

به گزارش مجله پزشکی، تهران (پانا) - رئیس مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت 40 هزار بیمار دچار سکته مغزی از ابتدای سال جاری تا به امروز با توجه به شرایط کرونایی برای درمان به مراکز درمانی کشور مراجعه کردند.

مراجعه 40 هزار بیمار سکته مغزی به مراکز درمانی

به گزارش انجمن سکته مغزی ایران، مهدی شادنوش روز پنجشنبه در مراسم افتتاحیه همایش بین المللی سکته مغزی ایران که در کتابخانه ملی برگزار گردید، اضافه کرد: در دوران همه گیری کرونا اندازه مراجعه بیماران دچار سکته مغزی به مراکز درمانی کاهش یافت . در سال گذشته که همه گیری کرونا حاکم بود اندازه مرگ و میر بیماران مبتلا به سکته مغزی کاهش یافت و یکی از دلایل آن عدم مراجعه برای مداوا به مراکز درمانی بوده است.

شادنوش ادامه داد: در حال حاضر برنامه های خوبی در حوزه درمان سکته حاد مغزی در کشور صورت گرفته است.

وی از ادغام سامانه 724 در برنامه سپاس وزارت بهداشت اطلاع داد و گفت: بر اساس این ادغام بیماران دچار سکته مغزی در بدو ورود به مراکز درمانی شناسایی و تحت مداوا قرار می گیرند.

شاد نوش توضیح داد: اکنون تمامی بیمارستان های دولتی به این سامانه متصل شده و بیمارستان های خصوصی نیز باید به این سامانه بپیوندند.

به گفته رئیس مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت، وزارت بهداشت در حوزه پشتیبانی دارای برنامه های تعیین بوده و سعی دارد با هماهنگی های لازم سرعت پذیرش بیماران دچار سکته مغزی در مراکز درمانی سرعت یابد.

مسعود مهرپور رئیس انجمن سکته مغزی ایران نیز در این همایش گفت: وزارت بهداشت یاری های زیادی در خصوص نحوه مدیریت در درمان سکته های مغزی داشته است.

وی با بیان اینکه سکته های ناقص مغزی علامت جدی ندارند، ادامه داد: افرادی که دچار سکته مغزی می شوند باید در 2 تا 3 ساعت اولیه بیماری با علایم ضعف دست، کجی صورت و غیره سریعا به اورژانس 115 اطلاع داده گردد تا اقدامات درمانی برای پیشگیری از ناتوانی بیمار، در مراکز درمانی انجام گردد.

رئیس انجمن سکته مغزی ایران تاکید نمود: سکته مغزی دومین عامل مرگ و میر در کشورهای در حال توسعه است و اولین عامل ناتوانی نیز در بزرگسالان بشمار می رود، کشورهای پیشرفته توانسته اند با درمان های نو مرگ و میر سکته های مغزی را کاهش دهند و به پنجمین عامل مرگ و میر برسند.

به گفته مهرپور، درمان سکته مغزی نیازمند همکاری تیمی شامل پزشکان متخصص مغز و اعصاب و تیم اورژانس است و انجمن سکته مغزی ایران با همکاری وزارت بهداشت پروتکل های درمانی تعیینی را مطابق با استانداردهای جهانی تعیین نموده و اکنون در مراکز درمانی اجرا می گردد.

وی با بیا اینکه داروهای ضد لخته خون تحت پوشش بیمه است، اضافه کرد: امکانات آنژیوگرافی نیز برای درمان سکته مغزی در کشور فراهم شده و پیشرفت های خوبی در این زمینه داریم.

همایش بین المللی سکته مغزی ایران بصورت مجازی برگزار می گردد و در افتتاحیه این مراسم از دکتر حسین پاکدامن متخصص مغز و اعصاب تجلیل شد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 29 دی 1400 بروزرسانی: 29 دی 1400 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 1341

به "مراجعه 40 هزار بیمار سکته مغزی به مراکز درمانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مراجعه 40 هزار بیمار سکته مغزی به مراکز درمانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید