افزایش تعداد خانه های روستایی آذربایجان شرقی با مهاجرت معکوس به روستاها

به گزارش مجله پزشکی، خبرنگاران/آذربایجان شرقی مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان شرقی از افزایش تعداد خانه های روستایی این استان با مهاجرت معکوس به روستاها و یا ساخت خانه دوم در روستا، اطلاع داد.

افزایش تعداد خانه های روستایی آذربایجان شرقی با مهاجرت معکوس به روستاها

جهت دریافت خدمات پتینه کاری ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

حافظ باباپور در گفت وگو با خبرنگاران، تعداد واحدهای مسکونی در روستاهای آذربایجان شرقی را 305 هزار و 400 باب عنوان نمود و گفت: تا کنون 143 هزار واحد از این تعداد با استفاده از طرح ویژه نوسازی و بهسازی مسکن و دریافت تسهیلات از اداره کل بنیاد مسکن، مقاوم سازی شده اند و قطعا کسانی هم که از ما تسهیلات دریافت ننموده اند، خانه های مقاومی ساخته اند.

وی اعلام کرد: مجموع بازسازی ها با احتساب بازسازی های منطقه ارسباران، 47 درصد مساکن روستایی آذربایجان شرقی بازسازی شده اند که این آمار در مقایسه با میانگین کشوری دو درصد هم بیشتر است.

وی از افزایش هفت درصدی مقاوم سازی مساکن روستایی در استان طی دو سال گذشته اطلاع داد و اضافه نمود: دو سال قبل، 40 درصد از خانه های روستایی، مقاوم سازی شده بودند، اما این عدد در طول دو سال گذشته به 47 درصد افزایش یافته است.

باباپور متذکر شد: تعداد واحدهای مسکونی روستایی در سرشماری سال 85 برابر با 242 هزار واحد بود که در طول 10 سال گذشته با افزایش حدودی 63هزار واحدی به 305 هزار واحد رسیده، به این معنی که هر سال 6300 واحد خانه در روستاها ایجاد و ساخته شده است.

وی با اشاره به استفاده از متریال و مصالح ساختمانی جدید در ساخت خانه های جدید روستایی، گفت: خانه هایی که به تازگی ساخته شده اند مثل خانه های قدیمی از خشت و گل ساخته نشده اند، معتقد هستم 50 الی 60 درصد واحدهای مسکونی که همه ساله در روستاهای استان ساخته می شوند از مصالح مقاوم استفاده نموده اند که در این رابطه ضروری است دهیاران آمارهای لازم را برای حصول اطمینان و ارزیابی دقیق، ارائه نمایند.

وی متذکر شد: در این رابطه طی برگزاری جلسه ای با حضور استاندار تاکید شد تا بانک ها تسهیلات لازم برای مقاوم سازی مساکن روستایی را در اسرع وقت به روستاییان ارائه نمایند تا در هنگام وقوع بلایای مانند زلزله شاهد تلفات زیادی نباشیم، در زلزله آبان ماه سال گذشته دولت فقط 130 میلیارد تومان یاری بلاعوض اعطا کرد که با احتساب سیمان و آهن رایگان حدود 160 میلیارد تومان می گردد.

وی تاکید نمود: باید در شرایط موجود و شرایط عادی اقدام به بازسازی و نوسازی مساکن روستایی کنیم تا خانه ها در حوادثی مانند زلزله تخریب نشوند، چرا که هزینه ساخت دوباره یک خانه تخریب شده بسیار بیشتر از هزینه لازم برای نوسازی و بازسازی آن خانه است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان شرقی، مقاوم سازی و بازسازی مساکن روستایی را در کاهش تلفات جانی زمین لرزه آبان ماه سال گذشته در آذربایجان شرقی، موثر عنوان نمود و گفت: خانه های مقاوم سازی شده در این حادثه حتی ترک هم برنداشته بودند، مقاوم سازی مساکن روستایی می تواند تلفات اقتصادی و جانی را به حداقل برساند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 آذر 1399 بروزرسانی: 25 آذر 1399 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 728

به "افزایش تعداد خانه های روستایی آذربایجان شرقی با مهاجرت معکوس به روستاها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش تعداد خانه های روستایی آذربایجان شرقی با مهاجرت معکوس به روستاها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید