وزیر ارشاد: افق جشنواره فیلم کوتاه به علت ارتباط با جوان باید ملی و انقلابی باشد

به گزارش مجله پزشکی، تهران (پانا) - صبح امروز سه شنبه، 27 مهرماه مراسم افتتاحیه این رویداد در سالن 8 پردیس سینمایی ایران مال برگزار گردید.

وزیر ارشاد: افق جشنواره فیلم کوتاه به علت ارتباط با جوان باید ملی و انقلابی باشد

در ابتدای این مراسم الهام عادلی مجری مراسم از دبیر جشنواره دعوت به سخنرانی کرد. سید صادق موسوی دبیر جشنواره به روی صحنه آمد و گفت: سی و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران مثل هرسال در دو بخش ملی و بین الملل برگزار می گردد. سال جاری از سوی آموزشگاه اسکار نیز تأییدیه گرفتیم تا در خاورمیانه سومین کشور و در آسیا هفتمین کشوری باشیم که به این مهم دست یافته است.

موسوی: 20 نشست تخصصی رایگان در پلتفرم ها برگزار می گردد

موسوی اضافه نمود: سال جاری 128 کشور دنیا با 6402 فیلم در دبیرخانه آثار خود را ثبت کردند. در بخش ملی نیز 1775 فیلم ثبت نام کردند و بعد از رقابت تنگاتنگ 7 درصد افراد توانستند به این دوره از جشنواره راه پیدا نمایند که در بخش داستانی ملی به 4 درصد و در بخش بین الملل به کمتر از 1 درصد می رسد. بعلاوه به قصد دانش افزایی 20 نشست تخصصی رایگان نیز به وسیله پلتفرم ها برگزار خواهد شد.

وی اعلام کرد: با تمرکز بر غنای تئوریک سینمای تجربی در این دوره تمرکز جشنواره به این حوزه معطوف شده است و امیدواریم که این رویداد سینمایی فرصت مغتنمی برای کشف استعدادهای تازه به شمار بیاید. از تمامی فیلم سازان سراسر گیتی و به خصوص ایران که فرصت اکران آثارشان را به هر علتی نداشتیم عذر می خواهیم و امیدواریم که فرصت دیده شدن و تشویق شدن را در سایر رویدادها پیدا نمایند.

موسوی در ادامه پیغام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت سی و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه را قرائت کرد.

پیغام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

در متن پیغام محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به سی و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران آمده است:

هنر، بازآفرینی واقعیت است و اندیشه ای که با واقعیت زندگی پیوند نخورد، درختی بی ریشه است. هنر، گزارش واقعه است و هنرمند، گزارنده و جوینده راهگشا. طرح نوساخته ای که هنرمند از واقعیت پدید می آورد آینه ای است در مقابل جامعه و سینما هنری راهبردی، هنری متعالی و رسانه ای تأثیرگذار، نافذ و سریع الامضاست و در عصر حاضر معرف تاریخ، فرهنگ و تمدن کشورهاست.

فیلم کوتاه، سرشروع حرکت هایی سازنده و ثمربخش است و جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران خاستگاه چشم گیر معنویت و اخلاق در فضای عمومی جامعه بوده و به علت ارتباط تنگاتنگش با نسل جوان و نوگرای کشور، افق نگاه آن می بایست مبتنی بر نگاهی ملی و انقلابی باشد و امروز در دومین گام انقلاب، با حضور نسل جوان متعهد کارآزموده دانا و پرانگیزه سبب شکوفایی و بالندگی فرهنگ ایرانی اسلامی و زمینه ساز تمدن نوین اسلامی خواهد شد.

به تعبیر رهبر فرزانه انقلاب هنر سینما بلاشک یک هنر برتر است؛ یک روایتگر کاملاً مسلط-که هیچ روایتگری تا به امروز در بین این شیوه های هنری روایت یک واقعیت و یک حقیقت، تا امروز به این کارآمدی نیامده-و یک هنر پیچیده و پیشرفته و متعالی.

برای هنرمندان و سینماگران سرزمینم، ایران عزیز، موفقیت و سربلندی را آرزومندم.

در ادامه تیزر این رویداد ساخته بهمن ارک با نقش آفرینی سینماگرانی همانند حامد سلیمان زاده، تی یام یابنده، امید شمس و... به مناسبت شروع جشنواره سی و هشتم پخش شد.

سپس با پخش یک کلیپ، از هنرمندانی که سال گذشته جان خود را از دست دادند، یاد شد.

در ادامه کلیپی از تازه های انتشارات انجمن سینمای جوانان ایران پخش شد و سپس آیین معرفی این کتا ب ها با حضور سعید پوراسماعیلی مدیر فرهنگی و آموزش و سیدجواد میرهاشمی مدیر انتشارات انجمن سینمای جوانان ایران برگزار گردید.

سعید پوراسماعیلی گفت: انتشارات انجمن سینمای جوانان ایران مدتی تعطیل بود تا دوباره از فستیوال 34 به بعد با تمرکز بر فیلم کوتاه آثار بسیاری در این انتشارات به چاپ رسیدند. از آن جا که جان دادن به فیلم به وسیله فیلمنامه است، سعی کردیم تمرکز ما بر فیلمنامه فیلم کوتاه باشد. تمرکز این دوره نیز بر موضوع سینمای تجربی متکی بود. این در حالی است که گاهی می بینیم که جسارت فیلم کوتاه به محاق رفته و صرفا از سینمای بلند روایت گری می نماید.

سپس کلیپی درباره چکیده نظرات سینماگران درباره تاییدیه آموزشگاه اسکار بر جشنواره پخش شد. بعلاوه ویدیوی بعدی به مرور اختتامیه دوره سی و هفتم جشنواره اختصاص داشت.

در ادامه گروه موسیقی گل ها به رهبری استاد مهیار فیروزبخش به روی صحنه آمدند تا قطعاتی از موسیقی را اجرا نمایند. علیرضا افتخاری خواننده پیشکسوت نیز به اجرای آوازی قطعاتی پرداخت.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 21 آبان 1400 بروزرسانی: 21 آبان 1400 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 1268

به "وزیر ارشاد: افق جشنواره فیلم کوتاه به علت ارتباط با جوان باید ملی و انقلابی باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر ارشاد: افق جشنواره فیلم کوتاه به علت ارتباط با جوان باید ملی و انقلابی باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید