سوئیفت در موقعیت خطرناکی واقع شده است، حذف روسیه از سوئیفت اعلام جنگ به مسکو است

به گزارش مجله پزشکی، استاد دانشگاه مینه سوتا می گوید سوئیفت در نتیجه اقدامات دولت ترامپ و در ادامه سیاست هایی که از دوره بوش پسر اتخاذ شد در موقعیت خطرناکی واقع شده است.

سوئیفت در موقعیت خطرناکی واقع شده است، حذف روسیه از سوئیفت اعلام جنگ به مسکو است

به گزارش گروه اقتصادی مجله پزشکی، دیمیتری مدودف نخست وزیر روسیه اخیرا در سخنانی هشدار داده است که محدود کردن دسترسی روسیه به سیستم پرداختی بانکی بین المللی (سوئیفت) به طور مجازی به مفهوم اعلام جنگ است. غرب باید به این نکته کاملا واقف باشد و مسکو هم در این زمینه اطلاعات لازم را دارد.

سیستم سوئیفت برای پرداخت خارج از مرزی بین 11 هزار مؤسسه اقتصادی در 200 کشور دنیا برقرار است.

نخستین محدودیت اقتصادی برای روسیه در سال 2014 انجام شد و بار دیگر این ایده سال گذشته توسط واشنگتن مطرح شد. روسیه نیز در سال های گذشته با درک این موضوع اقدام به راه اندازی جایگزین سوئیفت به نام میر نموده است و کوشش می نماید تا با کشورهای دیگر مبادلات بانکی خود را در این قالب انجام دهد.

این پروژه با استانداردهای سوئیفت عمل نموده و در حال حاضر در داخل روسیه استفاده از آن شروع شده است. قرار است این نظام پرداخت به نظام پرداخت چین و هند نیز متصل گردد. اخیرا توافقی با چین برای پرداخت مبادلات دو کشور در قالب میر به امضا رسانده است.

این نظام پرداخت همچنین قرار است برای اتصال به شبکه سپام ایران که نظام پرداخت بین بانک های کشورمان محسوب می گردد، همگام گردد.

آمریکا تقریبا درباره همه کشورهایی که درگیر تحریم نموده است گزینه تحریم بانکی یا همان عملیات پرداخت موسوم به سوئیفت را مطرح می نماید.

دکتر ویلیام اورمان بیمن استاد مردم شناسی در دانشگاه مینه سوتا معتقد است هرگونه طرح خارجی برای اعمال کنترل بر خلیج فارس اشتباه بوده و کشورهای منطقه، خود باید این مسئولیت را به دوش بکشند.

بیمن پیش تر مدیرگروه مطالعات خاورمیانه در دانشگاه براون (Brown) در ایالت رودآیلند و استاد مردم شناسی و مطالعات آسیای شرقی این دانشگاه نیز بود. بیمن دکتری مردم شناسی را از دانشگاه شیکاگو در سال 1976 دریافت کرد و به خاطر نوشتن چندین جلد کتاب و بیش از 100 مقاله علمی در خصوص پویش های ارتباطات در ایالات متحده، ایران و... بسیار مشهور است.

چندی پیش دیمیتری مدودف، نخست وزیر روسیه هشدار داد محدود کردن دسترسی روسیه به سیستم پرداخت بانکی بین المللی سوئیفت به معنای اعلام جنگ است. دلیل این موضع گیری چیست؟

بیمن: محدودیت های دسترسی به سوئیفت، یکی از تحریم هایی است که بر ایران تحمیل شده است. از نظر فنی، سوئیفت نباید به عنوان ابزار و یا اهرم نفوذ آمریکا در جریان جابجایی بین المللی پول باشد. اما چون دلار آمریکا جزء اساسی سیستم انتقال سوئیفت است، لذا این سیستم نیز به طور موثر و قابل توجهی از سوی آمریکا کنترل می گردد.

محدود کردن حضور روسیه در سوئیفت نیز به این معناست که روسیه دیگر قادر نخواهد بود تا سوئیفت را در جابجایی اقتصادی بین المللی بکار گیرد. این شرایط می تواند بر تبدیل و مبادله روبل روسیه به دیگر ارزها نیز تاثیرگذار باشد. پس این ایده که معتقد است که چنین شرایطی به معنای جنگ است، کاملا صحیح به نظر می رسد؛ اگرچه منظور جنگ اقتصادی است نه جنگ نظامی.

روسیه در آستانه قطع ارتباطش با سوئیفت، برروی جایگزینی برای آن کار می نماید- یک شبکه پیغام دهی اقتصادی داخلی با عنوان SPFS. این سیستم با طبق همان استانداردهای سوئیفت عمل می نماید و در حال حاضر در داخل مورد استفاده است. آیا با این وجود روسیه از مناسبات اقتصادی بین المللی متصل با سوئیفت کنار خواهد کشید؟

بیمن: سوال خیلی خوبی است. هیچ کس نمی داند که روسیه در ارتباط سوئیفت چکار خواهد نمود، اما اگر دسترسی این کشور را به سوئیفت مسدود نمایند و از جابجایی اقتصادی روسیه توسط سوئیفت جلوگیری نمایند، روسیه نیز خارج خواهد شد، اگرچه این اقدام مطلوب خودش نیست. در واقع آن ها به صورت رسمی از سوئیفت خارج نخواهند شد، بلکه انتظار دارند که دولت متفاوت دیگری در آمریکا روی کار بیاید تا شاید تحریم ها را در آینده حذف کند. گفتنی است که روسیه در نظر دارد تا SPFS را راه اندازی کند تا بواسطه آن بتواند تجارت با ایران را بدون نقض تحریم های آمریکا و با استفاده از دلار تسهیل کند.

قرار است این سیستم داخلی به سیستم پرداخت بین بانکی و بین مرزی CIPS چین و مکانیسم پرداخت آینده هند متصل گردد. این سیستم پرداخت روسی با سیستم سپام ایران هم کار می نماید. ارزیابی شما از آینده این مکانیسم چیست و آیا می تواند نیازهای این کشورها را پاسخگو باشد؟

بیمن: صرف نظر از این که چه کسی دولت را در آمریکا در دست دارد، کنترل نظام مبادلات پولی بین المللی توسط آمریکا به عنوان بخشی از کنترل سیاسی انجام می گردد و بسیاری از کشورها از این موضوع ناراضی و شاکی هستند.

این شرایط باعث می گردد تا سوئیفت به صورت جانبدارانه کنترل و راهنمایی و لذا بی ثبات گردد. پس در چنین شرایطی چندان تعجب آور نیست که دیگر کشورها بدنبال دور زدن و کنار گذاشتن استفاده از دلار هستند تا بتوانند مکانیسم اقتصادی بی طرفانه ای که از فراز و نشیب های سیاسی مصون و با ثبات است، فراهم نمایند.

با توجه به استفاده آمریکا از سوئیفت به عنوان ابزاری سیاسی آینده سوئیفت را چگونه پیش بینی می کنید؟

بیمن: در حال حاضر سوئیفت در نتیجه اقدامات دولت ترامپ (که البته از زمان جرج بوش شروع شد) در موقعیت خطرناکی قرار گرفته است. به شخصه معتقد به جریان آزاد تجارت بین المللی هستم و معتقدم که آمریکا از قدرتش در راستای سیاسی کردن سیستم سوئیفت سوءاستفاده نموده است.

به هر حال نتایج این شرایط بسیاری جدی است و ممکن است منجر به ایجاد چندین مکانیسم نقل و انتقلات اقتصادی رقیب در نظام بین الملل گردد که برای نظم اقتصادی بین المللی بسیار مضر است. خیلی سخت است که حل چنین شرایطی را درک کنیم، اما ممکن است از سوی سازمان ملل، بانک دنیای و صندوق بین المللی پول برای حل این شرایط، توجه بیشتری گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 1 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 86

به "سوئیفت در موقعیت خطرناکی واقع شده است، حذف روسیه از سوئیفت اعلام جنگ به مسکو است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سوئیفت در موقعیت خطرناکی واقع شده است، حذف روسیه از سوئیفت اعلام جنگ به مسکو است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید