کیسه پلاستیکی کمتر زمین پاک تر، زندگی بهتر

به گزارش مجله پزشکی، هنوز از خاطرمان نرفته که مادر و مادربزرگ برای خرید حتماً زنبیل با خود می بردند و نان را در پارچه می پیچیدند.

کیسه پلاستیکی کمتر زمین پاک تر، زندگی بهتر

خبرنگاران- راحله عبدالحسینی: مغازه دارها هم میوه و خشکبار را در پاکت می ریختند و دست مشتری می دادند. اما درست یادمان نیست که از چه زمانی کیسه های پلاستیکی جای زنبیل و کیسه پارچه ای و پاکت را گرفت و بلای محیط زیست مان شد. آمارها می گوید که هر شهروند تهرانی به طور متوسط روزانه 3 کیسه پلاستیکی وارد چرخه محیط زیست می کند. هر کیسه پلاستیکی برای تجزیه کامل به صدها سال زمان نیاز دارد. اگر هر خانواده در هفته یک کیسه پلاستیکی کمتر مصرف کند در سال از مصرف حدود 8 میلیون کیسه پلاستیکی جلوگیری می شود. کیسه های پلاستیکی که بی محابا مصرف می شود به همین اندازه خطرناک هستند. 21 تیر ماه به نام روز بدون نایلکس نامگذاری شده است تا دست کم یکبار در سال یادمان باشد که با مصرف کمتر پلاستیک به طبیعت آسیب کمتری می زنیم. به همین بهانه با زری میوه چی فعال محیط زیست و دبیر کانون محیط زیست شهرداری منطقه 3 همراه شدیم. او از توزیع کیسه های پارچه ای و لزوم استفاده از آن بیشتر برایمان می گوید.

مناسبت های تقویم فقط تلگنری هستند تا یادمان باشد که رویدادهای مهم منحصر به یک روز نیستند. اما این قدر مهم هستند که در یک روز تمام هم و غم مان را روی آن موضوع بگذاریم. میوه چی، فعال محیط زیست محله قلهک درباره روز بدون نایلکس می گوید: استفاده نکردن از کیسه های پلاستیکی که بلای جان مان شده، روز و ماه و سال نمی شناسد و همیشه باید حواس مان به آن باشد. با این حال همین یک روز هم برای ما محیط زیستی ها غنیمت است تا درباره مضرات کیسه های پلاستیکی و ظروف یکبارمصرف آموزش های لازم را به شهروندان بدهیم و آنان را به استفاده از کیسه های پارچه ای به جای نایلکس تشویق کنیم.

  • کیسه های پارچه ای تمیز و قابل شست وشو

او که در سرای محله قلهک هم فعالیت های زیادی در رابطه با آموزش های محیط زیستی دارد و بنیانگذار گروه سفیران سبز است می گوید: امسال که کرونا نگذاشت تا جمع ما دور هم جمع شود و کیسه های پارچه ای بدوزیم. ولی پارسال به مناسبت روز بدون پلاستیک با همکاری داوطلبان و خیّران منطقه، 2 هزار و 500 کیسه پارچه ای دوختیم و بین اهالی محله، مغازه داران و نانوایی ها توزیع کردیم تا با این حرکت نمادین آنها را به استفاده نکردن از کیسه های نایلونی برای خرید تشویق کنیم. برخی شهروندان از مضرات گذاشتن نان گرم در کیسه پلاستیکی بی خبرند و به قول خودشان سریع به منزل می رسند و نان را داخل سفره می گذارند. غافل از اینکه سفره پلاستیکی برای نان داغ مضر است و باعث بیات شدن آن هم می شود. میوه چی می گوید: استفاده از کیسه های پلاستیکی هم سبک است و هم در دسترس. اما اگر به مضرات آن هم برای سلامت خودمان و هم برای طبیعت آگاه باشیم، همیشه برای خرید روزمره کیسه پارچه ای همراه خود می بریم. خوبی کیسه های پارچه ای این است که قابل شست وشو است و بهداشت هم از این طریق رعایت می شود. با شست وشوی کیسه های پارچه ای برای خرید دفعه بعدی تمیز و بدون آلودگی اند.

زری میوه چی/ فعال محیط زیست و دبیر کانون محیط زیست شهرداری منطقه 3

  • هنرمندان پای کار بیایند

امسال هم از سوی اداره محیط زیست شهرداری منطقه به مناسبت روز بدون پلاستیک، کیسه های پارچه ای بین شهروندان توزیع می شود. میوه چی می گوید: سال گذشته که کرونا این فاصله را بین ما نینداخته بود برای تمام همسایه ها کیسه پارچه ای بردم و از آنها خواستم موقع خرید از کیسه پلاستیک استفاده نکنند. مرحوم سیروس گرجستانی هم یکی از همسایه های ما در این ساختمان 83 واحدی بود. یادم است از این حرکت استقبال کرد. میوه چی معتقد است که برای نهادینه شدن فرهنگ استفاده کمتر از نایلون و پلاستیک باید هنرمندان پای کار بیایند: موضوعاتی از این دست که به شدت به فرهنگسازی نیاز دارد بدون مشارکت رسانه های جمعی و حضور فعالانه هنرمندان به نتیجه نمی رسد.

  • تلگنری برای استفاده نکردن از پلاستیک

با نامگذاری یک روز بدون پلاستیک صد در صد موافقم. شاید همین نامگذاری باعث بشود در حد یک روز هم که شده به خودمان بیاییم و ببینیم با طبیعت چه کرده ایم.

اسماعیل کهرم/ فعال محیط زیست و مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست

کشورهای پیشرفته اروپایی برنامه هایی دارند که پلاستیک را از چرخه خرید حذف کنند. به همین دلیل اگر خریدار تقاضای نایلون کند، مبلغی بین 5 تا 10 هزارتومان برای یک کیسه پلاستیک باید بپردازد تا خریدهایش را در آن بگذارد. در حالی که در جامعه ما فروشنده رایگان کیسه پلاستیک را در اختیار خریدار می گذارد و ما خود را ملزم به استفاده از کیسه های پارچه ای نمی بینیم. کیسه های پلاستیکی فقط از زمان خرید اقلام از فروشگاه تا خانه برای ما کارایی دارند و بعد از آن سربار طبیعت می شوند. بر حسب حدس و گمان می گوییم تجزیه پلاستیک در طبیعت 700 سال طول می کشد. شاید هم از این بیشتر باشد. هنوز هیچ ویروس و باکتری وجود ندارد که پلاستیک را بخورد. حتی این کرونای بدجنس هم کاری به پلاستیک ندارد. ای کاش پلاستیک را می خورد و هضم می کرد. معضل پلاستیک هایی که هر روز بر تعدادشان افزوده می شود به جان ما و طبیعت افتاده است. بارها در طبیعت شاهد بوده ام که چگونه نهنگ ها، پرندگان و ماهی ها به دام پلاستیک هایی که ما به دامن طبیعت می ریزیم، افتاده و جان شان را از دست داده اند. طبیعت نمی داند با این حجم زباله ای که بر سرش می ریزیم چه کند. امیدوارم نامگذاری یک روز برای زیستن بدون پلاستیک فقط در حد یک روز نباشد و بتوانیم استفاده از پلاستیک را از زندگی مان حذف کنیم تا طبیعت را سالم به دست نسل آینده بسپاریم.

  • بچه ها جامعه هدف ما هستند

برای حفظ محیط زیست باید به آموزش بها داد. سمیه سادات تارا رئیس اداره محیط زیست شهرداری منطقه 3 ادامه می دهد: آموزش های حضوری به دلیل شیوع ویروس کرونا محدود شد. به همین دلیل آموزش های مجازی را با جدیت دنیال می کنیم. صفحات مجازی سراهای محله از 14 تیرماه آموزش درباره حفظ و احترام به طبیعت با کمتر مصرف کردن نایلون و پلاستیک را برگزار می کنند. همچنین از آنجایی که جامعه هدف ما بچه ها هستند با برپایی تئاتر و نمایش از طریق شبکه های مجازی، آنان را با اهمیت محیط زیست و حفظ سلامت خودمان با کنار گذاشتن کیسه های پلاستیکی، بیشتر آشنا می کنیم. اگر از آن دسته شهروندانی هستید که هنوز برای خرید از کیسه پلاستیکی استفاده می کنند می توانید امروز با مراجعه به میدان میوه و تره بار اختیاریه در میدان اختیاریه یا فروشگاه شهروند در خیابان نفت شمالی یا بوستان آب و آتش، کیسه پارچه ای رایگان دریافت کنید.

سمیه سادات تارا / رئیس اداره محیط زیست شهرداری منطقه3

  • نانوایی های دوستدار محیط زیست و اهدای کیسه پارچه ای

امسال 2 نانوایی در محله سوهانک و شهرک لاله در روز بدون نایلکس در طرح نانوایی دوستدار محیط زیست فعال هستند و کیسه های پارچه ای را رایگان در اختیار مراجعان قرار می دهند. آسیه اقدسی مدیر اداره محیط زیست ادامه می دهد: کیسه های پلاستیکی، نان را سرطانی می کند در حالی که بسیاری از شهروندان از این موضوع بی اطلاع هستند. او یکی از موارد استفاده زیاد و غیرضروری از کیسه های پلاستیکی را هنگام خرید نان بر می شمرد و درباره مضرات این کار می گوید: غذاهای داغ در ظروف یکبارمصرف پلاستیکی سرطانزاست. کیسه های نایلونی نیز در اثر حرارت زیاد نان داغ مواد سرطانزا را به نان منتقل می کنند. کیسه های پارچه ای از الیاف طبیعی است و هیچ نوع رنگی هم در آن به کار نرفته تا سلامت نان به خطر نیفتد. امیدواریم شهروندان بیش از پیش به محیط زیست اهمیت بدهند و روزانه کمتر از کیسه های پلاستیکی استفاده کنند. توزیع کیسه های پارچه ای امروز در منطقه یک در میدان میوه و تره بار شهید لواسانی انجام می شود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 19 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 528

به "کیسه پلاستیکی کمتر زمین پاک تر، زندگی بهتر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کیسه پلاستیکی کمتر زمین پاک تر، زندگی بهتر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید