پکن: رویارویی و جنگ میان چین و آمریکا به ضرر هر دو کشور و جهان خواهد بود

به گزارش مجله پزشکی، عضو ارشد دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست چین روز چهارشنبه با مشاور امنیت ملی دولت آمریکا در سوئیس دیدار و گفت وگو کرد.

پکن: رویارویی و جنگ میان چین و آمریکا به ضرر هر دو کشور و جهان خواهد بود

به نقل از خبرگزاری شینهوا، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی دولت آمریکا و یانگ جیچی، عضو دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست چین و همینطور مدیر کمیسیون امور خارجه این کمیته مرکزی در این دیدار یک مصاحبه جامع و عمیق درباره روابط واشنگتن-پکن و همچنین نگرانی های مشترک منطقه ای و بین المللی انجام دادند. این نشست به نام نشستی سازنده و مفید برای تقویت درک متقابل توصیف شده است.

در این نشست هر دو طرف با تقویت ارتباطات استراتژیک، مدیریت مناسب اختلافات، اجتناب از رویارویی و جنگ، تلاش برای در نظر گرفتن مزایایی متقابل و رسیدن به نتایج برد-برد، و همکاری برای برگرداندن روابط آمریکا-چین به راستا درست توسعه سریع و قاطعانه توافق کردند.

یانگ جیچی گفت: اینکه آمریکا و چین بتوانند روابطشان را به خوبی مدیریت کنند به نفع هر دو کشور، هر دو ملت و همچنین آینده جهان است.

وی افزود: وقتی چین و آمریکا همکاری کنند، هر دو کشور و جهان نفع خواهند برد، وقتی چین و آمریکا با یکدیگر دچار رویارویی و جنگ شوند هر دو کشور و جهان به طور جدی رنج خواهند برد.

این دیپلمات ارشد چینی شرح داد: طرف آمریکایی باید درک عمیقی از ماهیت سودمند متقابل روابط چین-آمریکا و درک درستی از سیاست های داخلی و خارجی و همچنین تمایلات استراتژیک چین داشته باشد. چین با تعریف روابط پکن-واشنگتن به نام روابطی رقابتی مخالف است.

یانگ جیچی گفت: چین برای اظهارات مثبت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا درمورد روابط پکن-واشنگتن احترام بسیاری قائل است و توجه دارد که طرف آمریکایی اعلام کرده به هیچ نام قصد محدود کردن توسعه این کشور را ندارد و در پی یک جنگ سرد تازه نیست.

چین امیدوار است طرف آمریکایی سیاست منطقی و عمل گرایانه این کشور را بپذیرد و با پکن راستا احترام متقابل، همزیستی مسالمت آمیز و همکاری برد-برد را طی کنند و برای منافع و نگرانی های اساسی یکدیگر احترام قائل شوند.

یانگ جیچی در جریان این نشست مفصلا موضع سفت و سخت چین در مسائل مربوط به تایوان، هنگ کنگ، سین کیانگ، تبت و حقوق بشر و همچنین مسائل دریایی را شرح داد و از آمریکا خواست تا حقیقتا به حق حاکمیت، امنیت و توسعه منافع چین احترام بگذارد و از استفاده از مسائل مذکور در مداخله در امور داخلی چین دست بردارد.

جیک سالیوان هم پایبندی آمریکا به سیاست چین واحد را اسم نمود.

هر دو طرف درباره تغییر اقلیم و موضوعات نگران کننده مربوط به مسائل منطقه ای هم مصاحبه کردند.

هر دو طرف توافق کردند تا به گفت وگوها و ارتباطات منظم پیرامون مسائل مهم ادامه دهند.

این نخستین دیدار رو در روی مقامات ارشد چینی و آمریکایی پس از نقدها غیرمعمول تند و علنی در آلاسکا در مارس سال جاری میلادی محسوب می شود.

براساس برآورد برخی مقامات آمریکایی، این نشست در پی تماس تلفنی 9 سپتامبر سال جاری میلادی میان جو بایدن و شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین صورت گرفت چرا که تا قبل از این تماس تلفنی این دو اقتصاد بزرگ جهان در یک بن بست گرفتار شده بودند.

پکن و واشنگتن هر دو مذاکرات روز چهارشنبه را سازنده و صمیمی توصیف کردند به طوری که طرف آمریکایی گفت که جو این مذاکرات کاملا متفاوت با مذاکرات آلاسکا بود.

یکی از مقامات آمریکایی به خبرنگاران گفت: ما در این نشست توفق کردیم تا روسای جمهوری چین و آمریکا پیش از پایان سال جاری میلادی نشستی مجازی برگزار کنند. این نشست بسیار معنی دارتر و واقعی تر از مذاکرات قبلی بود. امیدوارم این نشست به الگویی برای مذاکرات آینده تبدیل شود. ما در این مذاکرات در پی رسیدن به وضعیتی میان آمریکا و چین بودیم که بر اساس آن بتوانیم با یکدیگر رقابت کنیم اما در عین حال رقابتمان را هم مسؤولانه مدیریت کنیم.

وزارت امور خارجه چین هم در بیانیه ای گفت: یانگ جیچی در این نشست به جیک سالیوان تاکید کرد که رویارویی و جنگ میان چین و آمریکا به ضرر هر دو کشور و جهان خواهد بود. هر دو طرف با تقویت ارتباطات استراتژیک، مدیریت درست اختلافات، و اجتناب از رویارویی و درگیری موافقت کردند.

کاخ سفید هم در بیانیه ای گفت: سالیوان در این نشست نگرانی ها درباره اقدامات چین در دریای چین جنوبی، درخصوص حقوق بشر و همچنین مواضع پکن در هنگ کنگ، سین کیانگ و تایوان را اسم نمود.

کاخ سفید افزود: سالیوان صریحا گفت در حالی که ما به سرمایه گذاری در قدرت ملی خودمان و همکاری نزدیک با متحدان و شرکایمان ادامه می دهیم، به همکاری با چین در سطح عالی رتبه هم ادامه خواهیم داد تا یک رقابت مسؤولانه را تضمین کنیم.

در ادامه این بیانیه آمده است: سالیوان همچنین به بروکسل سفر خواهد کرد تا با مقامات ناتو و اتحادیه اروپا دیدار کند و پس از آن به پاریس خواهد رفت و مقامات اروپایی را از گفت وگوهایش با یانگ جیچی مطلع خواهد ساخت.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 3 آبان 1400 بروزرسانی: 3 آبان 1400 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 1249

به "پکن: رویارویی و جنگ میان چین و آمریکا به ضرر هر دو کشور و جهان خواهد بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پکن: رویارویی و جنگ میان چین و آمریکا به ضرر هر دو کشور و جهان خواهد بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید