نحوه برگزاری کلاس های سوادآموزی در کرونا؛ زمان برگزاری کلاس ها تمدید شده است

به گزارش مجله پزشکی، تهران (پانا) - معاون وزیر و رئیس سازمان نهضت سوادآموزی از برنامه های این سازمان در هفته ای که به مناسبت سالروز تاسیس سازمان نهضت سوادآموزی نامگذاری شده است، گفت.

نحوه برگزاری کلاس های سوادآموزی در کرونا؛ زمان برگزاری کلاس ها تمدید شده است

شاپور محمدزاده در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت چهل و یکمین سالروز تاسیس سازمان نهضت سوادآموزی به بیان اهم برنامه های این هفته که از امروز اول دی ماه آغاز می شود پرداخت.

وی در این نشست اظهار کرد: در 7 دی ماه سال 58 با فرمان امام (ره) این نهاد مقدس شکل گرفت و بالغ بر 41 سال از تاسیس آن می گذرد که فعالیت های خوبی در این 4 دهه انجام دادیم.

محمدزاده درباره موضوع مقایسه بیسوادی و باسوادی قبل و بعد از انقلاب بیان نمود: در قبل از انقلاب بیش از 52 درصد جامعه ما بیسواد بودند اما اکنون در سال 99 میانگین باسوادی بالای 96 درصد است. که امیدواریم با شناسایی بیسوادها و جذب آنان، در آینده نزدیک شاهد ریشه کن شدن بیسوادی باشیم.

80 درصد فعالیت ها مربوط به دختران و زنان است

معاون وزیر افزود: 50 درصد فعالیت های ما در راستای باسواد کردن بیسوادان و 50 درصد دیگر در زمینه تعمیق، تحکیم و تثبیت سواد است. یکی از کارهای ما در راستای عدالت جنسیتی و 80 درصد فعالیت ها مربوط به دختران و زنان لست لذا درصد باسوادی زنان در قبل از انقلاب از 26.2 درصد در گروه سنی 10 تا 49 سال به کمتر از 2.8 درصد رسیده است.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی گفت: در مناطق شهری و روستایی در جهت تحقق عدالت آموزشی، در قبل از انقلاب فاصله 38درصدی داشتیم که اکنون این فاصله به کمتر از 7 درصد رسیده است.

تشریح اقدامات کرونایی سازمان

وی با اشاره به اقدامات کرونایی سازمان بیان نمود: از دی ماه سال گذشته جهان با مشکل ویروس کرونا روبرو شد و ما نیز در راستای برنانه های وزارتخانه مجموعه اقداماتی را داشتیم.

محمدزاده به برخی از اقدامات در زمان دوران کرونا اشاره کرد و گفت: برای عقب نماندن از آموزش ها سعی کردیم مانند شبکه ملی شاد عمل کنیم لذا سامانه ای تحت وب راه اندازی کردیم تا از ثبت نام و آموزش حضوری را انجام می دهد.

معاون وزیر با اعلام تغییر در زمان ساعات حضور در کلاس های سوادآموزی گفت: با سازمان صدا و سیما تفاهم نامه ای بستیم و برنامه لوح قلم را به صورت سراسری و استانی برای سوادآموزان پخش کردیم و برای دوره انتقال نیز برنامه 4 هزار و 500 دقیقه ای و 150 برنامه 30 دقیقه ای را تولید می کنیم که از بهمن ماه به صورت سراسری و استانی پخش می شود.

وی ادامه داد: در این دوران آموزش ها در مناطق سفید حضوی، زرد نیمه حضوری و نارنجی و قرمز غیرحضوری است. همچنین با راه اندازی کتابخانه دیجیتالی، هزار کتاب را برای سوادآموزان و آموزشیاران بارگذاری کردیم.

محمدزاده گفت: از 480 مرکز یادگیری محلی 120 مرکز را ویژه نگاه کردیم تا به عنوان کانون آموزش مجازی فعالیت کند. طرح سوادآموزی نیروهای مسلح، عشایر، آموزش بیش از 30 هزار اتباع خارجی، اولیای بیسواد و مددجویان در زندان ها از کارهای سازمان است که برای اولین بار برای زندانیان برنامه آموزشی سوادآموزی در ساعات مختلف پخش خواهد شد.

معاون وزیر اعلام کرد به دلیل شرایط کرونایی کلاس ها تمدید شده است و زمان کلاس برای دوره انتقال تا خاتمه دی ماه، دوره تحکیم تا 15 بهمن ماه و برای دوره سوادآموزی تا 30 بهمن خواهد بود.

وی بیان نمود: براساس سرشماری خوداظهاری سال 95، 2 میلیون و 600 هزار بیسواد در گروه سنی 10 تا 49 سال داریم که 360 هزار اتباع خارجی هستند. سالانه 400 هزار بیسواد را تحت پوشش می دهیم که 50 درصد بیسواد صرف هستند.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با بیان اینکه براساس سامانه تعداد بیسوادان کمتر از یک میلیون است گفت: تا به امروز توانستیم 600 هزار اطلاعات سنی را دریافت کنیم و آن را راستی آزمایی کردیم. برای این تعداد نیز آموزش باسوادی انجام می دهیم و ملاک کار ما خواهد بود.

محمدزاده با اشاره به اینکه تا به امروز از 600 هزار نفر 55 هزار نفر جذب شده اند درباره سیاست های تشویقی سوادآموزی اظهار کرد: بسیاری از استان ها برای افرادی که باسواد می شوند تسهیلات ویژه ای درنظر گرفته می شود. در واقع معادل 20 درصد سرانه ای که هر سال داده می شود به افرادی که باسواد خواهند شد به عنوان تشویقی داده می شود.

شرایط استخدام آموزش دهنده ها

وی درباره شرایط آموزش دهنده ها افزود: براساس قانون قرار شد 24 هزار نفر در آزمون شرکت کنند که 17 هزار و 113 نفر در آزمون قبول شده بودند و بیش از 6 هزار نفر قبول نشدند؛ با دریافت مجوزی برای این افراد خواستیم آنان را مشخص تکلیف کنیم تا دوباره در آزمون شرکت کنند. اگر تایید نهایی شود آموزش دهنده ها از آزمون معاف شده و 6 هزار نفر مانند 17 هزار نفر در چرخه استخدام قرار می گیرند.

معاون وزیر با اعلام اینکه 24 هزار آموزش دهنده باید تا خاتمه برنامه ششم توسعه استخدام شوند.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی در پاسخ به سوال پانا درباره آموزش زندانیان اظهار کرد: تا خاتمه سال 98، حدود 10 هزار و 36 نفر آموزش دادیم، زندانیان تا 60 سال تحت پوشش آموزش های سواد آموزی قرار می گیرند که تا به امروز 791 هزار و 581 نفر مددجو را تحت آموزش بردیم.

وی همچنین درباره موضوع سوادآموزی نیروهای مسلح افزود: از ابتدا تا به امروز 546 هزار و 114 نفر سرباز کم سواد و بیسواد را تحت پوشش بردیم.

محمدزاده درباره استان های برتر از نظر سوادآموزی گفت: اکنون میانگین سوادآموزی در کشور 96.6 است که استان هایی مانند تهران، مازندران، سمنان، یزد و اصفهان دارای میانگین بالای 98 درصد باسوادی هستند و استانی مانند سیستان و بلوچستان پایین تر از میانگین کشور قرار گرفته است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 10 بهمن 1399 بروزرسانی: 10 بهمن 1399 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 813

به "نحوه برگزاری کلاس های سوادآموزی در کرونا؛ زمان برگزاری کلاس ها تمدید شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه برگزاری کلاس های سوادآموزی در کرونا؛ زمان برگزاری کلاس ها تمدید شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید