کار اجباری مسلمانان چینی برای اپل، بی ام و و سونی ، اعزام 80 هزار اویغور به کارخانجات

به گزارش مجله پزشکی، برندهای معتبری مانند اپل، بی ام و و سونی به استفاده از نیروی کار اجباری در تهیه محصولات خود متهم شده اند.

کار اجباری مسلمانان چینی برای اپل، بی ام و و سونی ، اعزام 80 هزار اویغور به کارخانجات

گزارش یک اندیشکده استرالیایی، دولت چین را متهم می کند که از مسلمانان ایغور چینی به عنوان نیروی کار اجباری در تولیدات برندهای معروف جهان استفاده می کند.

اندیشکده استرالیایی اعلام کرده است: چین ده ها هزار نفر از مسلمانان اویغور را برای کار اجباری و تولید محصولات از کمپ های کارآموزی به کارخانه های برخی از برترین برندهای جهان منتقل می کند.

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری فرانسه، برندهای معتبری مانند اپل، بی ام و و سونی به استفاده از نیروی کار اجباری در تهیه محصولات خود متهم شده اند. این ادعا می تواند فضای کاری و تجاری این برندها را زیر و رو کند.

اویغورهای چین اقلیت مسلمانی هستند که در استان ترکستان شرقی چین زندگی می کنند اما دولت پکن از نام تحمیلی سین کیانگ برای آن استفاده می کند.

دولت چین در سال های قبل حدود یک میلیون نفر از اویغورها را در اردوگاه و کمپ های ویژه نگه می دارد.

چین اعلام کرده این اردوگاه ها برای کارآموزی و کسب مهارت کاری و آموزش زبان اصلی چین برای این گروه ایجاد شده است اما اویغورها این فرایند را اجباری خوانده و اعلام کرده اند با اجبار وارد کمپ ها شده و هر ثانیه تحت نظر هستند.

مرکز سیاست های استراتژیک استرالیا در این باره گفت: دولت چین بیش از 80 هزار نفر را از ساکنان اردوگاه های سین کیانگ را به کارخانه های سراسر کشور منتقل کرده است.

نمایی از یکی از اردوگاه های استان سین کیانگ که مسلمانان اویغور در آن نگهداری می شوند/ عکس: خبرگزاری فرانسه

اندیشکده استرالیایی در این باره گفت: اویغورها در زنجیره تامین و تولید 83 برند معروف جهانی کار می کنند. این برندها در عرصه فناوری، تولید پوشاک و اتومبیل فعال هستند.

مرکز سیاست های استراتژیک استرالیا در گزارش خود افزود: برخی از کارخانه های چین با حمایت های دولت این کشور به صورت اجباری از نیروهای کار اویغور استفاده می کنند. این موضوع می تواند زنجیره تامین جهانی را تضعیف کند.

اسامی برخی از این برندها مانند اپل، بی ام و، گپ، هواوی، نایک (نایکی)، سامسونگ، سونی و فولکس واگن در این گزارش مطرح شده است.

این گزارش می افزاید: شرکت هایی که در زنجیره تامین خود از نیروی کار اجباری استفاده می کنند، با نقض برخی از قوانین بین الملل یا مشکلاتی مانند ممنوعیت واردات و صادرات کالای ساخته شده روبرو خواهند شد.

موسسه مطالعاتی استرالیا در این باره نوشت: شرکت های ذکر شده باید سریعا و از طریق بازرسی و ممیزی های اجتماعی قوی و مستقل به شرایط نیروهای کار خود در چین رسیدگی کنند و شرایط آنها را با توجه به دستورالعمل های حقوق بشری بسنجند.

خبرگزاری فرانسه برای پاسخ به این ادعا با شرکت های نام برده تماس گرفته است.

براساس تخمین های سازمان های بین الملل و حقوق بشری حدود یک میلیون نفر از اقلیت های مسلمان اویغور در اردوگاه های استان سین کیانگ نگه داری می شوند.

پکن در ابتدا این افراد را به اردوگاه ها منتقل کرد و موجودیت آنها را انکار کرد اما کمی بعد این مراکز را مراکز آموزش حرفه ای یا مراکز بازپروری نامید و از آموزش مهارت های شغلی و زبان اصیل چینی به ساکنان آن خبر داد. مقامات چین گفتند چنین اردوگاهی اویغورها را از افراط گرایی مذهبی و تروریسم دور می کند.

گرو ه های حقوق بشری و شاهدان عینی چین را به تلاش اجباری برای جدایی اویغورها و دیگر اقلیت های مسلمان از دین و آئین خود متهم کرده اند.

اما مقامات چین گفتند که مازاد نیروی کار چین را به مناطق دیگر منتقل می کنند تا از فقر در این منطقه بکاهند.

براساس گزارش شینهوا خبرگزاری رسمی چین، بیش از 25 هزار کارگر در سال 2019 از استان سین کیانگ به دیگر نقاط چین منتقل شده اند.

بی بی سی نیز در گزارش خود نوشت که دولت چین شهفرایندان مسلمان اقلیت ایغور را بعد از مراکز اقامت اجباری به مراکز کار اجباری در استان ها و مناطق دیگر منتقل می کند.

همچنین افراد حق خروج از این مراکز کار اجباری را ندارند و در همان مکان ها زندگی می کنند.

--

--

منبع: عصر ایران
انتشار: 23 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 292

به "کار اجباری مسلمانان چینی برای اپل، بی ام و و سونی ، اعزام 80 هزار اویغور به کارخانجات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کار اجباری مسلمانان چینی برای اپل، بی ام و و سونی ، اعزام 80 هزار اویغور به کارخانجات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید